Kakvu korist građani imaju od EU-a? Popis nije mali…

Vijesti 07. lip 202407:56 > 08:55 0 komentara
Simon/Pixabay Palača Europe smještena u Strasbourgu, Francuska, služi kao sjediše Vijeća Europe od 1977.
Simon/Pixabay/Ilustracija

Građani Europske unije možda već i zdravo za gotovo uzimaju neke od prednosti koje im je donijelo članstvo, poput putovanja bez putovnice i graničnih kontrola ili rada, stanovanja i umirovljenja gdje god žele u bloku 27 zemalja.

Uz to, stanovnici EU-a mogu znatno uštedjeti na telefonskim pozivima, prijenosu podataka i porukama kada putuju u drugu državu, ne plaćajući nekadašnje visoke cijene roaminga kojih se putnici još nerado sjećaju.

Važna politička i ekonomska pitanja za same građane su možda i najveća postignuća članstva u Uniji.

Koristi članstva u EU-u

– Više nisu potrebne putovnice. Valjana osobna iskaznica dovoljna je za prijelaz međunarodnih granica kao i za posjet zemljama koje nisu članice EU-a – Islandu, Lihtenštajnu, Norveškoj i Švicarskoj. Čak ni taj dokument načelno ne treba pokazati kada se prelaze granice. Privremene granične kontrole trenutno su uvedene između nekih zemalja.

– Vozačka dozvola priznaje se širom Unije.

– Vremena kada su prekogranični telefonski pozivi bili skupi stvar su prošlosti. Cijena poziva ista je kao i u korisnikovoj domovini, a isto se tiče tekstualnih poruka i podatkovnog prometa, kao i primanja poziva.

– Na snazi je slobodno kretanje radnika unutar EU-a. Građani mogu raditi u zemlji koju izaberu bez potrebe za radnom ili boravišnom dozvolom.

– Europska sveučilišta trebaju otvoriti svoja vrata nudeći jednake mogućnosti svim potencijalnih studentima iz zemalja članica. Iako kvalifikacije za upis jako variraju od sveučilišta do sveučilišta, činjenica da je mlada osoba iz druge države članice ne može biti razlog za odbijanje.

– Programi razmjene, poput Erasmusa, omogućuju učenicima, studentima i stažistima da se školuju i dobiju radno iskustvo u nekoj drugoj zemlji.

– Građani se unutar bloka mogu preseliti i živjeti gdje god žele, bilo da rade, studiraju ili odu u mirovinu. Poznata kao “sloboda kretanja”, to je temeljna vrijednost EU-a. Pravo na ostvarivanje ove vrijednosti između EU-a i Ujedinjenog Kraljevstva prestalo je 31. prosinca 2020. i od tada se na Britaniju primjenjuju druga pravila.

– Prošlost je i potreba mijenjanja valuta i plaćanja provizije banci pri prelasku granice. Jedinstvena europska valuta, euro, zakonsko je sredstvo plaćanja u 20 zemalja.

– Zdravstveno osiguranje također vrijedi u cijeloj EU. Europska iskaznica zdravstvenog osiguranja vrijedi u cijelosti i hitna skrb pruža se pod istim uvjetima i po istoj cijeni kao kod kuće.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!