Nasilje nad ženama: “Treba dobro očistiti policiju i pravosuđe!”

U našoj rubrici TNT rješenje tijekom siječnja bavit ćemo se problemom nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, nakon što su ovoga tjedna u proceduru poslane izmjene Zakona kojim se prvi put uvodi femicid. Samo postojanje ovog kaznenog djela neće ništa promjeniti, složile su se naše gošće koje prizanju da na svim instancama imamo problem s tretiranjem nasilja.

Državna tajnica Ministarstva pravosuđa i uprave Vesna Šimundža Nikolić ponovila je da smo na neslavnom trećem mjestu u EU-u po ubojstvu žena od strane bliskih osoba. Tvrdi kako Vlada nizom izmjena u zakonu te posebih mjera, ne samo uvođenjem femicida, nastoji to promijeniti.

Odvjetnica i članica Inicijative Spasi me Una Zečević Šeparović kaže kako će sve ostati samo puka norma i mrtvo slovo na papiru ako se ne bude provodilo. “Poučeni iskustvom s Istanbulskom konvencijom koju, odgovorno tvrdim jer s tim radim svaki dan, suci i drugi u sustavu nisu niti pročitali, a kamoli da po njoj djeluju ili donose presude, što će se onda promijeniti bez detaljne i jasne obuke i edukacije svih sudionika u sustavu”, poručila je.

“Ne čudi što žene ne prijavljuju”

Sigurnost i povjerenje je ključno za žrtvu koja se odluči na prijavu nasilja, a sama prijava je strahovito težak čin, pogotovo za žene koje imaju malu djecu, a još su godinama i u kontinuitetu psihički i ekonomski zlostavljane, rekla je Dorotea Šušak iz Ženske mreže Hrvatske. Iako pozdravlja izmjene Zakona, smatra da se bez temeljitog “provjetravanja sustava” ništa neće promijeniti. “Kako povećati povjerenje, pa tako da se za početak sustav rješava najgorih u svojim redovima – sjetimo se slučaja silovanja u Lici, slučaja ubostva studentice od strane policajca u Osijeku, ravnatelja Županijskog zavoda u Požegi… Imamo vrlo negativnu selekciju kadra u ovim ozbiljnim zanimanjima, to ne može nikako rezultirati povećavanjem stope prijava”, rekla je Šušak.

Dnevno slušamo priče žena koje su policija, djelatnici Centra za socijalnu skrb, odvraćali od prijave. Šimundža Nikolić kaže kako na svim Županijskim sudovima postoje Centri za emocionalnu podršku i pravnu sigurnost. “Nasilje mora biti prijavljeno jer ako žrtva ne želi govoriti, vi ste nigdje”, rekla je.

Ne čudi što ne prijavljuju, kaže Zečević Šeparović, jer ih čeka ih novi krug pakla. “Nenasilan roditelj bude u podređenom položaju, djecu se tjera da viđaju roditelja koji je nasilan prema ženi. Često čujemo. Pa dobro, nasilan je prema ženi, ali nije prema djetetu. Takvim osobama nema mjesta u sustavu, a to nitko ne kontrolira. Stvaramo generaciju te djece koja će imati teške probleme. Ne može biti dobar tata netko tko je ženi pred djetetom razbio glavu”, apelira Zečević Šeparović.

“Ima puno naizgled nepovezanih stvari koje su važne. Ako pogledate strukturu vlasništva u Hrvatskoj, ona je dominatno na strani muškarca. Gdje da ide ta žena s djecom, kako da se osamostali… Trebaju nam izmjene niza zakona, prije svega Obiteljskog, koji će osnažiti polažaj žena i položaj žrtve”, rekla je Šušak.

Šimundža Nikolić kaže da nije nužno namjera problem osoba koje odvraćajući postupaju prema žrtvi, već možda i neznanje. “Nije uvijek lako prepoznati što piše u Istanbulsoj konvenciji, a odnosi se na praksu pred tobom, iz stvarnog života”, kazala je i zaključila da treba uporno i temeljito nastaviti s edukacijama te da smo na boljem mjestu nego što smo bili prije 20 godina.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.