Danas postoje tri kineziološka fakulteta u Hrvatskoj - u Zagrebu, Splitu i Osijeku. Hrvatski kineziološki savez, zajedničkim pismom podržao je plan Ministarstva obrazovanja da se u sklopu planiranih reformi pri provedbi nastave Tjelesne i zdravstvene kulture u prva četiri razreda osnovne škole umjesto učitelja angažiraju magistri kineziologije. O tome je u Newsnightu večeras s Ilijom Jandrićem razgovarao kineziolog Goran Marković, profesor na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu.
Govoreći o tome da su današnja djeca prva generacija u dugo vremena za koju se procjenjuje da će živjeti kraće od svojih roditelja, on kaže kako je očekivana životna dob pokazatelj standarda države, ali da je važnije od toga da to bude zdrava životna dob. “Najbolji biomarker dugovječnosti je tjelesna spremnost. Srčano-dišna izdržljivost je najbolji marker toga. Tjelesna spremnost se počela spuštati i spušta se već posljednjih 25 godina”, kaže.
“Okruženje se izmijenilo da ne pogoduje organizmu da bude zdrav i dugovječan”, govori.
Marković kaže kako je vrlo važna i tjelesna pismenost, a ona uključuje elemente koji djeci omogućavaju kretanje i jako je važno poticati je i razvijati od najranije dobi. On smatra da magistar kineziologije ima znanja i vještine koje su potrebne za svladavanje nekih vještina i sportova, a učiteljice razredne nastave jednostavno nisu imale tako široko obrazovanje u tom polju.
Svako treće dijete i adolescent u Europi je pretilo ili ima višak kilograma. Prije 40 godina je to bilo 12 puta manje, podjednako za dječake i djevojčice, govori.
“Posljedice pandemije pretilosti su velike. To ima dalekosežne zdravstvene, socijalne i psihološke reperkusije u budućnosti”, kaže.
Cijeli razgovor pogledajte u videu:
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.