Prema granici sa Slovenijom automobili u koloni. Na pregled dokumenata, kažu putnici, ne čeka se dugo.
“Mislim da je to totalno nebulozno. Nema smisla. Ako smo u Schengenu u Schengenu smo. Pa dobro, nije dugačko zasad barem, ali vjerojatno da je ljeto bio bi problem puno veći. Mislite da će ovo spriječiti ilegalne migracije? Sigurno neće.”
“Super. Mislite li da je red čekanja dugačak? Ne, trebali su to i prije…Nije dugačak red. Mislite li da će to spriječit ilegalne migracije? Teško.”
U prvom radnom danu otkako su u subotu uvedene unutarnje granične kontrole prema Hrvatskoj i Mađarskoj, nekoliko puta su stvorili redovi. Slovenska granična policija reagira brzo, otvora drugi trak. Sustav funkcionira kažu putnici, no vidi se razlika u odnosu na ranije.
Mislite li da Schengen ne bi trebao imati ovakve kontrole ili ih je zbog ilegalnih migracija dobro imati? “Osobno mi se ne sviđaju kontrole. No, živimo u teškim vremenima, tako da…”
“Teško da mogu spriječiti (ilegalne migracije), ali to su uveli tako da…”
“Treba kontrolirati. Neće to spriječiti migracije, ali spriječit će neke druge radnje. Kriminalne radnje. Netko će past. Pogledajte na njemačko-austrijskoj granici koliko ima auta oduzetih. Bez tablica. Uvijek ima nešto što se šverca, što se prenosi kriminalno. Imigraciju se ne može (spriječiti), imigracija je na Drini gospođo!”
Mali prijelaz Rigonce – prazan. Zaštićeniji smo, smatraju stanovnici, no ni mi nismo sigurni je li ovo Schengen.
“Ovako – u jednu ruku je dobro u drugu opet nije, ako je već Schengen neka bude slobodno.”
“Čujte, tako je svuda, svi su zatvorili. Vidite. Tu vam je k nama dolazilo svega i svačega, nemoguća količina ljudi. Hrvatska ima strašno veliku granicu za štititi. Kraj Schengena je dolje i baš zbog sigurnosti i da ne pristignu nam teroristi.”
A kao i dosad, uz kontrolni punkt, malim mjestom patrolira i policija.
“Unutarnje kontrole se uvode otkad je Schengena. Nije Schengen krahirao, vidite i sami da ljudi prolaze, ono što je pitanje hoće li nakon Hrvatske, a tako je bilo i sa Europskom unijom, itko ući i kada?”, rekao je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
Europarlamentarci pozdravljaju mjere, ali dodaju – vanjska granica je problem.
“Hrvatska zbog vrlo strogih kriterija ulaska u Schengen je dokazivala i još uvijek dokazuje da je bitno zaštiti našu vanjsku granicu”, kazao je Karlo Ressler.
“Naša policija je sigurno jedna od najboljih europskih policija, međutim nemojte te ljude toliko maltretirati, dovoditi do krajnjih mjera, njihove psihičke i fizičke iscrpljenosti. To nije lako, tisuću kilometara; ako u Lampeduzi nije lako čuvati granice, tko će čuvati granicu uz BiH tolike šume, planine”, rekao je Predrag Fred Matić.
Dakle, pitanje Frontexa u BiH i dalje je na stolu. Kao i pitanje što sa svim ljudima koji pokušavaju doci do Europe, a onda i ostati. 26. i 27. listopada na Europskom vijeću raspravljat će se upravo o migracijama.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!