Pronađeni su ostaci aviona u mjestu Mali Makovnik, HGSS potvrđuje za N1. Slijedi očevid kojeg u nedjelju preuzimaju MUP i zrakoplovni inspektori kako bi dalje utvrdili što se dogodilo. Tijekom večeri nije bilo utvrđeno koliko je osoba bilo u avionu.
Policijski očevid i očevid Agencije za istraživanje nesreća u zračnom, pomorskom i željezničkom prometu obavit će se u nedjelju, na mjestu pada zrakoplova Cirrus 20 na Kapeli, potvrdio je glavni zrakoplovni istražitelj Danko Petrin. Odlučeno je tako jer je, kako je rekao Petrin, za samu provedbu očevida puno bolje da se obavi za danjeg svjetla, te je dodao da se “nažalost, stradalima više ionako ne može pomoći”.
Petrin kaže da se u svom radu nisu sretali s tako drastičnom nesrećom ‘Cirrusa 20’, ali da taj tip zrakoplova spada u kategoriju Cessna, odnosno kategoriju zrakoplova do četiri osobe, a takvih nesreća ima dosta. “Istragu zrakoplovnih nesreće treba provesti i na ovaj način, osim onako kako to radi policija radi utvrđivanja krivnje ili odgovornosti pojedinaca u svrhu njihovog kaznenog progona, zato jer se s točnim rasvjetljavanjem uzroka nesreće mogu dati sigurnosne preporuke, s ciljem sprječavanja takvih nesreća u budućnosti”, rekao je Petrin za Večernji list.
Podsjetimo, nakon višesatne potrage na lokaciji Mali Makovnik, u šumskom nepristupačnom terenu, tim HGSS-a pronašao je ostatke nestalog zrakoplova Cirrus 20.
Na teren su bili upućeni i članovi HCK, ali su opozvani zbog završetka potrage.
HGSS je svoj posao odradio. Sada preuzima MUP i zrakoplovni inspektori dalje utvrđuju što se dogodilo, kao i koliko je osoba bilo unutra.
Radi se o sportskom zrakoplovu „Cirrus 20“ oznake PHYMC, koji je bio na letu iz Maribora prema Puli.
Ranije tijekom subote, odmah po primitku dojave, HGSS Stanice Ogulin, Gospić, Karlovac i Zagreb upućene su na teren, a dodatne snage su stavljene u pripravnost.
HGSS poziva sve koji imaju informacije ili su primijetili nešto sumnjivo na tom području da odmah kontaktiraju broj 112. Svaka informacija može biti od velike važnosti za istragu.
Područje potrage je ograničeno jer je dio terena minski sumnjivo područje.
U potrazi je sudjelovalo više od 120 ljudi – pripadnika HGSS-a, djelatnika Ravnateljstva civilne zaštite, pripadnika Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite, vatrogasaca i interventne policije. Područje je nadlijetao helikopter Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, a timovi su tragali na terenu pješice, te uz pomoć terenskih vozila i quadova.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!