Slovenijom prolazi izrazito hladna fronta pa je veći dio zemlje već zahvatila oborina. Snježna granica spustit će se dosta nisko, čak do 600 metara nadmorske visine, a ponegdje na sjeveru već pada snijeg.
“Oborine su se sa sjeverozapada zemlje proširile prema unutrašnjosti i već zahvatile veći dio zemlje. Ima nevremena s pljuskovima, tučom i jakim udarima vjetra”, rekla je za N1 Sloveniju Eva Bezek, meteorologinja Agencije za zaštitu okoliša (Arso).
U Planici, koja će u nedjelju ponovno ugostiti tisuće navijača, može pasti i do deset centimetara snijega, a u višim predjelima i više.
Meteorolog Arsa Blaž Šter je večerašnji vremenski poremećaj nazvao “šiljastom” hladnom frontom. Oborine će do jutra prestati pa bi nedjelja u Sloveniji trebala biti sunčana i maglovita ujutro, no poslijepodne je još moguć poneki pljusak ili grmljavina.
Tisuće bez struje u Ljubljani
Nevrijeme s jakim udarima vjetra zahvatilo je i Ljubljanu gdje je više od 4000 korisnika ostalo bez struje. U Ljubljani je najbrži udar vjetra dosezao 95 kilometara na sat, dok je na Trojanama brzina premašila 100 kilometara na sat, objavila je Agencija za okoliš (Arso) na Facebooku.
Nevrijeme i u Hrvatskoj
Nevrijeme je zahvatilo i sjeverne dijelove Hrvatske. U Zagrebu je zabilježen jak pljusak s grmljavinom.
Kako je objavila stranica Neverin na Facebooku, fronta se brzo širi na jug, trenutno imamo dosta grmljavinske aktivnosti u središnjoj Hrvatskoj. U Gorskom kotaru se očekuje i konkretniji snijeg tijekom noći.
Prognostičari Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) najavljuju promjenjivo oblačnu nedjelju sa sunčanim razdobljima. Ponegdje se očekuje kiša, većinom na Jadranu te lokalni pljuskovi s grmljavinom, osobito u Dalmaciji. U Gorskom kotaru i Lici mjestimice susnježica i snijeg, uglavnom u noći i ujutro.
Najniža jutarnja temperatura od 0 do 6, na Jadranu 9 do 14 °C. Najviša dnevna temperatura između 8 i 13, na Jadranu 14 i 19 °C, javlja DHMZ.
Zbog jake bure za sutra je za Velebitski kanal na snazi narančasti Meteoalarm. “Očekujte i budite pripravni za olujne brzine vjetra u kombinaciji s lokalno visokim valovima koji su se već ili će se tek generirati. Upravljanje plovilom u tim uvjetima zahtijeva veliko iskustvo te adekvatno opremljena plovila.
Preporučljivo je da pomorci bez odgovarajućeg iskustva potraže sigurnu luku prije početka potencijalno opasnog vjetra i valova. Vjerojatno je da mnogi katamarani i trajekti neće ploviti pa ako putujete, pratite informacije o prometu”, savjetuju iz DHMZ-a.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!