Tea Vidović iz Centra za mirovne studije (CMS) u N1 Studiju govorila je o statusu izbjeglica iz Ukrajine u Hrvatskoj.
Kaže da se djeca najbrže prilagođavaju i uče te ponajviše vuku sustav integracije i na taj način pomažu i roditeljima da se uključe u društvo. Što se tiče upisa u vrtić, Vidović navodi da su država i institucije pokazale brzu reakciju na potrebu koja postoji na terenu.
“Za EU je prvi put da je aktivirana privremena zaštita – ona se daje na godinu dana, a potom se može produživati po šest mjeseci. Svi se prvi put susrećemo s tim. Vidjet ćemo kako praksa funkcionira”, rekla je, dodavši da zasad ide dobro.
1300 izbjeglica iz Ukrajine nalazi se u kolektivnim smještajima, dok ih je 9000 u privatnima.
“Naša preporuka je da se ljudima osigura više od krova nad glavom, da ostanu gdje jesu i da država osigura sve što je najavila”, govori Tea Vidović.
Rekla je da se sustav integracije u RH razvija postpuno. Naime, imamo zakonski okvir i koordinatorni ured (Ured za ljudska prava i nacionalne manjina).
U sustavu postoje nedostaci, navodi, kao što su kvalitetni tečajevi hrvatskog jezika i mogućnost zapošljavanje. “Bilo je i problema s pronalaskom smještaja, ali tu se razvio sustav koji se koordinira kroz Ured za ljudska prava.”
“Osmišljen je segment decentraliziranog smještaja izbjeglica po RH – u različite gradove, ali je potrebno osigurati podršku u lokalnim zajednicama u koje izbjeglice dolaze, da recimo grad Zagreb, koji ima dosta iskustva u integraciji, bude mentor drugim gradovima. Postoje resursi, postoje kapaciteti, a vidimo da postoji i politička volja tako da imamo dobre preduvjete da napravimo kvalitetan pristup prema osoba s privremenom zaštitom, osobama koje su već tu ili onima koji će tek doći”, rekla je Tea Vidović gostujući u N1 Studiju uživo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare