Znanstvenici su pronašli mjesto za koje vjeruju da najbolje opisuje antropocen - eru predloženu 2000. godine koja bi opisala koliko duboko ljudska aktivnost utječe na promjene u svijetu.
Antropocenska radna skupina, grupa koja se trenutno sastoji od 35 geologa, od 2009. godine radi na tome da antropocen postane službena epoha u Zemljinoj povijesti. Grupa je 2016. godine utvrdila da je era započela oko 1950. godine, početkom ere testiranja nuklearnog oružja čiji se geokemijski tragovi mogu pronaći diljem svijeta. Od tada su znanstvenici razmotrili 12 mjesta koja bi mogla pružiti ključni dokaz potreban za podupiranje njihovog prijedloga, piše CNN.
U utorak su objavili vijest o geološkom nalazištu – jezeru Crawford u Kanadi. Prema njihovom istraživanju ono najbolje opisuje geološki utjecaj antropocena.
Trenutno živimo u holocenu koji je započeo na kraju posljednjeg ledenog doba prije 11.700 godina. Ako se uvaži postojanje antropocena, to bi značilo da je holocenska era bila posebno kratka – druge epohe trajale su po nekoliko milijuna godina.
Svaka podjela na službena razdoblja Zemlje također je predstavljena jednim geološkim mjestom koje najbolje bilježi ono što je novo ili jedinstveno u određenom poglavlju u povijesti Zemlje.
Za antropocen, predložen je sediment s dna jezera Crawford koji otkriva geokemijske tragove pokusa nuklearne bombe. Druge potencijalne lokacije uključivale su tresetište u Sudetskim planinama u Poljskoj, jezero Searsville u Kaliforniji, dio morskog dna u Baltičkom moru, zaljev u Japanu, vulkanski krater ispunjen vodom u Kini, jezgru leda izbušenu s Antarktičkog poluotoka i dva koraljna grebena, jedan u Australiji, a drugi u Meksičkom zaljevu.
Odabir jezera Crawford svejedno neće prevagnuti u korist priznavanja antropocena kao službenog perioda u Zemljinoj povijesti.
Stan Finney, profesor na odjelu geoloških znanosti na kalifornijskom sveučilištu u Long Beachu, rekao je: “Ne sumnjam da su ljudi drastično utjecali na Zemlju i danas se suočavamo s nevjerojatnim posljedicama. Ali to je dugotrajan fenomen.”
On također smatra da bi pokušaj službenog priznavanja antropocena mogao biti više politička odluka nego išta drugo. Izraz je 2000. godine skovao ne geolog, već pokojni atmosferski kemičar i dobitnik Nobelove nagrade Paul Crutzen, u nepromišljenoj primjedbi tijekom jedne konferencije.
Finney je rekao da je duboki utjecaj čovječanstva na Zemlju točnije opisati kao tekući geološki događaj, a ne kao formalnu epohu s preciznim globalnim datumom početka.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.