Plenković u Chicagu: Hrvatski etnički institut čuva sjajnu građu

Vijesti 28. ruj 202421:57 3 komentara
REUTERS/Borut Zivulovic

Vlada RH je prepoznala važnost dokumenata koji se čuvaju u Hrvatskom etničkom institutu u Chicagu te je proglasila projekt digitalizacije te građe strateškim projektom koji sufinancira Ured za Hrvate izvan Hrvatske, izjavio je u subotu premijer Andrej Plenković nakon obilaska Instituta osnovanog 1975. godine.

Institut čuva “zaista sjajnu građu”o brojnim hrvatskim obiteljima koje su desetljećima odlazile u SAD, a tu su i podaci iz Kanade, Južne Amerike, rekao je Plenković novinarima.

“Hrvatska vlada je prepoznala značaj, bogatstvo svih tih dokumenata koji se ovdje nalaze te smo proglasili ovaj projekt stateškim, a Ured za Hrvate izvan Hrvatske sufinancira proces digitalizacije cijele te dokumentacije. Mislim da je to izrazito važno i vrijedno i to posebno cijenim.”

Nakon susreta s tri velike hrvatske zajednice na istočnoj i zapadnoj obali, i danas u Chicagu, premijera vesele pozitivne emocije s kojima je dočekano izaslanstvo iz domovine.

“Čini mi se da ima jako pozitivnih emocija, to je ono što me posebno veseli. Ljudi su zadovoljni jer smo pridali pozornost, pokazali poštovanje… Želja njihova za doprinosom razvoju Hrvatske, za jačanjem hrvatsko-američkih odnosa, za očuvanjem hrvatskog identiteta, tradicije, kulture, u konačnici učenjem hrvatskog jezika, je vrlo čvrsta”, rekao je.

Po njegovim riječima, u tom procesu posebnu ulogu imaju hrvatske katoličke misije, franjevci koji su također diljem Amerike jer “kao što je vjera sačuvala hrvatski narod stoljećima tako i oni ovdje okupljaju naše ljude i njihove potomke iz niza generacija”.

Nakon obilaska Hrvatskog etničkog instituta premijer nazoči 50. obljetnici Hrvatskog kulturnog centra u Chicagu.

“Danas smo, nakon nekoliko dana boravka u New Yorku i Los Angelesu, u Chicagu povodom susreta s hrvatskom zajednicom, ovdje žive deseci tisuća naših sunarodnjaka i to više od 100, 150 godina i zato smo ovdje kako bismo bili na 50. obljetnici Hrvatskog kulturnog centra gdje će danas doći 500 pripadnika dijaspore i čut ćemo nešto o njihovom radu, njihovim životima, doprinosu ovdje državi Illinoisu a jednako tako i njihovom doprinosu domovini.”

Tijekom susreta s hrvatskom zajednicom u New Yorku, premijer je iseljenicima zahvalio na čuvanju identiteta, tradicije i kulture te povezivanju Hrvatske i SAD-a i poručio da će nastaviti jačati veze s iseljeništvom.

Hrvatski premijer iskoristio je prigodu da okupljenim pripadnicima hrvatske zajednice u New Yorku približi današnju Hrvatsku koja se 32 godine nakon međunarodnoga priznanja nalazi u situaciji u kojoj su riješene sve međunarodne i nacionalne zadaće.

Tri stupa Vladinih politika prema Hrvatima izvan Hrvatske

Premijer je naglasio da posebnu ulogu u jačanju Hrvatske danas imaju Hrvati izvan Hrvatske te naveo da se Vladina politika prema Hrvatima izvan Hrvatske gradi na tri stupa.

Prvi i najvažniji, onaj u kojeg se najviše ulaže, jest zaštita Hrvata u BiH, koji su tamo autohton, konstitutivan i ravnopravan narod i na čijem položaju u smislu odnosa prema Bošnjacima i Srbima Vlada intenzivno radi.

Drugi je briga o hrvatskoj manjini, tamo gdje je i formalno manjina, najčešće u zemljama oko Hrvatske. Bilo da je riječ o Sloveniji, Austriji, Italiji, Mađarskoj, Srbiji ili bilo gdje drugdje gdje žive Hrvati koji su manjina Vlada nastoji pomoći kroz programe i bilateralne ugovore kako bi održala snažnim njihov identitet.

Treća i najveća skupina su Hrvati koji žive ili diljem Europe ili na drugim kontinentima, čijim udrugama potporu pruža Ured za Hrvate izvan Hrvatske. Međutim, dodao je Plenkolvić, iseljeni Hrvati imaju i drugu važnu ulogu, a “to je njihova snaga, snaga njihovih predaka, snaga nove pulsirajuće mlade generacije koja daje svakodnevni doprinos Hrvatskoj”.

”Mi ga itekako cijenimo. Željeli bismo kada bi mnogi od vas odlučili u nekoj fazi vaših života vratiti se u domovinu ili da se vaša djeca vrate ranije”, poručio je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare