Mladen Šćulac, načelnik Stožera civilne zaštite PGŽ, u Dnevniku N1 kazao je kakve su brojke u toj županiji pet dana od kada su uveli lockdown. Zatvaranje u toj županiji nije potpuno, kao što je bilo u cijeloj zemlji prošlog proljeća, nego selektivno. Zbog toga oni koji su zatvaranjem pogođeni nisu zadovoljni i smatraju ga diskriminatornim, dok Šćulac napominje kako će do zatvaranja svega, osim trgovina prehranom, doći ako brojke ne budu ozbiljnije pale.
Nakon pet dana, koliko su na snazi strože mjere u županiji, danas imaju 323 novooboljele osobe.
“Nažalost, do danas nije vidljiv velik pomak prema padu broja oboljelih osoba. Razmišljali smo o tome da će brojevi padati. Pad je malen, nije velik koliko smo očekivali. Raspravit ćemo idući tjedan o mjerama koje ćemo poduzeti.
Ako se broj oboljelih bude povećavao, razmatrat ćemo strože mjere. To bi bilo zatvaranje svih objekata i trgovina. Te teške mjere je teško izbjeći, a sve to radimo u cilju zaštite zdravlja građana”, istaknuo je Mladen Šćulac.
Ukidanje lockdowna tek kada bude do 100 zaraženih na dan
U KBC-u Rijeka trenutno je 197 oboljelih od korone, a na oporavku je u Opatiji 17 osoba.
“Trenutno je manji broj osoba u bolnici nego prije pet dana, kada je bilo 218 pacijenata u KBC-u Rijeka i 28 u Opatiji. Broj oboljelih pada, no računamo da bi tek na 100 oboljelih dnevno ublažili mjere, i to kada 100 oboljelih dnevno bude bio broj koji ćemo imati tjedan dana”, rekao je Mladen Šćulac.
Kod donošenja mjera vodili su se time da mjere predlažu epidemiolozi, a iz Stožera su ih podržali.
“Svakako se išlo na to da se smanji kretanje u prostorima, i mislimo da smo s ovom mjerom pogodili. Ako broj novozaraženih bude padao, mi smo za ublažavanje mjera”, rekao je Mladen Šćulac.
Ako se brojke ne smanje, još stroži lockdown
Odjeća i obuća trenutno se ne prodaju, dok se neke druge potrepštine i dalje mogu kupiti.
“Ako ove mjere ne daju rezultat, morat ćemo uvesti rad samo za trgovine hrane i pića. Zatvorene su sve trgovine obućom i odjećom, a to se odnosi na sve koji prodaju takvu robu, neovisno o tome jesu li u malim trgovinama ili u trgovačkim centrima”, rekao je Šćulac.
Na pitanje o tome kako je Istra uspjela održati tako nizak broj zaraženih on odgovara:
“Istra je očito imala daleko bolji odnos građana prema bolesti. Uvodili su neke mjere bolje od nas i nisu imali nesreću s britanskim sojem virusa, kao mi, jer se on vrlo brzo proširio u našoj županiji”, kazao je Mladen Šćulac.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!