Samotestiranje je izazvalo veliko zanimanje učenika i njihovih roditelja. Preporuka je da se djeca testiraju kod kuće, a ako to žele u školi, kao što to rade u Medicinskoj školi, onda to mogu napraviti, rekao je Božo Pavičin, savjetnik ministra obrazovanja.
Govoreći o tome je li trebalo uzeti više vremena za precizniju pripremu oko distribucije testova, kaže da nema potrebe i da distribucija ide predviđenom dinamikom.
“Sve će biti na vrijeme dostavljeno, nije bitno da krenemo u ponedjeljak, možemo krenuti i u utorak. Dakle, sve će biti na vrijeme i bitno je da krenemo što prije s ukidanjem mjere samoizolacije za učenike, jer nekom djetetu tih sedam dana može značiti puno bilo za nastavu, sportske ili druge aktivnosti, te druženja”, kaže savjetnik ministrice za HRT.
Testovi se dostavljaju u oko 1300 škola, a Pavičin kaže da nije preoptimistično očekivati da će sve škole početi s testiranjem već idući tjedan.
“Sutra će već testovi stići u neke škole, u većinu u petak, a samo u pojedine u ponedjeljak. Većina će škola tako će podijeliti sve testove u petak ili ponedjeljak podijeliti roditeljima, što znači da testiranje može početi u utorak, samo iznimno u srijedu. Dakle, nije bitno da bude testiranje u ponedjeljak, iako je to preporuka. Može biti bilo koji dan u tjednu. A nakon tog tjedna kreću školski praznici pa će biti vremena za dostavu novih tura i organizaciju testiranja.”
Što s onima koji ne žele testirati svoje dijete?
Mjera ukidanja samoizolacije predviđena je za one roditelje koji ne žele da njihova djeca idu u samoizolaciju, navodi Pavičin.
“Nažalost, postoji dio roditelja koji nemaju ništa protiv da im djeca idu u samoizolaciju i da oni njih školuju od kuće. Imamo inicijative za ‘Homeschooling’ za tu djecu, dakle oni neće testirati djecu. Ta djeca će samo u slučaju s pozitivnim kontaktom ići u samoizolaciju, a do tada će pratiti nastavu redovno.”
Zamišljeno je da samo oni koji ne žele testirati dijete potpišu izjavu, rekao je.
“Ako se na bilo koji način zna da netko ne provodi samotestiranje onda se na njega neće odnositi mjera ukidanja samoizolacije.”
Na pitanje koliko je izvediva opcija da se djeca testiraju u školi, kaže da je jako teško izvediva, a nije ni preporučljiva.
“Mi smo preporučili da se dijete testira u kući. Jer ako ga testirate u školi, znači da se vozilo javnim prijevozom do škole, sjedilo je u razredu minimalno 20 minuta dok čeka test što je loša opcija. Ako se testira u kući, ostaje kod kuće i ne dolazi u kontakt s drugim osobama. Preporuka je da se djeca testiraju kod kuće, a ako to žele kao u Medicinskoj školi, onda to mogu napraviti”, zaključuje Pavičin.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!