Kako funkcionira blokovsko parkiranje u gradu koji je Tomašević isticao kao primjer

Vijesti 03. stu 202407:15 0 komentara
kombinirana fotografija gradskih parkirališta u Rijeci
Nel Pavletić/Goran Kovačić/PIXSELL/ilustracija

Kada je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević početkom rujna na aktualnom satu sjednice Gradske skupštine tumačio razloge za tada najavljeno, a u međuvremenu uvedeno blokovsko parkiranje, kazao je da svi europski gradovi i jedan u Hrvatskoj imaju takav režim.

Domaći grad na koji se referirao gradonačelnik Zagreba je Rijeka, gdje je već godinama na snazi model blokovskog parkiranja za povlašteno parkiranje za stanare.

Od proteklog vikenda i u Zagrebu je na snazi blokovsko parkiranje prema kojemu je grad, uz dosadašnje tri zone naplate (crvenu, zelenu i žutu) podijeljen u 23 parkirališna bloka za stanare s povlaštenim parkirališnim kartama (PPK). Njih i dalje plaćaju prema zonama (1. zona 13,30 eura mjesečno, 2. zona 5,30 eura, a 3. zona 3,30 eura), ali od sada više ne vrijede za cijelu zonu, nego samo za onaj blok unutar određene zone u kojemu korisnik ima prebivalište.

Broj parkirališnih mjesta zadovoljavajuć

O novom režimu parkiranja u Zagrebu puno se već govorilo proteklih mjeseci, a čulo se i mnogo kritika. A kako je ono riješeno u Rijeci, koju je Tomislav Tomašević istaknuo kao primjer, te imaju li i ondje problema s nedostatkom parkirališnih mjesta kao u Zagrebu, odgovore smo dobili u tamošnjoj gradskoj tvrtki Rijeka Plus nadležnoj za organizaciju i naplatu parkiranja.

Rijeka Plus upravlja s 6.377 parkirališnih mjesta koja uključuju mjesta pod rampama, garažne objekte i tzv. ulična parkirališna mjesta, odnosno otvorena parkirališta. Napominju da u gradu postoji i manji broj parkirališnih mjesta kojima upravljaju druge tvrtke.

“U ovom trenutku na području grada Rijeke u tijeku su velike investicije vezane za vodnu infrastrukturu te će po završetku tih radova biti razmatrana nova prometna rješenja u samom centru grada. S obzirom na konfiguraciju terena grada Rijeke, smatramo kako je riječ o relativno velikom broju parkirališnih mjesta. S obzirom na sve okolnosti, situacija s brojem parkirališnih mjesta je zadovoljavajuća”, kažu u tvrtki Rijeka Plus.

“Svake godine imamo povećanje broja vozila”

Pripominju kako je velik broj vozila i nedostatak parkirališnog prostora problem s kojim se suočavaju gotovo svi veliki gradovi u Europskoj uniji i u Hrvatskoj.

“U ovom trenutku ne možemo precizirati broj eventualno nedostajućih parkirališnih mjesta, ali u sljedećem poslovnom ciklusu u planu nam je napraviti detaljnu analizu koja će dati odgovore na to pitanje. Jedan od velikih problema u ovom segmentu je činjenica da svake godine imamo povećanje broja vozila”, dodaju.

U sustavu naplate parkiranja u Rijeci postoje, kao i u Zagrebu, povlaštene parkirališne karte.

“One su omogućene isključivo za rezidente, odnosno osobe s prebivalištem na području naplate, koji su i vlasnici vozila. Isto je regulirano važećim Općim uvjetima isporuke komunalne usluge parkiranja na javnim površinama i u javnim garažama“, ističu u poduzeću Rijeka Plus.

Cijene parkiranja u Rijeci i Zagrebu

Povlaštena parkirna karta (PPK) u Rijeci se može dobiti predočenjem osobne iskaznice kojom se dokazuje prebivalište na području naplate te prometne dozvole vozila kojom se dokazuje vlasništvo vozila. Od 2022. godine PPK mogu dobiti isključivo osobe s prebivalištem u Rijeci, ali ne i one s prijavljenim boravištem kao do tada.

“Svaka osoba s prebivalištem na području naplate ima pravo na jednu povlaštenu parkirnu kartu. One vrijede za zonu u kojoj se nalazi prebivalište korisnika povlaštene karte. Četiri su zone – Sjever, Zapad, Istok i Centar”, kažu u Rijeka Plus. Izvan tih zona korisnici PPK plaćaju komercijalnu cijenu parkiranja u deset javnih garaža i zatvorenih parkirališta (pod rampama) te na otvorenim parkiralištima podijeljenima u pet zona i tri podzone.

Cijene jednog sata parkiranja na otvorenim parkiralištima u Rijeci su:

0. zona     1,00 euro
0A. zona  1,40 eura
0B. zona  1,00 euro

1. zona     0,60 eura
2. zona    0,50 eura
2A. zona  0,80 eura
3. zona    0,60 eura

5. zona    0,80 eura

Popis javnih garaža i parkirališta pod rampama te popis ulica prema zonama otvorenih parkirališta u Rijeci možete pročitati OVDJE.

Usporedbe radi, ovo su cijene parkiranja po zonama u Zagrebu:

I. zona          1,60 eura

II. zona         0,70 eura
III. zona        0,30 eura
IV.1. zona     0,70 eura
IV.2. zona    1,30 eura

IV.2.1. zona  1,30 eura

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!