Nakon dugogodišnjih problema vozača saniteta i medicinskih sestara i tehničara koji su negodovali zbog neusklađenih koeficijenata, najavljivali obustavu rada i ustavnu tužbu protiv Ministarstva, Vlada je ovaj tjedan prihvatila prijedlog o priznavanju visoke stručne spreme magistrama i magistrima sestrinstva na radnim mjestima i položajima prve vrste. Za Novi dan govorila je medicinska sestra, buduća magistra sestrinstva Lucija Petrik iz Sindikata medicinskih sestara i tehničara i ocijenila da se ta odluka neće odnositi na većinu medicinskih sestara i da ovim potezom nije riješen problem mnogih magistra sestrinstva jer im nije priznata visoka stručna sprema.
“To se odnosi na medicinske sestre na visokim pozicijama, glavne sestre, voditelje palijative, koordinatora.. Ta odluka ne obuhvaća primjerice nas na patronaži. Ono što učimo možemo primijeniti na svoja radilišta, mi nemamo na patronaži priznati magisterij. Kao zaposlenice na patronaži imamo skrb djeteta do prvog mjeseca života, imamo veliku odgovornost. Ovo sad što je donesena odluka, samo su povećali koeficijent sestrama koje su na visokoj poziciji. Kad bi se priznao koeficijent, bilo bi to više od 100 eura razlika u plaći”, rekla je Petrik.
Petrik kaže da je potrebno napraviti sistematizaciju radnih mjesta. Smatra da se medicinska sestra ima pravo baviti znanošću kako bi poboljšala kvalitetu svoje njege. “Nastavljamo pregovore, ako ne uspiju, organizirat ćemo prosvjed u listopadu.”
Krpeta: Drage kolegice, budimo pošteni, imamo viška magistara
Savjetnica ministra zdravstva za sestrinstvo Snježana Krpeta ima drugačije mišljenje.
“To nije istina da je to priznato samo položajnim mjestima. Bit će priznato koordinatorima palijativi, medicinskim sestrama koje rade u suzbijanju i sprječavajnu bolničkih infekcija, sestrama koje rade u kvaliteti i visokodiferentne dijagnostičke postupke. Naglašavam da se 12 godina upisuju stihijski magisteriji bez da se pita potrebe zdravstvenog sustava. RH ima više diplomiranih medicinskih sestara sa visokom stručnom spremom nego Velika Britanija. U Klagenfurtu u Dječjoj bolnici visoko obrazovanje ima priznata samo oberschwester koja upravlja i menadžerira sustavom. Pa ne može svaka sestra koja završi imati priznati magisterij. Mi provodimo kliničko sestrinstvo, imamo gerijatrijske bolesnike, bolesnike s kroničnim degenerativnim bolestima, provodimo kliničko sestrinstvo i patronažu koje zahtijevaju razini prvostupništva. Najviše nama i u Europi fali prvostupnica i srednjih medicinskih sestara koje se brinu za elementarne potrebe naših bolesnika. Imamo viška magistara sestrinstva. Otvaraju se sveučilišta i veleučilišta na svakoj autobusnoj stanici. Tko im predaje? Drage kolegice, budimo pošteni, magistara imamo viška. Nad medicinskim sestrama provodi se neplanirani edukacijski biznis”, rekla je Krpeta.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare