Koliko su u posljednjih godinu dana porasle cijene plina, slikovito je prošloga tjedna pokazao predsjednik Sabora Gordan Jandroković, kazavši da je i parlament dobio četiri puta veći račun za plin. Slična je situacija i na drugoj strani Markova trga.
Gotovo dva i pol puta više nego 2020. – toliko je Vlada platila račun za plin prošle godine. U odgovoru koji su tportalu poslali iz Vlade navode da je u 2020. za plin ukupno plaćeno 210.895 kuna dok je u 2021. za to “iskeširano” čak 517.189 kuna.
Razlike su još jasnije kad se pogledaju računi po mjesecima i to za tri zadnja mjeseca u godini. U listopadu 2020. račun je iznosio 22.559 kuna, no samo godinu dana kasnije, odnosno prošle godine, za plin je u listopadu plaćeno 88.572 kune.
U sljedećim mjesecima cifra je samo rasla. U studenome 2020. plaćeno je 36.786 kuna, a lani u istom mjesecu čak 169.886 kuna. Razlika u prosincu bila je još veća, čak 150 tisuća kuna. Naime u prosincu 2020. Vlada je za plin platila 43.544 kune, a lani vrtoglavih 197.979 kuna, poručuju iz Banskih dvora.
Vlada, kao i Sabor, nabavlja plin putem Središnjeg državnog ureda za javnu nabavu.
Vlada je najavila pomoć, a premijer Andrej Plenković kazao da će mjere biti predstavljene sredinom sljedećeg tjedna. Paket mjera će se po njegovim riječima “odnositi na proširenje opsega i povećanje iznosa socijalnih transfera najugroženijim i najranjivijim skupinama u društvu, socijalnim ustanovama i umirovljenicima”.
‘Mjere će ići za time da rast cijena struje i plina, koji je nažalost nemoguće potpuno obuzdati, bude što manji. U tome će zasigurno značajnu ulogu imati HEP – energetska kompanija u državnom vlasništvu”, rekao je Plenković.
Dodao je da su među mjerama i “elementi poreznog rasterećenja”, odnosno vrlo vjerojatno smanjenje PDV-a na plin, za što su iz Vlade već ranije rekli da je u razmatranju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare