Iako je to djelovalo kao “gotova stvar”, od potpore stranke GLAS kandidatu za gradonačelnika Zagreba SDP-a Jošku Klisoviću još uvijek nema ništa. Razgovarali su, kaže Anka Mrak Taritaš, u prijateljskom tonu, ali GLAS odluku još nije donio.
Kazala je kako će sutra u 12 na konferenciji za medije objaviti na koji će način izaći u Zagrebu i drugim gradovima.
Dan poslije
S SDP-om su, kaže, razgovarali u prijateljskom tonu, no zadnju odluku će donijeti danas popodne i objavit je u subotu. “Uvijek morate razmišljati i što će biti dan poslije”, dodala je.
“O svemu što odlučimo obavijestit ćemo javnost. Svaka od naših podružnica sama odlučuje, uz koordinaciju, koji je najbolji način izlaska na izbore. Morate razmisliti o tome koji će biti najbolji za rezultat”, kaže Mrak Taritaš za N1.
“U listopadu sam inzistirala na tome da o izborima razgovaramo o tome kako ćemo se organizirati, da izađemo u najjačem sastavu, ali Možemo je prvo odlučilo da sami izlaze…
Što je više kandidata – zanimljivije je
Što je više kandidata zanimljivije je. Nema više argumenta – nemam za koga glasati.
No važno je imati jasnu ekipu, ideju i način na koji će se upravljati gradom – treba razmišljati o kratkoročnim, srednjoročnim i dugoročnim planovima”, rekla je.
Na pitanje hoće li nekoga podržati ili će istaknuti svojeg kandidata ili kandidatkinju, kaže: “Na izborima u Zagrebu ćemo sudjelovati, a reći ćemo sutra kako ćemo točno to činiti”.
O sadašnjim kandidatima
“Kada gledam sadašnje kandidate, imam osjećaj kao da se natječu u tome tko će reći veću ludost. Gradonačelnik/ca neće biti onaj tko kaže veću ludost, nego tko pokaže razumno što može biti. Ponašaju se kao da imaju štampariju novca pa će moći na brzinu popuniti rupe u proračunu”, kaže Mrak Taritaš.
“Onaj tko pokaže da je iza potresa kadar napraviti obnovu grada, tko ima spremne projekte i spreman je sustavno, u korist građana upravljati gradom, dobit će našu podršku”, rekla je Mrak Taritaš.
Dobro je da se grad razvija, ali ne da se uništavaju zelene površine
Što s najavljenim projektima Milana Bandića – projekcija grada za 10 godina, Zagrebački Manhattan?
“Nadam se da je ta priča s Manhattanom završena, da će završiti s nacrtima koji nisu otišli u visoku fazu. Manhattan se trebao razvijati na prostoru hipodroma. Zeleni prostori grada su jako vrijedni, važni, treba ih za dalje čuvati, posebno jer grad ima dovoljno prostora koje je preskočio, s kojima nije znao što će, i uvijek će biti novih projekata – zgrade javne namjene, stambeni, poslovni prostori… Dobro je da se grad razvija, ali nikada da se uništavaju zelene površine.
U blizini je prostor Velesajma koji se može transformirati u novi sadržaj. Zagreb ima potencijal, treba ga prepoznati”, kazala je Mrak Taritaš i pojasnila da je zemljište u vlasništvu grada, a da je netko drugi trebao dati investiciju.
“Svatko tko ulazi u projekt zna da odlazi u rizik. Ne bi dobro bilo da se donio urbanistički plan, da su se donijeli neki projekti. To nije bio projekt ispod radara, i građani i mi i investitori vidjeli da se nije moglo promijeniti GUP”, rekla je Mrak Taritaš.
Stranka Milana Bandića nema izbora, moraju se kandidirati
Milan Bandić je šest puta dobio izbore, no njegovo je izborno tijelo išlo na izbore djelomično kao dio radne obaveze, rekla je.
“On je između prvog i drugog izbornog ciklusa zaposlio 1000 ljudi, a time nije dobio samo njih nego i njihove prijatelje, obitelji.
Stranka nema drugog izbora, moraju izaći na izbore, ali vidjet ćemo kakav će biti rezultat. Ankete koje su bile napravljene dok je Bandić bio živ procjenjivale su da on neće ući u drugi krug. No i ja kada sam oko Nove godine prognozirala, rekla sam da Bandić neće ući u drugi krug”, kazala je Mrak Taritaš.
Ured gradonačelnika ne smije biti mjesto gdje se zapošljava i dogovara
Imat ćemo gradonačelnika koji neće biti na tradiciji upravljanja gradom kako je to činio Bandić, nego će to činiti jednostavno, istaknula je.
“Treba doći kraj tome da je ured gradonačelnika mjesto gdje se zapošljava, dogovara, to treba kao sjekirom biti odsječeno. On mora imati i relativni mir u gradskoj skupštini – to znači 24 od 47 zastupnika, odnosno 25-26 zastupnika. Koalicija u skupštini treba biti ona koja će podržavati projekte, ideje, i startna pozicija novog gradonačelnika mora biti ta da obavi razgovor, koalicijski sporazum u skupštini, da dogovori što će u prvoj godini mandata uraditi. Projekte treba staviti na stol i dobiti suglasje, a potom razvijati dalje vidove suradnje”, pojasnila je Mrak Taritaš.
Zakon o obnovi se bazira na kompliciranim i bespotrebnim procedurama
Svi se ponašaju kao da ljudi ne postoje, kazala je.
“Mi ne radimo u laboratorijskim uvjetima – razvijate ideje, provodite pokuse i rezultat kada dođe – dobrodošao. Iza procesa u Zagrebu stoje ljudi. Odluke su morale biti neke hitne za hitnu sanaciju, druge za konstruktivne zahvate i treći za konstruktivnu obnovu.
Prvo je trebalo pola godine da se izrodi zakon, a onda sve ostalo… Ni jedan natječaj za projektante nije objavljen. Glasala sam protiv zakona jer sam vidjela da je on loš, da će biti teško provediv, da se bazira na kompliciranim, dugotrajnim i bespotrebnim procedurama, što se sada i vidi. One građane koji odluče ići u obnovu stavljate u ralje birokracije, da idu od sobe do sobe – da ne kažem posebnu ludost da su se timovi organizirali da pomognu ljudima da skupe papire.
Ono dobro što se u Zagrebu događa događa se jer su građani uzeli stvari u svoje ruke – dignu kredit i sami obnavljaju”, kazala je Mrak Taritaš.
Kazala je kako smo ranije određene obnove već radili.
“Zašto je ovo sada ovako treba pitati resornog ministra, premijera i Vanđelića – ako je on vidio da u zakonu ima puno problema. Zašto ne dogovore brze, efikasne i procedure koji idu u korist građana? Transparentno je samo to da u korist građana ne ide ništa.
Imovinsko-pravni problemi su tu i dalje, oni se ne rješavaju, a samo oni koji ih riješe će moći ići u obnovu. Zgrade javne namjene – zna se tko je vlasnik, zar nismo mogli već krenuti s natječajima i cjelovitom obnovnom”, upitala je Mrak Taritaš.
Procedure su teške i kompliciranije više nego kada je to u slučaju kada neko ide ishoditi papire potrebne za gradnju, istaknula je.
“Sve je moglo biti jednostavnije i brze. Za svaku kunu javnog novca mora se saznati kako je i gdje uložena, ali to možemo napraviti javno dostupno na web stranicama”, rekla je Anka Mrak Taritaš.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare