Sve je više nesreća s električnim romobilima, znate li koji ne smiju sudjelovati u prometu?

Vijesti 25. ruj 202417:32 0 komentara
Muškarac u Donjem Desincu pao s romobila i poginuo.
Pixabay/ilustracija

Policijska uprava istarska objavila je da je sve više prometnih nesreća u kojima sudjeluju električni romobili. No, neki od njih ubrajaju se u kategoriju nerazvrstanih vozila sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, s obzirom da je njihova snaga znatno veća od one koja je propisana zakonom.

Tijekom proteklog vikenda na području Policijske uprave istarske zabilježena su dva događaja na cestama, a u kojima su sudjelovala dva električna romobila koja se ne mogu razvrstati niti u jednu kategoriju vozila zbog svojih osobina.

U navedenim događajima sudionici su zadobili tjelesne ozljede, a u jednom događaju maloljetnica je teško ozlijeđena te je zadržana na liječenju u bolnici.

Električni romobili kojima nije dozvoljeno sudjelovanje u prometu

Iz policije upozoravaju građane da je sudjelovanje u prometu dozvoljeno romobilima s motornim ili električnim pogonom bez sjedećeg mjesta, čiji radni obujam motora nije veći od 25 cm³ ili čija trajna snaga elektromotora nije jača od 0,6 kW i koje na ravnoj cesti ne može razviti brzinu veću od 25 km/h.

Romobilima koji imaju veću snagu motora od propisane i koji razvijaju brzinu veću do 25 km/h sudjelovanje u prometu nije dozvoljeno te je za navedeni prekršaj propisana novčana kazna i isključivanje iz prometa.

Iz PU istarske također apeliraju na roditelje da prilikom kupnje romobila provjere njegove specifikacije te da ne kupuju romobile koji ne mogu sudjelovati u prometu. Također, podsjećaju da električnim romobilima ne smiju upravljati djeca, odnosno osobe mlađe od 14 godina. Ako policija na romobilu zatekne dijete mlađe od 14 godina, za počinjeni prekršaj kažnjava se roditelj, odnosno osoba kojoj je dijete povjereno na čuvanje.

Površine po kojima se romobili mogu kretati

Nadalje, vozači romobila, bez obzira na godine starosti, na glavi moraju nositi zaštitnu kacigu za vrijeme vožnje.

Vozači električnih romobila dužni su se kretati biciklističkom stazom, a u slučajevima kada biciklistička staza ne postoji, tada se trebaju kretati nogostupom, odnosno površinama namijenjenim za kretanje pješaka te zonama smirenog prometa.

Vozači romobila prilikom kretanja na nogostupu i pješačkim zonama, moraju voditi računa o sigurnosti pješaka, smanjiti brzinu kretanja prilikom nailaska na pješake te zvučnim znakom koji je obavezan uređaj na romobilu, prethodno upozoriti pješake na svoj nailazak.

Sudjelovanje električnim romobilom u prometu

Romobilom ne smije upravljati osoba koja u organizmu imaš više od 0.5 promila, koja je pod utjecajem droga ili pod utjecajem lijekova koji utječu na sposobnost vožnje.

Na električnom romobilu može se prevoziti samo osoba koja upravlja tim vozilom. Mora upravljati romobilom tako da se ne umanjuje stabilnost vozila i ne ometaju drugi sudionici u prometu, a osobito ne smije skidati istodobno obje ruke s upravljača, pridržavati se za drugo vozilo, prevoziti, vući ili gurati predmete koji ga mogu ometati u upravljanju vozilom ili ugrožavati druge sudionike u prometu.

Noću i danju u slučaju smanjene vidljivosti vozači električnih romobila moraju biti označeni reflektirajućim prslukom ili reflektirajućom odjećom ili drugom reflektirajućom oznakom. Također mora noću i danju u uvjetima smanjenje vidljivosti na električnom romobilu biti upaljeno jedno svjetlo bijele boje na prednjoj strani i jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani.

Također, iz policije podsjećaju da vozač električnog romobila ne smije ostaviti romobil bez nadzora na prometnim površinama za kretanje vozila i pješaka, već samo na za to posebno uređenim i označenim mjestima.

“Pozivamo sudionike u prometu da radi svoj sigurnosti i radi sigurnosti drugih poštuju prometne propise”, poručuju iz PU istarske.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!