Nastava na kolegijima provodi se kroz predavanja, vježbe i stručnu praksu. Predavanja se izvode interaktivno, korištenjem prezentacija i različitih materijala.
Visoka škola za inspekcijski i kadrovski menadžment u pomorstvu osnovana je 2011. godine. Razlog osnutka bila je deficitarnost stručnih kadrova u pomorskoj industriji Republike Hrvatske, ali i u svjetskim okvirima u cjelini te potreba za obrazovanim stručnjacima koji mogu kreativno odgovoriti na zahtjeve razvoja pomorstva i prometa.
Stručni studij inspekcijskog i kadrovskog menadžmenta ima za cilj stvoriti upravo takve kompetentne stručnjake u području pomorstva i prometa. Nastava na kolegijima provodi se kroz predavanja, vježbe i stručnu praksu. Predavanja se izvode interaktivno, korištenjem prezentacija i različitih videomaterijala. Tijekom obavljanja stručne prakse student provjerava i dopunjava vlastita stručna znanja, uz aktivno uključivanje u proces rada i njegovo cjelovito sagledavanje. U temeljne ciljeve stručne prakse treba primijeniti profesionalne vještine i tehnike, kao i analitičku kompetenciju za rad s izravnim i neizravnim sustavima u agencijskom okruženju i razviti razumijevanje odnosa između ljudskog ponašanja i društvenih procesa. Također, stručna praksa treba omogućiti razvoj samosvijesti i samodiscipline, pri čemu student mogu primijeniti svoje znanje, vrijednosti i vještine pri radu (s praktičkim) u stvarnim poslovnim sustavima.
Stručna praksa omogućuje vještine kritičkog mišljenja i interesa za profesionalna pitanja i znanja uz predanost etičkim načelima socijalnog rada i razvoja profesionalnog identiteta. Konceptom stručne prakse postavljaju se obrazovni ciljevi koji se realiziraju u četiri područja: organizacijski kontekst prakse, kontekst prakse rada u zajednici i profesionalni kontekst prakse. Program stručne prakse nudi sveobuhvatan tečaj u kombinaciji s naprednim modulima i tehnikama obuke. Studenti kroz praktičnu nastavu stječu znanja i vještine o složenim inženjerskim sustavima modernog broda. Upoznaju glavne principe mehaničkih i hidrauličnih strojeva, električnih sustava, brodske arhitekture I brodskih konstrukcija i upravljačkih sustava, računalne i informacijske tehnologije. Praktična obuka o sigurnosti je neophodna i pokrivena je rukovanjem protupožarnim I drugim sustavima, a što je iznimno važno za brod u plovidbi.
Zapošljavanje u struci
Stručna praksa od vitalnog je značenja za osposobljavanje studenata da razviju, demonstriraju i postignu potrebne kompetencije za rad u “realnom sektoru”.
Studenti će upravo kroz praksu vidjeti primjene stečenog znanja i postati svjesni stvarne koristi prakse i učinaka postojećeg zakonodavstva, politike i prioriteta. Obučavanje kroz rad obuhvaća svaki oblik stjecanja kompetencija koje se izvode na radnome mjestu, pa je stoga stručna praksa i sastavni dio studijskog programa koji je usmjeren na praktičnu provjeru stečenih teorijskih znanja. Ciljevi ovog programa usmjereni su na stjecanje znanja, vještina i atributa koji su potrebni za: istraživanje očekivanja poslodavaca od završenih studenata za upravljanje kadrovskim projektima s obzirom na vještine i karakteristike savladanih kurikuluma; istraživanje lokalne i globalne mogućnosti za karijeru; izradu plana razvoja karijere kako bi se maksimizirala karijera studenata te plana profesionalnog razvoja koji će podržati cjeloživotno učenje.
Ocjenjivanje i vrednovanje rada studenata u potpunosti se odvija kroz izvršavanje zadanih obveza tijekom semestra. Svaka obveza studenata pojedinačno se vrednuje i na kraju semestra studenti dobivaju završnu ocjenu aritmetičkom sredinom svih ocjena koje su stekli tijekom semestra. Ovisno o prirodi i karakteristikama samog sadržaja prakse, mentor u suradnji sa supervizorom prakse izabire način realizacije prakse i njezino trajanje. Rezultat prakse mjerljiv je i jasan benefit za poduzeće nastao kroz samostalan rad studenta na rješavanju konkretnog problema, odnosno zadatka. Model studentske prakse nastao je kao rezultat sveobuhvatne analize pozitivnih iskustava iz prakse razvijenih zemalja.
Primjena praktičnih znanja omogućuje zapošljavanje i uspješan rad u užoj struci, ali i u različitim pomorskim i prometnim ustanovama i tvrtkama čije su djelatnosti usko povezane s pomorstvom (lučke kapetanije, ministarstvo nadležno za pomorstvo, luke, lučke uprave, brodari, pomorske agencije, otpremnici, carina, transportne tvrtke i dr.). Visoka škola daje mogućnost i prekvalifikacije. Postupkom prekvalifikacije utvrđuju se razlike predmeta između programa već stečenog zanimanja i programa za novo zanimanje koji se onda polažu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!