Vrijeme je za radnike - jer njih nedostaje na tržištu. Poručili su to Sindikati poslodavcima i političarima uoči obilježavanja Međunarodnog praznika rada. No, ove godine sindikalne povorke nema jer kažu sindikati - građani nisu zainteresirani iako naglašavaju, razloga za nezadovoljstvo itekako ima.
Pripreme za Međunarodni praznik rada u punom jeku. Građani će ga u Maksimiru obilježiti uz grah, štrukle i druženje uz zabavni program, ali, baš kao i lani – bez tradicionalne sindikalne povorke.
Što na to kažu građani?
“Nisam znala da se neće održati, ali mislim da bi trebalo.”
“Obavezno. Pa recimo da se popraviju penzije, da se popraviju plaće.”
“Mislim da ne. Pa nema potrebe.”
“Meni se čini da se sve to nešto umrtvilo kod nas i da je tome problem, a možda su se i posvađali ovi sindikalni vođe.”
Nisu posvađani, već su zajedno uoči Praznika rada položili vijence na zagrebačkom Mirogoju za žrtve radničke borbe, poginule radnike i hrvatske branitelje. Razočarani su u odaziv građana prijašnjih Sindikalnih povorki.
“Mi smo praktički u te povorke vrlo često dovodili predsjednike Sindikata, Sindikalne povjerenike, aktiviste. Plaćali autobuse, sokove, sendviče da bi se ljudi pojavili”, izjavio je Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata.
Jer, kažu, Hrvatski radnici razloga za nezadovoljstvo – itekako imaju..
“Mirovine su premale, plaće su premale. te plaće nisu dostojne bez obzira na sav rast, nisu dostojne za dostojan život radnika i čovjeka. Prema tome, razloga ima. Samo što mi se čini da u Hrvatskoj imamo previše navijača, a premalo igrača”, dodaje Sever.
No, to ne znači da od borbe za radnička prava odustaju. Iako su se sindikati u javnim i državnim službama uspjeli izboriti za veće plaće, najavljuju nove akcije.
“Nas na jesen očekuju ponovno pregovori za osnovicu plaće, ponovno pregovori za granske kolektivne ugovore i svaki pregovori su prilika da se o položaju radnika u javnom sektoru progovara vrlo iskreno, vrlo jasno”, poručuje Sanja Šprem, predsjednica Matice hrvatskih sindikata.
“Samo štrajk. Samo takav oblik pritiska – kako prema Vladi, tako i prema poslodavcima donosi rezultat. Prosvjedne akcije, polako shvaćaju i naši kolegice i kolege u zapadnoeuropskim zemljama – su stvar prošlosti”, smatra Mladen Novosel, predsjednik Saveza Samostalnih Sindikata Hratsk.
Za profesora Gotovca, u doba manjka radne snage i izazovnih uvjeta rada u svijetu – sindikalne povorke potrebnije su no ikad.
“Ja se bojim da je ova situacija sada paradigmatska. Ona pokazuje da su Sindikati odustali od rad ili od sindikalizma ili od sindikata samih. Ja mislim da bi u Hrvatskoj trebalo puno snažnije koristiti instrumente i prosvjeda i štrajka i konkretne borbe za konkretne stvari. Da je ovdje dobro – mladi bi ostajali. Nije. Odlaze. Mijenjajmo to”, rekao je Viktor Gotovac, profesor radnog prava s Pravnog fakulteta u Zagrebu.
A za razliku od borbe za ostanak mladih i radnička prava na Praznik rada, ona će se tradicionalno voditi na tanjurima u redu za porciju graha.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!