Doznajemo detalje slučaja policijske brutalnosti što ga hrvatski sudovi nisu uspjeli riješiti već više od devet godina. Žrtva trojice policajaca sada će zbog toga dobiti odštetu.
Bio je kraj rujna 2015. kada su trojica riječkih policajaca pretukla tada 34-godišnjeg vozača kojeg su čak četiri puta u dva dana zaustavljali na prometnicama u Rijeci.
Iako se najprije zaustavio, ubrzo je nastavio vožnju jer je bio pijan. Kada je konačno zaustavljen brutalno je premlaćen. Policajci su ga izvukli iz vozila, bacili na tlo, vezali mu ruke na leđima, te ga počeli tući rukama, nogama i pendrecima po cijelom tijelu. I nakon što je priveden u postaju dežurni policajac fizički ga je napadao.
Ostao invalid
Zbog ozljeda je završio na operaciji u KBC Rijeka gdje je i zadržan na liječenju. Nakon svega ostao je trajni invalid.
Trojica policajaca su zbog ovog nasilja i optužena, no do dan danas nisu pravomoćno osuđeni. Proces im se nastavlja u siječnju iduće godine, a Ustavni sud RH nedavno je dosudio ozlijeđenom vozaču 2.300 eura naknade zbog povrede prava poštivanja osobnog života.
Policajci su optuženi da su namjerno nanijeli teške ozljede vozaču zbog čega im prijeti do 12 godina zatvora.
Odšteta od države
Vozač je u međuvremenu dobio i financijsku odštetu od države zbog ozljeda koje su mu policajci nanijeli, no pravomoćne presude za počinitelje još nema. Oni pak cijelo vrijeme negiraju krivnju.
Opisuju kako im je vozač bježao pijan, kako je već imao zabranu upravljanja, kako su ga morali savladavati i vezati. Izmjerili su mu preko tri promila alkohola u krvi.
Liječnička ekipa koja ga je pregledala nakon što je konačno priveden nije utvrdila nikakve ozljede na njemu. Ističu kako su opravdano primijenili silu nad alkoholiziranim čovjekom koji nije želio prestati čini prometne prekršaje.
Kronologija procesa
Riječko tužiteljstvo protiv trojice policajaca u prosincu 2016. podiglo je optužnicu stavljajući im na teret teško kazneno djelo – namjerno nanošenje osobito teških ozljeda. Tijekom 2017. na sudu se vodila pravna borba oko zakonitosti dokaza, da bi u ožujku 2018. optužnica ipak bila potvrđena.
U 2019. ispitano je desetak svjedoka, no kako je sutkinja koja je vodila proces često bila odsutna, predmet je dodijeljen drugoj sutkinji. Tada izbija pandemija Covida-19 zbog kojeg je također bilo nekoliko odgoda. Ovo suđenje nastavljeno je tek u rujnu 2021. godine.
Još nekoliko mjeseci prije toga predsjednica Općinskog suda u Rijeci prihvatila je vozačev zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku i dala rok od šest mjeseci u kojem je proces protiv policajaca morao biti okončan. No, to se nije dogodilo jer je nakon nastavka u rujnu te godine određeno radiološko vještačenje. Uslijedile su brojne nove odgode – što zbog spriječenosti optuženih policajaca što njihovih odvjetnika.
Presuda i žalbe
Zatim su u proljeće 2022. iznenada zatražili izuzeće raspravnog suca i sudaca porotnika. Konačno je 6. ožujka 2023. izrečena nepravomoćna presuda kojom su policajci proglašeni krivima i kažnjeni minimalnom kaznom od godinu dana zatvora. Državno odvjetništvo žalilo se na ovu presudu. Županijski sud u Splitu početkom ove godine ukida prvostupanjsku presudu i vraća slučaj na ponovno suđenje.
Prije nekoliko dana održano je jedno ročište, no nastavak se, kako nam je potvrdio vozačev odvjetnik Nikola Sabljar očekuje tek u siječnju iduće godine.
“Nevjerojatno mi je da cijelo vrijeme ti policajci rade. Jedan je u međuvremenu otišao u mirovinu, no druga dvojica su još uvijek u službi i moj klijent je u stalnom strahu da ih negdje ponovno ne susretne. Pisao sam Policijskoj upravi primorsko-goranskoj i tražio da se protiv njih pokrene disciplinski postupak, te da ih se suspendira, no nikakav odgovor nisam dobio. Istovremeno država protiv njih vodi kaznenih postupak”, u nevjerici je za N1 komentirao odvjetnik Sabljar koji je vozača i zastupao u postupku pred Ustavnim sudom koji je i zaključio da suđenje policajcima traje nerazumno dugo zbog čega je njihovoj žrtvi povrijeđeno pravo poštivanja osobnog života u postupovnom smislu.
Zašto policijski sud nije reagirao?
Iz Policijske uprave primorsko-goranske objašnjavaju da je uporaba sredstava prisile prema ovom vozaču 2015. ocijenjena zakonitom i opravdanom.
“Zato protiv policijskih službenika nije podnesen prijedlog o pokretanju disciplinskih postupaka. Po dovršenom kriminalističkom istraživanju policijski službenici Službe općeg kriminaliteta PU primorsko – goranske nadležnom Općinskom državnom odvjetništvo dostavili su Posebno izvješće, dok je kazneni postupak u tijeku”, dodaju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare