Iz stranke Zelena alternativa - ORaH u četvrtak su, na Dan planeta Zemlje, pozvali građane na potpisivanje peticije za ukidanja Ugovora o energetskoj povelji koja, kako tvrde, ugrožava napore za zaustavljanje klimatskih promjena.
“Već sada neke plinske i naftne kompanije koriste ovaj ugovor za usporavanje tranzicije s ugljičnih na čiste izvore energije, što bitno ugrožava borbu protiv klimatskih promjena i ako se Ugovor ne ukine praktički će biti onemogućena borba protiv globalnog zagrijavanja”, istaknuo je u priopćenju predsjednik Zelene alternative – ORaH Zorislav Antun Petrović.
Kaže da je potpisivanje peticije organizirano u svim zemljama EU, a u Hrvatskoj je za realizaciju zadužena Zelena alternativa – ORaH uz potporu Europske zelene stranke.
U Hrvatskoj se za sada potpisuje samo online verzija, dostupna na https://www.tilt.green/hr/noect, a kad dozvole epidemiološke prilike potpisivat će se i na otvorenom, najavio je Petrović.
U priopćenju navodi da je Ugovor o energetskoj povelji, donesen 1994., trebao olakšati energetsku suradnju zemalja EU sa zemljama istočne Europe i bivšeg SSSR-a zaštitom međunarodnih ulaganja u energetskom sektoru. S ciljem poboljšanja sigurnosti opskrbe zemlje potpisnice su se obvezale olakšati tranzit energetskih proizvoda bez razlike.
“Povelja određuje stroge procedure za rješenje sporova između država kao i između država i tvrtki, što su sad neke plinske i naftne kompanije počele zlorabiti kako bi usporile energetsku tranziciju, što dovodi u pitanje postizanje smanjivanje ugljičnih emisija i postizanje ugljične neutralnosti EU do 2050. godine”, kaže Petrović
Ističe da su zastupnici u Europskom parlamentu lani gotovo jednoglasno zatražili radikalnu modifikaciju Ugovora, odnosno Povelje, pri čemu su posebno kritizirali mehanizam rješenja sporova koji prema njima sprječava napuštanje infrastruktura. Za promjenu je potreban dogovor svih potpisnika, a cilj je povlačenje fosilne energije iz Ugovora, što izaziva otpore mnogih neeuropskih potpisnika koji su i sami proizvođači ugljikovodika.
Kako bi se zemlje članice EU potaknulo da što prije pristanu na modifikacije, pokrenuta je peticija koja se potpisuje u svim zemljama članicama EU.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!