Gost Točke na tjedan s Milom Moralić bio je dekan Građevinskog fakulteta i kandidat za rektora zagrbačkog Sveučilišta, Stjepan Lakušić.
Govoreći o svom programu Lakušić kaže: “U mom programu je detaljnije objašnjeno to kako da Sveučlište u Zagrebu mora imati centar u Bruxellesu vezano za europske projekte. Mi imamo jedan takav ured koji lobira za naše programe, to je jako dobro i jako bitno.”
To je način na koji se može imati bolja pozicija i bolja promocija, govori.
“Tada bi ustvari vodite brigu o budućnosti i dodatnim sredstvima, o tome kakva će biti vaša infrastruktura. Tako pokazujete koliko ste snažni iveliki. Sveučilište u Zagrebu kao veliko sveučilište itekako je dobar partner jer može ponuditi znanstvenike koji mogu raditi, djelovati”, govori Lakušić.
Na pitanje o obnovi zgrade Rektorata kaže se iz Fonda solidarnosti EU-a vjerojatno neće uspjeti dobiti sredstva. Ipak, Ministarstvo graditeljstva dostavilo je Ministarstvu znanosti da, ako se ne povuku sredstva iz Fonda solidarnosti, mogu se povući iz NPOO-a, govori Lakušić.
Govoreći o neuspjehu Hrvatske u povlačenju sredstava iz Fonda solidarnosti, on kaže kako partnerskim razgovorima treba predstaviti probleme na koje smo u procesu naišli. Na taj način, kaže, postići će se win-win situacija.
O tome koja je njegova ocjena mandata Damira Borasa kaže: “Ja sam jedini kandidat koji ne poznaje rektora toliko kao ostali. Dekan sam četiri godine i toliko ga poznajem kroz rad. Ono što je sada vidljvo je da Sveučilište više nije točka okupljanja, to treba promijeniti i doći u poziciju da Sveučilište bude kreator budućnosti. Ono mora biti točka koja je kreator budućnosti i stvarati studente koji će brinuti o RH i imati suradnju s gospodarstvom. Ono mora biti veliki i moćan aparat u smislu broja zaposlenih znanstvenika koja obrazuju i odgajaju mlade ljude. Ako gledamo ovaj NPOO, ja sam uvjeren da bi on bio još cjelovitiji da su Sveučilišta uključena.”
On smatra da Sveučilište u dosadašnjem radu možda nije bilo dovoljno transparentno te da je Sveučilište samo krivo što nije na dobar način predstavljeno u medijima. “Gdje je bio problem da se postavi transparentno? Onda nema tu dubioze da se nešto skriva”, govori. “Ako smo vodeći, nema tu bojazni reći da imamo takve rezultate, da imamo taj i taj problem i da ćemo riješiti na taj način…. Ovakim skrivanjima dodatno se potiče nešto što nije dobro”, kaže.
“Mi moramo biti partneri s okruženjem u kojem živite i radite”, kaže Lakušić.
“Računam na potporu onih koji razumiju moj rad. Kad imate izazov i ne bojite ga se, prvi izađete i govorite na koji način ga riješiti, to treba činiti i na poziciji kad se vodi Sveučilište, djelovati proaktivno i ne kalkulirati. Voditi brigu da to Sveučilište postane vodeće”, govori Lakušić. “Moramo se otvoriti i pokazivati što imamo”, kaže.
“Svaki od kandidata je imao razgovore sa Studentskim zborom i oni su ti koji će procijeniti koji od kandidata što nudi. OVako složen sustav se ne može samostalno voditi, to mora biti tim. moraju postojati rezultati. U petak smo studentima predstavili moju viziju, kako mi to vidimo”, kaže Lakušić dodajući da studenti vole konkretne odgovore, kao i da ih se uključi u rad te da im upravo to i nudi.
“Vodimo brigu da se studenti uključuju u projekte, nastavu, što će im biti dodatni plus u slučaju zaposlenja”, kaže Lakušić.
Doktorat Vice Mihanovića
Na pitanje o doktoratu Vice Mihanovića, kaže da se takvo što ne smije događati.
“Još sam 2014. uveo program za kontrolu istovjetnosti sadržaja kod nas na Fakultetu. Naravno da je velika uloga mentora, povjerenstava, da se takvo što nije moglo ustanoviti ranije. Vjerujem da se takvo nešto u tom obimu ne može dogoditi”, govori.
O “popravku” doktorata kaže da to mora biti kompletno novi rad. “Kad se takvo što dogodi, to treba biti sustavna promjena”, kaže.
“Rad mentora i povjerenstva, to je u startu trebalo uočiti, ako takvih dijelova teksta ima. U kojem je smjeru to istraživanje išlo? Ako je nastavak nečega, onda je trebalo vidjeti što je novo. Očito toga nije bilo pa je ovo rezultat”, kaže dodajući da je bilo bolje vratiti sve na početak, ali da postoji i postupak oduzimanja.
Privilegije
Lakušić kaže kako ni telefon koji ima ne plaća Fakultet, nego on sam. “Ako ste već javili, djelujete na najbolji mogući način i kroz svoj primjer pokazujete što očekujete od drugih”, kaže.
“Svaki rektor se trudio da Sveučilište bude bolje i svakom moramo dati zasluge za njegovo djelovanje. Kako, u kojem obliku, to nije definirano”, kaže Lakušić zaključujući da to mora biti transparento i za sve bivše rektore isto.
“Ja to ne bih radio ni koristio. Ako netko drugi koristi, mora biti propisano za sve jednako. Svi rektori trebaju imati neke zasluge, ali mora vrijediti za sve jednako. Drugačije to ne bih dopustio”, kaže.
Na pitanje o počasnim doktoratima, Lakušić kaže: “Nisam ulazio u te detalje. Možda priprema kad se kreće nominaciju za počasni doktorat treba biti bolja. Da je to bilo sustavnije pripremljeno, možda se neki od ovih ne bi dogodio. Čim nešto nije transparentno pripremljeno, može biti samo rezultat nezadovljstva”, zaključuje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!