Dvije godine su prošle od prosvjeda inicijative Spasi me, a prije nekoliko dana većina u Saboru odbila je promjene Kaznenog zakona tako da se seksualno zlostavljanje ubuduće progoni po službenoj dužnosti. Una Zečević Šeparović, odvjetnica i članica inicijative, objasnila je što je veliki korak naprijed, a što je propušteni još veći korak naprijed.
“U ime inicijative bila sam u radnoj skupini koja je s radom završila prošli tjedan i upravo na izmjeni kaznenog djela seksualnog uznemiravanja kod kojega je propisano da se goni po prijedlogu, osim kad je počinjeno prema bliskoj osobi ili posebno ranjivoj. Taj prijedlog brisanja tog stavka je usvojen, dakle ta izmjena Kaznenog zakona ide”, kazala je i pojasnila:
“Po meni je to veliki korak naprijed. Što se tiče donošenja te promjene po hitnoj proceduri ja moram reći da kao žena, osoba i članica inicijative Spasi me naravno da bih voiljela vidjeti da se ta izmjena donese što skorije. Ali kao pravnica moram priznati da postoje poravila, određeno je Poslovnikom Sabora kada se zakoni mijenjaju po hitnoj proceduri.”
“Naravno da je žrtvama to teško”
Rekla je da je Sabor taj koji odlučuje, da u to ne ulazi, ali da je šteta što Kazneni zakon u tom smjeru nije izmijenjen što prije, jer bi to bio “još veći korak naprijed”.
Voditeljica je kao problem postavila opasnost da zbog izglasavanja te promjene u međuvremenu neki od slučajeva seksualnog uznemiravanja ne budu pravosudno progonjeni po službenoj dužnosti. Spomenula je niz prijava iz Akademije dramske umjetnosti.
“U slučaju da tužiteljstvo odbaci taj prijedlog, da ustanovi da je protekao rok od tri mjeseca, žrtve mogu pokrenuti kazneni progon privatnom tužbom”, kazala je Zečević Šeparović, ali i dodala:
“Naravno da je žrtvama to teško… Naravno da je to obeshrabrujuće.”
Koliko je Hrvatska napravila u većoj zaštiti od seksualnog zlostavljanja?
“Rekla boih da se pomaknulo puno. Nismo bile niti svjesne što ćemo sve pokrenuti (pokretanjem inicijative Spasi me). Uopće što se o tome toliko priča, što je to dvije godine skoro svakodnevna tema… time je to prestalo biti tabu tema, više se ne gura pod tepih, više ne izlaze samo najmučniji, najteži slučajevi, o tome se jako puno priča. To je ujedno dobro zato što to destigmatizira žrtve, potiče ih da o tome progovaraju, da skinu sa sebe taj teret.”
Jedno je posebno istaknula kao najvažnije:
“Žrtve dobivaju informacije o tome koja su njihova prava. U Republici Hrvatskoj na snazi su propisi koji žrtvama daju jako puno prava. Problem je to što se ona ne primjenjuju u opsegu koliko bi trebala. Institucije u postupcima još uvijek vrlo često više pažnje daju pravima okrivljenika u kaznenim postupcima nego pravima žrtava.”
“Jako je bitno informirati sve te žene i muškarce koja sve imaju prava, koje sve alate mogu koristiti kako bi izašli iz kruga nasilja”, naglasila je.
Zečević Šeparović je rekla i to da bi osnivanje posebnih sudskih odjela, obiteljskih odjela, pomoglo jako puno.
“U pitanju su ljudski životi”
“U pitanju su ljudski životi, životi sve te djece koja su izložena mučnim situacijama, višegodišnjim borbama između tate i mame, a oni su u sredini. Moramo biti svjesni da će oni jednog dana izrasti u ljude koji će biti građani Republike Hrvatske, a s tolikim ranama u sebi, to neće biti dobro”, kazala je.
Za obiteljske odjele na sudovima kazala je da je jako dobro i zato što će suci biti educiraniji i što će imati na raspolaganju suradnike koje sada nemaju, a koji su apsolutno bolje upućeni u problematiku, poput primjerice psihologa.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!