Počela je sanacija vrtača na Banovini koje su se otvorile nakon potresa. Za sad ih se planira sanirati sedam. Sanacija će trajati između dva do tri tjedana, potom bi vlasnici mogli sigurno svojim kućama u Mečenčanima.
“Ideja je da su upravo ova dva objekta dobila crvenu naljepnici jer se nalaze u blizini vrtače i nisu sigurni za stanovanje. Kad se teren vrati u prvobitno stanje, ako je sve sa statitikom u redu, nema razloga da se stanovnici ne vrate u te objekte”, rekao je Marko Bačić s Građevinskog fakulteta u Zagrebu.
Nakon više od devet mjeseci, kreće sanacija ukupno sedam takvih rupa koje ugrožavaju obiteljske kuće. Projekt je težak više stotina tisuća kuna.
“Procijenjena vrijednost je 350 tisuća kuna. Tek nakon otvaranja vrtača i procjene stanja znat ćemo točne količine. Mi očekujemo da ćemo u 30-ak radnih dana, ako budu povoljne vremenske prilike, zatrpati svih sedam rupa”, objasnila je Tatjana iz Hrvatskih voda.
Postupak na papiru izleda jednostavno, no u stvarnosti stručnjaci prvi put izvode ovakvu sanaciju na terenu.
“Došli smo do razine stijene i sad izvođač postavlja geotekstil, pa dolazi čelična žica i kreće zatrpavanje kamenom”, pojasnio je Bačić.
“Ovo je za sve prvi put da se susrećemo s ovakvim problemom”
Dok se zemljište ne vrati u provobitno stanje, alpinisti imaju pune ruke posla.
“Ovo je za sve prvi put da se susrećemo s ovakvim problemom, nisu neke vertikale na koje smo naviknuli, novi je medij, ali su tehnike iste”, poručuje alpinist Filip Zec.
Što o cijelom procesu pa i samoj obnovi misle Mečenčani?
“I ova obnova, sve to šepa, sve to sporo ide. Nategni – povuci, nit’ se zna tko pije, ni tko plaća ni što će i kad biti. Gdje koči i što koči – ne znam”, govori Ilija iz Mečenčana.
Samo da ne potraje predugo jer onda prizora poput ovog u ionako gotovo opustjelim selima Banovine više uopće neće biti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!