Karačić pobrojala probleme ako liječnici zaista budu morali oduzimati vozačke

Vijesti 08. lip 202210:39 > 11:01
N1

U Saboru je danas na dnevnom redu rasprava o prijedlogu izmjena Zakona o sigurnosti prometa na cestama za koji su liječničke strukovne udruge ocijenile da bi mogao nanijeti štetu liječnicima i vozačima.

Tim zakonskim izmjenama, naime, o zdravstvenim sposobnostima vozača odlučivali bi obiteljski liječnici koji imaju uvid u zdravstveno stanje i potrošnju lijekova svojih pacijenata te bi bili dužni prijaviti policiji ako su ugrožene vozačke sposobnosti.

Velik broj hrvatskih građana mogao bi ostati bez vozačke dozvole, a u tešku situaciju dovelo bi se i oko 2500 obiteljskih liječnika, upozorila je Koordinacija hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) te pozvala saborske zastupnike da reagiraju.

VEZANE VIJESTI

Osim liječničke udruge, i ona koja brine o pravima pacijenata protiv je ovog prijedloga.

Predsjednica Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata, Jasna Karačić navela je danas nekoliko argumenata protiv prijedloga da liječnici obiteljske medicine odlučuju treba li se njihovim pacijentima oduzeti vozačka dozvola ili ne.

“Brojne su opasnosti novog prijedloga Zakona o sigurnosti prometa na cestama, gdje bi liječnik trebao prijaviti svog pacijenta o promijenjenom stanju i lijekovima koje uzima. Ono što nije prihvatljivo jest da se dijele informacije trećim osobama bez dozvole i privole pacijenta za to”, rekla je Karačić.

Istaknula je i problem narušavanja odnosa i povjerljivost između liječnika i pacijenta, koja na ovaj način više ne bi bila kao prije.

Pacijenti bi mogli odlaziti privatnicima

Osim toga, dovodi se u opasnost pacijente koji će odlaziti privatnicima i neće biti registrirani u sustavu te će na taj način moći voziti.

“Postoji i mogućnost agresije prema liječnicima od strane pacijenata kojima se oduzme dozvola. Treće je i odgovornost pacijenta da kad pije ne vozi, a isto tako ako uzima neke lijekove u kojima u uputstvu stoji da se ne upravlja motornim vozilima, da to i poštuje”, rekla je Karačić.

“Nije liječnik obiteljske medicine odgovoran za ponašanje pacijenata, nego mu treba ukazati na moguće opasnosti, ali prijavljivanje MUP-u ostavlja posljedice na proces liječenja i dovodi u problem odlazak pacijenata tamo gdje nitko neće znati što se s njim događa”, rekla je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.