Lista za Rijeku dovodi u pitanje regularnost ovogodišnjih lokalnih izbora s obzirom na restriktivne epidemiološke mjere u Primorsko-goranskoj županiji pa stranka u priopćenju u ponedjeljak pita kako će se prikupljati potpisi i održavati kampanja ako se produlje mjere.
Lista za Rijeku javila se u povodu početka dvotjedne karantene u Primorsko-goranskoj županiji, kad je djelovanje institucija svedeno na najnužniju mjeru, a okupljanje građana zabranjeno, ističe ta stranka.
Od županijskih i državnih institucija zaduženih za određivanje mjera epidemiološke zaštite ta stranka traži da odgovore što će se učiniti ako se ne budu mogli osigurati pošteni uvjeti natjecanja za sve političke grupacije koje budu sudjelovale na izborima.
Pita u kakvim će se uvjetima prikupljati potpisi, što zahtijeva kontakt s ljudima, ako u tom trenutku i dalje budu na snazi restriktivne mjere u Primorsko-goranskoj županiji. Lista za Rijeku pita i u kakvim će se uvjetima provoditi službena predizborna kampanja ako se produlje mjere.
“Izvanredne okolnosti u kojima će se održati lokalni i regionalni izbori svakako će utjecati na to tko će u sljedeće četiri godine upravljati općinama, gradovima i županijama”, ističe ta stranka i dodaje kako ne bi bilo u demokratskom duhu da ključni čimbenik koji će odlučivati o njihovim rezultatima bude epidemija.
Unija Kvarnera i Akcija mladih upozoravaju na teškoće u provedbi izbora
Kandidat Akcije mladih za riječkoga gradonačelnika Vedran Vivoda i kandidat Unije Kvarnera za primorsko-goranskog župana Marko Boras Mandić upozorili su u ponedjeljak na poteškoće u provedbi izbora i predizbornoj kampanji u Primorsko-goranskoj županiji i Rijeci.
Boras Mandić je na konferenciji za novinstvo u Rijeci upitao Vladu i Državno izborno povjerenstvo kako misle organizirati izbore u PGŽ ako su sljedeća dva tjedna zabranjena sva okupljanja, a potrebno je prikupiti i potpise građana.
“Kako misle osigurati da deseci tisuća ljudi u samoizolaciji ostvare svoje građansko pravo mogućnosti izlaska na izbore i biranja i kako misle osigurati sigurnu izbornu kampanju, a da istovremeno ne ugroze nadolazeću turističku sezonu”, upitao se Boras Mandić.
Podsjetio je da je Unija Kvarnera prije mjesec dana predložila konkretna rješenja za sigurnu provedbu izbora, među kojima održavanje izbora u tri dana, prikupljanje potpisa putem online aplikacije i omogućavanje svima u samoizolaciji da glasaju. Organizacija glasanja kroz tri dana omogućila bi i posebno vrijeme za dolazak na biračka mjesta starijim osobama, čime bi se zaštitilo njihovo zdravlje, naveo je.
“Nevjerojatno je i žalosno da država nije u godinu dana trajanja pandemije bila u mogućnosti osigurati elektroničko prikupljanje potpisa kojim bi se osigurala zaštita građana, volontera i kandidata koji će sada na vrhuncu epidemije biti prisiljeni biti u direktnom kontaktu s tisućama ljudi”, istaknuo je Vedran Vivoda.
Upitao se tko će na sebe preuzeti odgovornost za zdravlje građana.
Postavlja se pitanje koliko su ovi izbori regularni i zakoniti u situaciju kada imamo više od 200 hospitaliziranih građana u županiji, stotine zaraženih dnevno i tisuće u samoizolaciji. “Izbori bi trebali biti festival demokracije i temeljno ustavno pravo naših građana, a bez osiguranja jednakih uvjeta za sve u izbornom procesu i sigurnih rješenja za zaštitu zdravlja i života građana, ovi i ovakvi izbori nemaju smisla”, naglasio je Vivoda.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare