Nakon brojnih najava stranica Kretanje cijena konačno je puštena u rad. Građani će odsad moći uspoređivati cijene određenih artikala u trgovačkim lancima. Doduše, prvotna ideja je bila da u projektu Ministarstva sudjeluje svih 10 velikih lanaca, no odazvala su se tek tri.
Provjerili smo je li stranica jednostavna za korištenje i jesu li je građani već počeli primjenjivati.
Prije odlaska u trgovinu sada možete otvoriti stranicu Kretanje cijena i usporediti cijene artikala koje namjeravate kupiti. Jesu li građani tu mogućnost iskoristili već danas?
“Cirkus!”
“Neću to koristiti zato jer idem u dućan koji mi je bliže, teško se krećem, a još teže nosim. Smiješni su. Neka oni probaju.”
“Načula sam, ali nisam baš obraćala pažnju posebno.”
“Ja si mogu to procijeniti sama, vodim kućni budžet, manje više kupujem u istim prodavaonicama, iste stvari. Tako da… Kontroliram svoj budžet.”
Oni koji će je koristiti, trebaju znati da je dostupna putem računala, kao i mobitela. Cijene se mogu pretraživati na više načina. Jedan je da odaberete artikle željenog trgovačkog lanca, a zasad su tek tri. Ostalih sedam nije se odazvalo na poziv Ministarstva.
Zasad imaju samo 3 trgovačka lanca, ostalih 7 su odbili. Čini li vam se da bi to onda bilo korisno? “Samo tri ne. Ali evo, možda bude napretka.”
“Sramotno, sramotno. U tih 7 ja onda ne bih ni išao! Mislim, treba ih izbjegavati.”
Tako razmišlja i ministar.
“Ja ću osobno svaki put prije otići u Konzum, KTC i Tommy nego bilo koji drugi trgovački lanac koji nije hrvatskoj javnosti dao informacije o svojim proizvodima. Vjerujem da će i drugi hrvatski građani razmišljati na takav način”, rekao je u petak ministar gospodarstva Davor Filipović.
Na stranici se mogu vidjeti i cijene artikala dan prije uvođenja eura 31. prosinca, kao i pratiti njihov porast ili eventualni pad narednih 15 dana.
“Ne treba raditi popis, bijele, crne liste jer ako nisi na bijeloj, što to onda znači, jesi na crnoj listi? Ne treba raditi takvu diskriminaciju nekih trgovaca ili bilo koje djelatnosti. Država se ne bi trebala baviti cijenama koje trgovački lanci imaju, a čiji su ulazni troškovi povećani”, ističe Branka Prišlić iz udruge Glas poduzetnika.
Pokretanje ovakve stranice HGK-ovo Udruženje trgovine pozdravlja jer, kaže njihov predsjednik, pokazat će da su trgovci sve radili u skladu s propisima i transparentno, poručuje predsjednik HGK-ova Udruženja trgovine. Ali kaže da je u javnosti stvorena atmosfera u kojoj se trgovce smatra krivima za sve.
“Ova situacija se definitivno jako ispolitizirala i bilo je raznih komentara sa svih strana, a sve je išlo po leđima trgovaca. Mislim da se retorika možda u zadnjih mjesec dana bitno ublažila, zato što su se otkrili izvori koji su bili razlog povećanja cijena, a to je rast troškova proizvodnje i promjene proizvođačkih cijena, a trgovci su onda tu nemoćni”, istaknuo je Ivica Katavić iz HGK.
I sami smo provjerili cijene artikala koje građani svakodnevno koriste i kupuju u drugim trgovačkim lancima koji nisu dio ovog projekta. Razlika se vidi u nekoliko centi, dok je u većini slučajeva cijena gotovo identična u svim lancima.
A kritike oko stranice ne odnose se samo na njen sadržaj, nego i funkcionalnost. Pa se tako može čuti da je stranica nepregledna i komplicirana za korištenje. Slovenci već mjesecima imaju sličan portal kojim se puno lakše služiti, a koji nudi i cijene u nekim lancima u Hrvatskoj.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare