Predsjednica Uprave HBOR-a Tamara Perko u utorak je istaknula da su ulaganja u rizični kapital u Hrvatskoj na razini oko 0,3 posto ukupnog BDP-a, čime zaostaje za najuspješnijim zemljama u tom segmentu, a najavila je i da će HBOR sudjelovati u pokretanju fonda za financiranje transfera tehnologije, vrijednog oko 40 milijuna eura.
Perko je to izjavila na prvoj godišnjoj konferenciji Bestinvest.hr, koju je organizirala Hrvatska private equity i venture capital asocijacija (CVCA), a na kojoj su dodijeljene i nagrade za najbolja private equity i venture capital (PE&VC) ulaganja.
Rizični kapital (engl. private equity) je oblik vlasničkog ulaganja u poduzeća uz aktivno sudjelovanje u poslovanju subjekta u koje je izvršeno ulaganje, dok se podvrsta rizičnog kapitala usmjerenog na ulaganje u inovativne start-upove naziva venture capital. Perko je istaknula da je Hrvatska banka za obnovu i razvitak (HBOR) jedan od ključnih sudionika u razvoju takve vrste financiranja te da mu je u protekle dvije godine dala značajan doprinos.
Podsjetila je pritom na osnivanje prvog venture capital fonda koji ulaže isključivo u Hrvatskoj Fil Rouge Capitala, vrijednog 46 milijuna eura, a u koji je HBOR uložio zajedno s Europskim investicijskim fondom (EIF) i privatnim ulagateljima.
Također, HBOR je prošle godine zajedno s EIF-om osnovao još tri equity fonda u Hrvatskoj – Prosperus Growth Fund, Adriatic Structured Equity Fund i Croatian Mezzanine Debt Fund, u koje su zajedno uložili više od 80 milijuna eura.
Perko je najavila da HBOR, zajedno s EIF-om i slovenskom razvojnom bankom, planira ulaganje i u peti fond – Transfer Technology fond. Naime, pojasnila je Perko, Hrvatska po proizvodnji patenata se nalazi oko prosjeka EU-a, međutim, kada se gleda koliko su ti patenti primjenjivi u gospodarstvu, nalazi se pri dnu.
Cilj je ovog fonda, čija je planirana veličina oko 40 milijuna eura, komercijalizacija znanosti, odnosno financiranje društava koja će se osnovati pri znanstvenim i istraživačkim institucijama, a koja će surađivati s gospodarstvom i pružati mu potrebne proizvode, usluge i procese, rekla je Perko.
Apostrofirala je i da su ulaganja u Hrvatskoj u rizični kapital na razini oko 0,3 posto ukupnog BDP-a, dok to primjerice u Estoniji, koja je u vrhu po takvim ulaganjima, iznosi 1,3 posto. “Dakle, moramo trčati četiri puta brže da bi dosegnuli najbolje”, poručila je Perko.
Ćorić naglasio važnost industrija temeljenih na novim tehnologijama
Ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić naglasio je važnost transfera tehnologije i novih tehnologija za hrvatsko gospodarstvo, čiji se daljnji razvoj mora temeljiti na takvim industrijama.
Ustvrdio je i da se venture i private equity scena u Hrvatskoj u proteklih 10-15 godina razvijala u jako dobrom smjeru, pri čemu činjenica da klasični izvori financiranja često nisu dovoljni dodatno naglašava važnost fondovske industrije u tom segmentu.
Predsjednica CVCA Mirna Marović istaknula da članovi te udruge upravljaju s imovinom većom od 3,2 milijarde eura, ujedno ustvrdivši da oni predstavljaju podršku najpropulzivnijem dijelu hrvatskog gospodarstva.
Dodijeljene nagrade u šest kategorija
Nagrade za 2019. i 2020. godinu su prema izboru žirija dodijeljene u šest kategorija, a za investitora godine dobio ju je One Equity Partners. Dodijelio ju je ministar Ćorić, a primio Ante Kušurin iz One Equity Partnersa i Božen Živaljić, direktor odnosa s investitorima i tržišta kapitala u tvrtki Infobip.
One Equity Partners je private equity fond s više od šest milijardi američkih dolara kapitala pod upravljanjem, a u srpnju prošle godine uložio je 200 milijuna dolara u hrvatsku “cloud” tvrtku Infobip, procjenjujući im vrijednost na više od milijardu dolara.
Kušurin je istaknuo da je ovo bilo prvo ulaganje tog fonda u Hrvatsku, a smatra da će Infobip kao kompanija promijeniti ne samo Hrvatsku već i regiju.
Nagradu za private equity investiciju godine pripala je M+ Grupi, a kako je navedeno u objašnjenju nominacije, fond Mid Europa partners stekao je manjinski udio u M+Grupi prilikom spajanja i prodaje svoje turske tvrtke CMC za “outsourcing” u siječnju 2020.
Nagrada za venture capital investiciju godine pripala je Microblinku, s obzirom da je u prosincu prošle godine Microblink osigurao 49 milijuna eura od SIlversmith Capital Partnersa, pri čemu je ta investicija označila prvo prikupljanje vanjskog kapitala u sedam godina od osnutka tvrtke.
U kategoriji “izlazak iz investicije godine” nagrađen je Prosperus Invest za prošlogodišnje uspješno dezinvestiranje svog ulaganja u Dalmacija hotele, koji inače posluju pod brendom Aminess i većinski su vlasnik HTP Korčula i HTP Orebić.
Kako je pojašnjeno, izlazna strategija ostvarena je prodajom strateškom partneru Laguni Novigrad, a sredstva za preuzimanje osigurao je posredni većinski partner Auctor Holding. Istaknuto je da ostvarenje profitabilne izlazne strategije u turizmu u doba pandemije nije bilo jednostavno, no Prosperus Invest je pregovarao sa čak dva strateška partnera, što je osim Lagune Novigrad uključivalo i rapsku Imperial Rivieru.
Inače, ostvarenje ove izlazne strategije je normalni ulagački ciklus, budući da je Prosperus FGS u zadnjoj godini djelovanja i ima mandat i obavezu ostvariti izlazak iz svojih ulaganja, dodaje se.
Naposljetku, u kategoriji osnivač godine nagradu je dobio Mate Rimac, a u kategoriji “prikupljanje kapitala godine” već spomenuti Fil Rouge Capital, a primio ju je partner u fondu Julien Coustaury, koji je istaknuo da je fond prošlog tjedna ostvario 100-to ulaganje u hrvatske kompanije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!