Hrvatska vojska nastavlja s modernizacijom, a nakon nabavke borbenih zrakoplova Rafale i kupovine njemačkih Leopard tenkova, sad je najavljena i kupnja višecjevnog raketnog sustava HIMARS, koji se pokazao posebice ubojitim u ratu u Ukrajini protiv ruskog agresora.
Topnički raketni sustav visoke mobilnosti M142 (HIMARS) mobilni je topnički sustav dizajniran i proizveden u SAD-u poznat po svojoj preciznosti, svestranosti i mobilnosti. Razvio ga je Lockheed Martin i predstavio ranih 2000-ih kao lakšu i mobilniju alternativu M270 višecjevnom raketnom sustavu (MLRS). Sustav HIMARS može ispaljivati navođene rakete i projektile, uključujući vođeni višecjevni raketni sustav (GMLRS) i vojni taktički raketni sustav (ATACMS), koji omogućuje ciljanje s povećanim dometom do 300 kilometara, ovisno o vrsti streljiva koje se koristi, piše dnevnik.hr.
Ključne značajke i mogućnosti
1. Mobilnost i svestranost: Postavljen na šasiju srednjeg taktičkog vozila (MTV), HIMARS je dizajniran za brzo raspoređivanje i lak transport, čak i transportnim zrakoplovom C-130. Nosi jednu kapsulu sa spremnikom za šest raketa, što ga čini lakšim i mobilnijim od prethodnika, sustava MLRS, koji nosi dvije takve kapsule.
2. Precizni udari: HIMARS nudi GPS-vođeno streljivo, što omogućuje visoku preciznost s minimalnom marginom pogreške. Ta sposobnost omogućuje HIMARS-u izvođenje preciznih napada u ofenzivnim i obrambenim operacijama, smanjujući kolateralnu štetu.
3. Domet i vatrena moć: HIMARS može gađati ciljeve na različitim udaljenostima, od ciljeva iz neposredne blizine koristeći rakete kraćeg dometa do udaljenih ciljeva s projektilima dugog dometa, poput projektila ATACMS.
Borbena uporaba i raspoređivanje
HIMARS je bio raspoređen u brojnim borbenim zonama, uključujući Irak, Afganistan i Siriju. Ipak, javnosti je najviše postao poznat u Ukrajini, gdje je korišten za visoko precizne napade na rusku vojnu imovinu i ruske snage. HIMARS je bio neophodan i za obrambene i za ofenzivne operacije, omogućujući ukrajinskim snagama brzo premještanje i provođenje brzih napada sa sigurne udaljenosti.
Strateški učinak
Implementacija HIMARS-a oblikovala je moderno ratovanje nudeći moćan, precizan oružani sustav koji nadopunjuje kopnene i zračne operacije. Taj sustav pruža stratešku prednost u asimetričnom ratovanju, gdje su brzi, ciljani napadi ključni. Kao rezultat toga, nekoliko je zemalja pokazalo interes za nabavu HIMARS-a, odražavajući njegovu vrijednost u jačanju modernih topničkih sposobnosti. U Europi ga imaju tek Poljska, Rumunjska i Ukrajina.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!