Direktor zračne luke Rijeka, Tomislav Palalić godinama je nezakonito primao razne naknade i nagrade iz budžeta svoje tvrtke - ukupno oko 36.500 eura. Utvrdilo je to Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa koje je provelo detaljni postupak protiv njega.
Sve je krenulo još 2020. kada je Tomislav Palalić od Povjerenstva zatražio mišljenje o obvezi prijavljivanja tzv. varijabilnog dijela plaće u 2019. godini. Nakon što su mu odgovorili, članovi Povjerenstva odlučili su po službenoj dužnosti provjeriti Palalićeva primanja. Sasvim konkretno, provjeravane su naknade koje je dobivao, te su od Zračne luke Rijeka zatraženi svi iznosi koji su mu isplaćeni.
Koliko je naknada primio?
Ubrzo je Povjerenstvu i stigao poduži popis svih naknada što ih je primio Palalić tijekom godina. Radilo se o svim naknadama i nagradama koje se radnicima inače isplaćuju, no obveznici Zakona o sprječavanju sukoba interesa na njih nemaju pravo.
Tako je Palalić nezakonito primao regrese, božićnice, darove za djecu, te razne druge darove, jubilarne nagrade, nagrade za radne rezultate, stimulativne nagrade… Povjerenstvo je za period od 2012. do 2020. nabrojalo više od 36 tisuća eura.
Palalić: Povjerenstvo je pogriješilo
Tijekom postupka direktor Zračne luke Rijeka pokušao je uvjeriti povjerenstvo da je prema ugovoru o radu na nagrade imao pravo ako aerodrom posluje s dobiti. Osim toga, ukazao je i da je prema ugovoru imao pravo i na policu životnog osiguranja.
“Nije mi jasno zašto je Povjerenstvo otvorilo postupak protiv mene 2021. nakon što sam od njega zatražio mišljenje, a sve informacije o mojim primanjima imali su i ranije”, bunio se Palalić u svom očitovanju Povjerenstvu. Smatrao je da bi postupak trebao biti obustavljen upravo zato što je Povjerenstvo dobivalo ranije izvješća o njegovim primanjima.
“Pogrešan je stav Povjerenstva da se ovdje radi o nagradama. Te naknade ja sam dobivao uz mjesečne plaće, a sve je regulirano Zakonom o radu i Kolektivnim ugovorom”, naveo je dalje Palalić.
Evo kakvu je kaznu dobio
Međutim, iz Povjerenstva su mu uzvratili da podnošenje imovinske kartice ne znači automatski obvezu Povjerenstva da obvezniku ukaže na greške.
“Obveznici su odgovorni da potpuno i istinito ispune karticu, te da primaju plaću prema pravilima. Ako postoji osnova Povjerenstvo mora pokrenuti postupak”, poručili su Palaliću iz Povjerenstva ističući kako građani moraju znati kako se obveznici Zakona o sprječavanju sukoba interesa ponašaju.
Niti jedan navod iz Palalićevog očitovanja na kraju nije prihvaćen, pa je kažnjen jer je prekršio Zakon primajući uz plaću razne naknade i nagrade. Izrečena mu je kazna od 1.500 eura koju može platiti u deset rata.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare