Šest mladih Portugalaca u dobi od 11 do 24 godine podnijeli su tužbu Europskom sudu za ljudska prava protiv 32 države, među kojima i protiv Hrvatske. Države drže krivima za kršenje njihovih ljudskih prava zbog nedjelovanja po pitanju klimatskih promjena.
Zabrinutost oko klimatskih promjena u Hrvatskoj raste.
“Živim u Zagrebu i naravno da sam iskusio ono veliko nevrijeme koje je bilo početkom ljeta. Mislim da je očigledno da je to djelovanje klimatskih promjena i činjenicu da ne radimo dovoljno po tome smatram problematičnom.”
“Ne vidim da vlast čini ikakve promjene, ali mladi puno pričaju o tome i svjesni su toga.”
Prva je ovo generacija mladih koja se, uz sve probleme odrastanja, nosi i s pitanjem smanjenja kvalitete života zbog zagrijavanja Zemlje.
“Javlja se klimatska anksioznost oko toga što budućnost i naredna desetljeća nose i kako će utjecati na kvalitetu mog života i potencijalno moje buduće obitelji. Isto tako i osjećaj nemoći zato što mi nismo glavni akteri koji doprinose klimatskim promjenama, a pogađaju nas sve više”, kaže aktivistica Kaja Pavlinić.
Zato se šestero mladih Portugalaca u dobi od 11 do 24 godine odlučilo pokrenuti tužbu bez presedana. Na Europskom sudu za ljudska prava bore se protiv 32 države, među njima i protiv Hrvatske, zbog nedjelovanja po pitanju klimatskih promjena.
“Nadamo se da će to stvoriti efekt grude snijega koja raste sa sve više i više ljudi. Čak i ako naš slučaj propadne, nadam se da će ovo nadahnuti druge ljude da podnose svoje slučajeve, da postave svoje ciljeve”, kaže Andre Olivera, podnositelj tužbe.
A cilj je prisiliti vlade da učine ono što su obećale da će učiniti potpisivanjem Pariškog sporazum iz 2015. o smanjenju emisija kako bi se globalno zagrijavanje ograničilo na najviše 2 stupnja Celzijusa.
Predsjednik Zelene akcije Luka Tomac smatra da mladi Portugalci tužbom ukazuju na raskorak između onog s čime se tužene zemlje hvale, a to je da su deklarativno i diplomatski postigle dogovor da će ograničiti smanjenje temperature na predindustrijske razine: “Ono što te iste države u svojim politikama nude je duplo veći porast, znači do 3 stupnja. 1.5 stupnjeva već nije sigurna granica.”
Imaju li šanse?
Ima li šanse da šestero mladih ljudi zbilja pobijedi odvjetničke timove trideset i dvije europske države?
Odvjetnik Veljko Miljević smatra da je slučaj izvanredno dobro obrazložen i da postoji šansa da Veliko vijeće Europskog suda uvaži tužbu. “To je izvanredno dobro obrazloženo da se zaista natjera Veliko vijeće Europskog suda za ljudska prava da u smislu svih konvencija – mi smo na koncu dio Ujedinjenih naroda pa imamo i Opću deklaraciju o pravima čovjeka, ali imamo i ovu Europsku konvenciju iz 1950. koja je u Hrvatskoj stupila na snagu 1997. koja jamči ljudima nešto što se očito više u ovoj situaciji već nastupjelih tragičnih klimatskih promjena više ne može jamčiti”, navodi Miljević.
Portugal je ustao u ime svih tuženih država i kazao da je ono što su podnositelji zahtjeva opisali samo plod njihove mašte. No, odvjetnici mladih Europljana ne odustaju.
“Radi se o cijeni koju oni plaćaju za neuspjeh država da se pozabave klimatskom krizom. Radi se o šteti koju će pretrpjeti tijekom života ako države ne preuzmu svoje odgovornosti”, kaže Alison Macdonald, odvjetnica podnositelja tužbe.
A odgovorno bi bilo držati se onih sporazuma kojima se državnici hvale u teoriji, dok u stvarnosti, Europa gori.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!