Petričušić: Svako ljudsko biće ima pravo na ljudska prava i može postati žrtva

Vijesti 08. ožu 202118:49 > 22:14 1 komentar
N1

Nagradom Strašna žena godine, koju dodijeljuju portal Voxfeminae.net i društveno poduzeće Fierce Women, i ove su godine dodijelili ženama koje su dale značajan doprinos rodnoj ravnopravnosti i društvenoj pravednosti u Hrvatskoj kroz proteklu godinu. Jedna od njih je i docentica Pravnog fakulteta Antonija Petričušić.

“Svake godine dodijele pet nagrada aktivisticama koje se angažiraju po pitanju važnih društvenih tema i počašćena sam priznanjem. Nominirala me je prijateljica, a ja sam se mogla više društveno angažirati, jer sam radila od doma i nisam gubila vrijeme na put”, rekla je Antonija Petričušić.

Ona je osnovala udrugu Za pravo koja okuplja studente gay orijentacije i njihove podržavatelje, borila se s kolegicama s Pravnog fakulteta za to da svako dijete u zemlji ima u školi besplatan topli obrok, te je s kolegicama s fakulteta uvela predmet Prava žena.

Topli obrok u školama je nužan

“Prepreka je previše, a sredstva za topli obrok su ograničena – on košta po djetetu po danu sedam kuna, a mliječni je pet kuna. Moje kolegice i ja smo prije pola godine pokrenule inicijativu. Za pet mjeseci dobile smo audijenciju kod mnogih iz izvršne vlasti za koje vjerujemo da nam mogu pomoći da provedemo ideju u djelo. To bi bilo korisno i za financijsko stanje obitelji djece, ali i za njihovo zdravlje.

PROČITAJTE JOŠ

Mi lobiramo da jedan od društveno odgovornih projekata u Hrvatskoj bude upravo taj. Još uvijek strpljivo čekamo odgovor premijera, ali smo nepopravljivo uporne i optimistične. Jasno nam je da se vlast morala nositi i s koronom i potresom, ali na ovo ne treba čekati. Za to postoje europska sredstva, ako se odluči da se ona usmjere na to.

Ministar obrazovanja Radovan Fuchs planira to uvesti u program cjelodnevne škole. To je dobar plan, ali ta se reforma dugoročno priprema, a ova inicijativa nema potrebe čekati na drugu, strukturnu obrazovnu reformu – država je dužna reagirati što prije”, kaže Antonija Petričušić.

Nastava na daljinu, ističe, dugoročno je štetna.

“Djeca pripadnika nacionalnih manjina, kao i djeca azilanata su i dalje na društvenoj margini. U ovom smo procesu nešto i naučili – već se u drugoj školskoj godini provodi nastava daljinu, povremeno ili sve vrijeme. U ovim uvjetima još uvijek neadekvatno odgovaraju nadležne institucije, budući da dugoročna isključenost iz obrazovnog procesa, online nastava, ne samo da ne pridonosi kvaliteti obrazovnih ishoda nego utječe i na mentalno zdravlje djece, ali i naših nastavnika i učitelja. Po tom smo pitanju uvjereni da bi se trebalo napraviti mnogo više”, rekla je.

Milanović je produkt patrijarhalnog odgoja

Predsjednik republike Zoran Milanović kaže da ima žena koja nemaju pravo postati žrtva.

#related-news_0

“Svako ljudsko biće ima pravo na ljudska prava i može postati žrtva. Nema prvotnih i drugotnih žena i postoje institucije koje su dužne štititi ljudska prava. Milanoviću čestitam Međunarodni dan žena. On je predsjednik i državljankama koje čine pola populacije zemlje, a želimo vjerovati da se sve institucije ponašaju tako da se naše šanse i prava budu iste onima muškaraca u društvu.

On je produkt patrijarhalnog odgoja i nije se sam potrudio informirati o dugotrajnosti i izazovima borbe za jednakost spolova, o ženama koje su žrtvovale svoje vrijeme, a nekada i život, da bih ja mogla danas mogla ravnopravno s vama razgovarati i komentirati predsjednikovu izjavu. Zahvalna sam im na tome, a trebao bi biti i on”, rekla je Petričušić.

Kolegij o ženskim pravima

Za sada je, kaže, kolegij na engleskom jeziku, pa ga sada mahom pohađaju strani studenti, no ima i domaćih studenata.

“Želimo probuditi kritičko razmišljanje i razumijevanje o dijelu prava koji se razvija tek u zadnjih sto godina, a koje je važno da razvijanje dostojanstva svih pripadnika društva”, rekla je Antonija Petričušić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare