Zbog nevremena koje je u lipnju pogodilo poručje Požeško-slavonske županije Vlada je već odobrila 20 milijuna kuna za ublažavanje šteta u poljoprivredi, istaknuto je u petak na radnom sastanku ministrice poljoprivrede Marije Vučković s čelnicima županije, gradova i općina i poljoprivrednika sa stradalog područja.
Po podacima koje je iznijela županica požeško-slavonska Antonija Jozić, u registar šteta do sada su uneseni podaci o štetama u visini 78 milijuna kuna, a nakon što se završi proces procjene i štete budu unesene u registar objavit će se i natječaj za dodjelu potpora.
Naime, 20 milijuna kuna koje je Vlada već odobrila za ublažavanje šteta u poljoprivredi bit će isplaćeni kroz sustav malih potpora.
Na sastanku je bilo riječi i o mogućnostima korištenja Mjere 5 Programa ruralnog razvoja, kojom se uz ostalo omogućuje i obnova višegodišnjih nasada stradalih u elementarnoj nepogodi.
“Danas smo ovdje kako bi dobili još više prijedloga kako da brže i efikasnije pomognemo stradalima u nepogodi. Za ovu županiju, kao i za druge s velikim prirodnim katastrofama, bit će sigurana brza potpora. Olakšice će biti osigurane kao i za područje Sisačko-moslavačke županije”, rekala je ministrica najavljujući novi sastanak za mjesec dana i analizu učinjenoga.
Po riječima županice Jozić, do tada će se znati i ukupni razmjer šteta. Trenutno manje brojke od iznesenih u prvim danima nakon nevremena posljedica su pravila da se u registar šteta ne unose štete za koje postoji osiguranje, objasnila je.
Dio poljoprivrednika koji je bio na sastanku s ministricom zadovoljan je odnosom s osiguravateljima i ovih dana očekuju prve isplate.
No, dio poljoprivrednika je nezadovoljan odnosom s osiguravateljima i procedurama koje nisu sasvim jasno definirane, a na upit o njihovu nezadovoljstvu ministrica je podsjetila da razgovori s osiguravateljima o tom problemu već traju te se nada da će dati rezultata, jer osiguranje proizvodnje poljoprivrednici sve više uzimaju kao redovitu mjeru zaštite svojih interesa.
Podsjetila je i na podmjeru za osiguranje usjeva, životinja i biljaka, kojom se bespovrtano financiraju prihvatljivi troškovi premije osiguranja za police osiguranja od prirodnih nepogoda u poljoprivredi.
“Krenuli smo 2016. s nešto više od 2.000 korisnika, nismo mogli ispuniti godišnju alokaciju. Prošle godine trebali smo dvostruka sredstva na ionako povećanu alokaciju. Sad smo objavili natječaj za 146 milijuna kuna. U posljednje dvije godine imamo devet do deset tisuća korisnika mjere. Poljoprivrednici iz ove županije koriste 10 posto ukupnih sredstava alokacije. To govori o njihovoj svjesnosti opasnosti i njihovoj velikoj odgovornosti”, rekla je Vučković.
Upitana za sudbinu protugradne obrane u Hrvatskoj, podsjetila je da je to u nadležnosti Državnog hidrometeorološkog zavoda te da su oni prezentirali studije i istraživanja koji ne opravdavaju dalje ulaganje u sustav protugradne obrane.
Odgovarajući na upit o mogućnosti saniranja posljedica naglog rasta cijena stočne hrane na domaćem tržištu, što ugrožava rentabilnost domaće proizvodnje, Vučković je navela kako je taj problem bio tema i na ministarskom vijeću Europske unije, o njemu nije zauzet konačni stav, ali je potreba njegovog rješavanja dobila potporu petnaestak članica EU. “Ne mogu predvidjeti ishod, ali znam da ću nastaviti dokazivati da se radi o ozbiljnom poremećaju za stočarski sektor. Najavljujem, nakon jučerašnjeg sastanka s predstavnicima mljekara, već prvu pomoć iz naših sredstava”, rekla je ministrica poljoprivrede.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!