U emisiji “Izvan okvira” s Mašenkom Vukadinović razgovarali su mons. Zlatko Koren i v.d. pročelnika Tiskovnog ureda Zagrebačke nadbiskupije Zvonko Franc.
Koren ističe da je se nalazimo u izazovnoj situaciji.
“U ovim trenutcima valja biti osjetljiv prema onima kojima su bolesni, koji su izgubili nekog dragog, prema znanosti koja se trudi pronaći najbolje rješenje. Izazov ovog trenutka je upravo osluškivati znanstvenike koji o toj temi ne govore površno, brzopleto i sigurno nego je stavljaju u ispravni kontekst, a to je kontekst traganja. Na putu smo traganja kako izaći iz ove situacije”, rekao je Koren i dodao da trebamo biti obazrivi i da ne treba zaoštravati situaciju.
Dodao je da mu je žao učenika, maturanata, studenata i zaposlenih, “sviju koji se ne mogu do kraja ostvariti jer su ih mjere ograničile”.
“Razumijem one koji ne mogu razumjeti potrebu vjernika da slave blagdane i okupljaju se u crkvama, ali to ljudsko pravo nam je potrebno i važno u ovim trenutcima”, dodao je Franc.
‘Nečuveni su napadi koji su bili upućeni Alemki Markotić’
Koren je komentirao i verbalne napade pojedinih skupina koje su tvrdile da vrijede dvostruke mjere, pri čemu su neke djelatnosti bile u potpunosti zatvorene, a mise su održavale. Također se osvrnuo i na ravnateljicu Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” Alemku Markotić koja je bila na misi povodom Stepinčeva.
“Ako bih se spomenuo Stepinčeva pred zagrebačkom katedralom, onda bih rekao da smo se tamo u obazrivosti držali mjera. Nečuveni su napadi koji su bili upućeni Alemki Markotić koja nije vodila misu, nije propovijedala, nije držala govor. Ona je tamo bila kao vjernica, dama, znanstvenik, vrlo obazriva i svjesna situacije, ali je ona u tom bogoslužju uvijek sudjelovala”, istaknuo je Koren.
“Onakvo nepoznavanje i kritike ne zavrjeđuju moj komentar i pažnju”, dodao je.
‘Svećenik je uvijek onaj koji okuplja’
Koren je istaknuo da je crkva mjesto okupljanja te da nikad nije mislio da će se naći u situaciji gdje će vjernicima reći da je dobro ostati kod kuće.
“Svećenik je uvijek onaj koji okuplja, nikada niste čuli da je svećenik rekao da netko ne dođe u crkvu ili da nije dobrodošao. Svi su uvijek dobrodošli i pozvani. Prošle godine uoči Velikog petka bio sam zamoljen nastupiti u medijima i umiriti ljude koji su tada uvijek dolazili u crkvu. Posebno je to bilo bolno i teško za naše ljude s juga, jug Veliki petak doživljava na poseban način. Kao svećenik sam se našao u poziciji da sam trebao uvjeriti ljude kako je dobro ostati kod kuće”, rekao je Koren, dodajući da se nekoliko dana zbog toga loše osjećao.
Govoreći o mjerama, Koren je istaknuo da se vjernicima pokušalo izaći u susret, ali učiniti sve da se spriječi zaraza.
“Usuđujem se reći da su vjernici u hrvatskom narodu najodgovorniji dio društva, vrlo su susretljivi i bili su vrlo otvoreni suradnji”, kazao je Koren.
‘Kao vjernici osjećamo te napade koji su neopravdani’
Franc je posebno komentirao broj 25, referirajući se na to koliko je vjernika moglo biti istovremeno u crkvi.
“Taj broj je postao svojevrstan taboo u društvu koji se ne smije dovoditi u pitanje. Po čemu je 26 opasniji od 25, 30 od 25? Zašto dva nije opasno kao 26? Ne smije se to propitkivati. U javnom prostoru kronično nedostaju informacije. Vjernici se drže mjera, od razmaka, maski. Prebolio sam koronu, moji simptomi su bili takvi da me jedna gripa znala satrati naspram ovog. S druge strane imam prijatelje koji je završio u bolnici. Želim reći da nam nedostaje kvalitetnih informacija, a gdje nema informacija otvara se prostor za profitere, manipulatore, otvara se prostor sukoba”, kazao je Franc.
“U javnom prostoru smo imali pozive na ubijanje vjernika, paljenje crkvi od strane jednog medija. S druge strane smo imali situaciji da mi vjernici moramo biti samokritični. Osjećamo sve te napade koji su, po nama, neopravdani”, dodao je i ponovio da nedostaje kvalitetnih informacija.
Povjerenje u institucije
Franc je istaknuo da se institucije grade, a vrlo brzo se ruše pa se osvrnuo na Hrvatsku gospodarsku komoru (HGK).
“Znamo da ako nešto ne funkcionira, onda one koji rade tamo treba maknuti. Nećemo zato uništiti instituciju HGK, instituciju koja je zamišljena da bude vrhunska gospodarska diplomacija s vrhunskim ljudima na čelu, čiji je cilj po svijetu promovirati i lobirati za hrvatskog proizvođača i otvarati prostor za jačanje gospodarstva”, kazao je Franc.
Kaže da na takve pozicije treba dovoditi kompetentne ljude, a ne uništavati institucije.
‘Crkva će uvijek biti moderna i nuditi humanizam’
Govoreći o modernizaciji, Franc se osvrnuo i na homoseksualne zajednice.
“Da li modernizacija znači da mi osobe koje žive u takvoj zajednici blagoslovimo i glumimo neki obred vjenčanja? Želim istaknuti da je važno dostojanstvo. Ako je netko u povijesti doprinio istinskom humanizmu i čovjekoljublju, onda je to kršćanstvo”, rekao je i dodao:
“Idemo prema svijetu u kojem postoji devaluacija ljudskih prava, temeljnog prava na život. To je pravo danas ugroženo u milijardama. Trebamo se boriti protiv kulture smrti, indiferentnosti, nejednakosti. Crkva će uvijek biti moderna i nuditi humanizam.”
“Porfirije je unio nešto novo’
Koren se osvrnuo i na patrijarha Porfirija Perića, navodeći da mu se čini kako je on doprinijeti otvorenosti.
“Naš kriterij u crkvi je da ne uspoređujemo je li bolji ovaj ili onaj papa nego mi promatramo ovako, da je Ivan Pavo II. bio papa na čelu crkve, Bendikt XVI. u svoje vrijeme, a netko drugi u svoje vrijeme. Ne kompariramo to izvan konteksta vremena. To bih odmah primijenio i na patrijarha SPC-a”, kazao je i dodao:
“Uvijek mi je bilo interesantno i intrigantno kod mitropolita zagrebačko-ljubljanskog Porfirija ta širina koju je stekao kroz Bosnu, pa u manastirima, pa kroz Zapad i Grčku. Činilo mi se da je unio nešto novo na prostore mitropolije zagrebačko-ljubljanske u vremenu svog služenja i djelovanja, a to je da je postao točka okupljanja ljudi, susreta i dijaloga.”
Koren se osvrnuo i na Porfirijev govor prilikom ustoličenja za 46. poglavara Srpske pravoslavne crkve (SPC).
“Njegov nastupni govor je bio da dolazi u Zagreb i da se želi voljeti sa Zagrebom, ne tajno nego javno. Jednako tako, sada u nastupnom govoru kod ustoličenja u Beogradu spomenuo je i državu Hrvatsku i lijepe odnose i susrete u Hrvatskoj, dok mi se čini da se u prošlo vrijeme dosta teško spominjala Hrvatska. Spominjala se uglavnom Banovina, Slavonija, Dalmacije, ali nigdje se nije spominjala Hrvatska. Vjerujem da će on sigurno u mnogo tih silnica i stvarnosti doprinijeti otvorenosti kakvu pokazuje papa Franjo prema pravoslavnoj crkvi i pravoslavcima”, kazao je Koren.
Komentirao je i navode Porfirija koji je izjavio da je “imao u rukama pisma koje je Stepinac upućivao Piu XII u kojem se mogu naći mjesta koja su duboko problematična”.
“Ono što me obeshrabruje i zbunjuje u svemu ovom je to da se nedavno pozvao na pisma, a da je ta pisma izvukao iz konteksta vremena, nije ukazao koji su to dokumenti. Izrazito je važno promatrati stvari u vremenu nastanka. Nedavno se dogodio, za mene, ekumenski incident, da su se riječi kardinala Kuharića komparirale s vrlo lijepim riječima patrijarha Pavla, ali se to pri tome nije reklo da je kardinal Kuharić u popaljenoj i porušenoj Petrinji rekao da ako tebi netko zapali kuću, ti ćeš čuvati njegovu kuću”, kazao je Koren i nastavio:
“To je kardinal Kuharić rekao 1991. u Petrinji i ponovio na Veliku gospu na Mariji Bistrici. To se kompariralo s riječima patrijarha Pavla koje je izgovorio tek 2006. u Beču. Kad se izuzmu rečenice, dobivaju neku osobitu snagu i mi smo na njih ponosni, ali kad se uzme mjesto i vrijeme, onda ih je važno odvagivati na mjestu iv remenu kad su izgovorene.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!