Obrtnici u šoku zbog računa: Takvo poskupljenje se jednostavno ne može podnijeti

plin, energenti, poskupljenje, cijena plina
Goran Stanzl/PIXSELL/ilustracija

Tri do četiri puta veći računi za plin koji su šokirali mnoge zagrebačke poduzetnike tema su razgovora zagrebačkih i državnih vlasti. Nakon jučerašnjih međusobnih optuživanja o tome tko je kriv što plin nije kupljen na vrijeme prije drastičnog poskupljenja, danas stižu poruke da se traži rješenje kako dio poduzetnika ne bi završio u bankrotu.

Četiri puta veći računi za plin ugostitelju i hotelijeru Puntijaru zadali su veći udarac nego cijela korona kriza.

“Još u životu nikad nisam imao neko poskupljenje koje bi bilo 400 posto. To niti ja niti kolege niti itko još nije doživio. Tako da, takvo poskupljenje se jednostavno ne može podnijeti, pogotovo u ovom sadašnjem, najgorem periodu, kad se mora grijati”, kaže za N1 predsjednik Ceha ugostitelja Zlatko Puntijar.

VEZANE VIJESTI

Ministar Ćorić krivi gradonačelnika Tomaševića

Da će im godina započeti takvim šokom, nisu mogli ni zamisliti. Dok 8000 poslovnih korisnika smišlja kako podmiriti vrtoglavo visoke račune, politika međusobno prebacuje lopticu odgovornosti. Gradonačelnik i dalje krivi bivšu upravu Gradske Plinare Opskrbe.

“Objašnjavao sam i detaljno kada su se potpisali ugovori s dobavljačima od strane GPO i da je to bilo, s varijabilnom cijenom, da je to bilo u prvoj polovici lipnja, a da su s kupcima potpisivani ugovori s fiksnom cijenom još u ožujku i travnju. I mislim da traženje tko je tu zapravo kriv neće puno pomoći građanima i poslovnim korisnicima. Radimo i razgovarao s relevantnim institucijama kako bi našli rješenje za prebroditi ovu krizu”, rekao je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević.

Za ministra Ćorića krivac je bez sumnje Tomašević, kojeg je jučer pozvao da preuzme odgovornost i riješi situaciju. Danas tišina. Na pitanje hoće li sjesti s Tomaševićem, Ćorić je samo prošao kraj novinara.

“Računi neće nestati”

SDP-ov Joško Klisović ponavlja Tomaševićevu tezu i za situaciju krivi bivšu upravu Plinare, ali ističe da je sad vrijeme za traženje rješenja. Ono, smatra, neće biti moguće bez intervencije države.

“Da se računi samo storniraju, oni neće nestati. Dakle, taj iznos, tu vrijednost novčanu koju treba platiti za potrošenu uslugu korištenja plina netko drugi mora naplatiti. E sad, tko je taj drugi, tko to drugi može izdržati. Da li je to Gradska plinara i hoće li ona time otići u stečaj pa opet nismo napravili puno. Ali da će se sigurno razgovarati s državom, Vladom, ministrima, ministarstvom- hoće”, kaže Klisović.

“Konačna cijena je katastrofalna”

Razgovori traju, a poslovni korisnici su u problemu. Među njima i puno obrtnika.

“Pravno, pravni aspekt, uopće ne postoji nikakav pravni aspekt za jednostrano poskupljenje, za jednostrano dizanje cijena i nas gospodarstvenike uopće ne zanimaju nikakva politička prepucavanja, tko je kriv, tko je naručio, tko nije naručio, zašto nije. Nas to uopće ne zanima. Nas samo zanima konačna cijena, a konačna cijena je katastrofalna”, rekao je Antun Trojnar iz Obrtničke komore Zagreb.

O potencijalnim tužbama poslovnih korisnika – gradonačelnik ne želi ni razmišljati.

“Tu su različiti mogući problemi, ne bih rado o njima govorio jer mislim da niti jedan od tih problema neće biti dobar ni za koga”, veli Tomašević.

U međuvremenu, bar je jedan riješen. Šok koji su doživjeli u Pučkoj kuhinji Zagreb smirio je gradonačelnik. Njihov račun za prosinac iznosi 25 tisuća kuna, čak četiri puna više od onog za prosinac godinu ranije, pa će razliku na ovom, ali i svim njihovim budućim računima platiti Zagreb.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare