Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica istaknuo je u ponedjeljak u Saboru da novi zakon o plaćama u državnoj i javnoj službi predstavlja prekretnicu u upravljanju ljudskim potencijalima i stvaranju učinkovite i profesionalne javne uprave, dok ga oporba ocjenjuje nedorečenim.
Zakonom se nastoji provesti načelo jednake plaće za jednak rad, uvodi sustav nagrađivanja službenika, ocjenjivanja njihova rada stavlja u vezu s njihovim plaćama, istaknuo je Malenica.
Uvodi se mogućnost promicanja u plaći dobivanjem dodatka za učinkovitost rada do 30 posto. Najboljom ocjenom ‘izvrstan’ moći će biti ocijenjeno 5 posto službenika, a drugom po redu ocjenom ‘naročito uspješan’ 15 posto zaposlenih službenika.
S druge strane, službenik s ocjenom ‘zadovoljava’ neće ostvariti bodove za promicanje, a onaj s ocjenom ‘ne zadovoljava’ služba će se otkazati redovitim otkazom, naveo je ministar .
U postojećem sustavu oko 2500 kategorija radnih mjesta s više od 560 različitih dodataka
„U postojećem sustavu uvedenom prije više od 30 godina, postoji oko 2500 kategorija radnih mjesta s više od 560 različitih dodataka, ovim prijedlogom uvodimo jedinstvenu platnu listu i 16 platnih razreda s koeficijentima od 0,9 do 8”, upozorio je ministar Malenica predstavljajući prijedlog novog zakona o plaćama u državnoj i javnoj službi.
Oporba: Prijedlog zakona nedorečen, načelan …
Novi zakon o plaćama u državnoj službi i javnim službama saborska oporba ocijenila je nedorečenim, načelnim i aljkavim.
Tvrde da će provedba zakona ovisiti o brojnim vladinim uredbama koje će tek dati pravu sliku, te da se primjena zakona može očekivati tek od 1. siječnja 2025. godine.
Zakon se čekao 20 godina a mi i dalje ne znamo kao će izgledati sustav plaća u državnoj i javnoj službi, jer će se sve naknadno određivati uredbama, i koeficijenti i kriteriji za nagrađivanje i mjerila za klasifikaciju radnih mjesta , kazala je Jelena Miloš (Možemo).
Damir Bajs (Klub Reformisti i Fokus ) istaknuo je kako treba jasno reći službenicima i namještenicima na sudovima koji već tjednima štrajkaju, da donošenjem novog zakona povećanja plaća neće dobiti 1. siječnja 2024. nego 1. siječanj 2025.
Ako se zakon donese u rujnu, za donošenje svih vladinih uredbi treba još 6 mjeseci, a nakon toga se ostavlja još šest mjeseci da čelnici javne uprave donesu pravilnike o unutarnjem redu te još tri mjeseca za postavljanje u zvanju, dodao je Bajs.
„Zakonom se neće puno promijeniti a pokazuje se kao velika promjena”, ocijenio je Arsen Bauk (Klub SDP-a) smatrajući također kako je riječ o „deklaraciji na dugom štapu”.
„Imao sam strah da će se zakonom spriječiti predsjednika Vlade da u određenim slučajevima poput Supermena intervenira i rješava probleme jer bi to značilo uspostavljen sustav ali kada vidim koliko Vlada ima instrumenata u zakonu da uredbama utječe na visinu plaća bojazan je nestala”, ustvrdio je Bauk.
Vesna Nađ (Socijaldemokrati) drži kako je predloženi sustav nagrađivanja diskriminatoran jer broj službenika i namještenika ocijenjenih s dvije najbolje ocjene može biti 20 posto od ukupnog broja službenika i namještenika.
„I dalje neće biti ujednačavanje plaća ni poštenja… i dalje će se neki privilegirati”, smatra Katarina Peović (Klub RF-a i HSS-a)
HDZ: Prilika da se sustav poboljša
Marija Jelkovac (Klub HDZ) uzvratila je kako ju žalosti takva ocjena opozicije jer se cijelo vrijeme prigovara da stvari u sustavu nisu dobre i da ljudi odlaze , a ovo je prilika da se sustav poboljša.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!