Mnoga djeca i mladi puno vremena provode igrajući videoigre što može prerasti u pravu ovisnost, no igranje videoigara ima i pozitivne strane koje se mogu koristiti za učenje i obrazovanje, istaknuto je u ponedjeljak na okruglom stolu „Igrajmo sigurno! Videoigre i medijska pismenost”.
Iskustveno učenje temeljeno na igrama, naime, sve je više prepoznato kao učinkoviti obrazovni pristup zbog sposobnosti da angažira učenike, potakne emocionalno sudjelovanje i omogući im da obrađuju složene koncepte, rečeno je ne okruglom stolu u organizaciji Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu.
Videoigre su snažnije od holivudskih filmova i mogu se iskoristiti za oblikovanje cijeloga društva, istaknula je profesorica komunikacijskih znanosti Renee Hobbs s američkog Sveučilišta Rhode Island.
„Igre produbljuju naše učenje, postoje različita gledišta kako će to utjecati na naše društvo, no ono što je danas popularna kultura s vremenom će postati kultura”, kazala je Hobbs, posebna gošća okruglog stola.
Profesorica u osnovnoj školi Dorotea Prenner ustvrdila je kako je pandemija koronavirusa na neki način otvorila oči učiteljima koliko se djeca dobro snalaze u svijetu videoigara i interneta te da je sada na njima da im se približe i osmisle neke igre vezane za obrazovni sadržaj.
„Igra kao takva je nešto što nas opušta i otvara vidike za nove stvari, iako mogu izazvati ovisnosti ima i jako puno pozitivnih benefita”, rekla je.
A kako bi učitelji, odgojitelji i roditelji znali primijeniti videoigre u odgoju i obrazovanju trebaju više učiti, uključiti se u svijet videoigara, ocijenio je Nikola Stolnik, direktor tvrtke Good Game.
“Roditelji bi trebali biti prisutni i u virtualnom životu svoje djece”
„Videoigre su tu i nikuda neće otići, određen faktori su negativni a određeni pozitivni i na nama je da se što više educiramo kako ne bismo upali u zamku negativnih aspekata videoigara”, kazao je Stolnik.
Psihijatrica Irena Rojnić Palavra iz Psihijatrijske bolnice Sveti Ivan upozorava međutim na negativnu stranu videoigara odnosno staranje ovisnosti.„Roditelji bi osim u stvarnom trebali biti prisutni i u virtualnom svijetu svoje djece kako ona ne bi bila prepuštena sama sebi”, preporučila je Palavra.
Roditeljima pak savjetuje da sustavno pričaju s djecom o svim rizicima koje donosi internet.
A ako prepoznaju problem ovisnosti poručuje: Dođite što prije!
Okrugli stol “Igrajmo sigurno! Videoigre i medijska pismenost” održan je u sklopu projekta “We play it safe! Igrajmo sigurno!” koji podupire Državno tajništvo SAD-a putem Veleposlanstva u Hrvatskoj.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!