Nastavak javnoga "dijaloga" između predsjednika Vrhovnog suda Radovana Dobronića i predsjednika Vlade Andreja Plenkovića zasad ne ide u smjeru pronalaženja rješenja za problem zbog kojega je i počeo, a to je štrajk sudskih službenika koji je potpuno paralizirao hrvatske sudove.
Nakon Dobronićeva otvorenog pisma premijeru, Plenković je iz nekoga razloga skrenuo s teme i, stavivši Dobronića u kontekst sindikalnog djelovanja, adresirao plaće sudaca koje su nedavno povećane, ne spominjući niti jednom riječju ono što je Dobronić apostrofirao.
U međuvremenu je rad gotovo svih hrvatskih sudova blokiran štrajkom koji ulazi u 23. dan, a iz Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN) najavili su i prosvjed koji bi se u petak trebao održati ispred zgrade Vlade na Markovu trgu.
A razlikuje li se doista i koliko posao sudskog zapisničara od poslova zapisničara u drugim državnim institucijama, Jutarnji list razgovarao je s nekoliko zapisničara, ali i sudaca najvećega kaznenog suda u državi, zagrebačkog Županijskog suda.
Zapisničar tako, među ostalim, prati kada nekome od okrivljenika istječe istražni zatvor i na to upozorava suca. Ako takvo upozorenje izostane, može se dogoditi da netko kome bi istražni zatvor trebao biti produljen bude pušten na slobodu. Zapisničar od suca dobiva uopćeni nalog da pozove na rasprave svjedoke, okrivljenike i njihove branitelje, no u praksi zapisničar preko informacijskog sustava za neke od tih osoba provodi cijelu malu istragu – utvrđuje koja je adresa svjedoka, nalazi li se u zatvoru ili na slobodi i na kraju upućuje pozive. Slično je i s primanjem i slanjem pošte.
Zapisničar svaki dan pregledava poštu suca za njihovu referadu i, ono što je najvažnije, tu poštu priklapa odgovarajućim spisima i upozorava suca da je u pojedinom predmetu ta pošta priklopljena. U stvari, da bi sudska referada bila funkcionalna, zapisničar mora biti biti upoznat sa svakim spisom, znati tko su mu svjedoci, okrivljenici, branitelji okrivljenika i tužitelji.
Zapisničari također otpremaju presude, provjeravaju troškovnike, šalju naloge za naplatu. Ako neka presuda ne bude poslana sucu izvršenja, može se dogoditi da osuđenik nikad ne ode u zatvor.
Na primjeru opisa poslova sudskih službenika za zagrebački Županijski sud Jutarnji list izdvojio je neke od poslova koje vode sudski službenici koji su u štrajku, a to nisu samo zapisničarski poslovi vođenja sudskih rasprava.
Upisničar ispisuje dozvole za posjet zatvorenicima. Članovi obitelji i odvjetnici bez te potvrde ne mogu u posjet ili na razgovor u zatvor u Remetincu. Također, javnost, ali i stranke o rasporedu se obavještavaju i putem web ročišnika, ali i novinari, što je redovni posao upisničara.
Dio posla odvjetnika je čitanje i kopiranje sudskog spisa.
Sudski dostavljači nadležni su i za dostavljanje spisa USKOK-u, a referenti su nadležni i za požurnice i upis u e-spis.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!