Iako trgovci poručuju kako nema razloga za masovnu kupnju ulja ili brašna te da zaliha ima dovoljno, od početka rata u Ukrajini mnogi građani iracionalno kupuju velike količine tih namirnica. Zbog toga je Konzum upozorio da bi, ako se takav trend nastavi, mogao ograničiti količinu ulja koju bi pojedinac mogao kupiti. Ipak, poručuju, za sada nema govora o nestašici.
Ulazak u dućan nije neobičan, no ono što se događa unutra – odstupa od redovnih navika kupnje. Zbog straha izazvanog ratom neki građani stvaraju zalihe i s litrama ulja u kolicima izlaze iz trgovine.
“Vidjela sam kod nekog čovjeka u kolicima možda 10-ak flaša ulja, ne znam što će mu to.”
Zbog toga je Konzum upozorio da bi, ako se takav trend nastavi, mogao ograničiti količinu ulja koju bi pojedinac mogao kupiti. Ipak, poručuju, za sada nema govora o nestašici.
Za sada ih na policama ima dovoljno iako potražnja za uljem i drugim svakodnevnim proizvodima raste. Potvrđuju nam to i u velikim trgovačkim lancima. Kako ne bi postali rijetka pojava u supermarketima, pojedine trgovine razmišljaju o uvođenju preventivnih mjera.
“Konzumove prodavaonice i skladišta dobro su opremljeni te smo za sve kupce i partnere osigurali dovoljne količine svih proizvoda, pa tako i jestivog ulja za normalnu kupnju i potrošnju. No, ako se potražnja nastavi povećavati ovim tempom određena ograničenja bit će potrebna. Zato još jednom našim kupcima šaljemo poruku kako i ulja i svih drugih svakodnevno potrebnih proizvoda na zalihama imamo dovoljno.”
Posljedica je ovo slijeda neobičnih i stresnih situacija koje nas pogađaju zadnjih nekoliko godina: Od pandemije, preko potresa pa sve do rata. I da povećana kupovina nije čudna, potvrđuju nam sami psiholozi.
S više od 25 posto svjetskog izvoza pšenice, gotovo 20 posto izvoza kukuruza i 80 posto izvoza suncokretovog ulja – Rusija i Ukrajina imaju ključnu ulogu u opskrbljivanju Europe hranom. Strah mnogih da će se sankcije nametnute Rusiji odraziti na ostatak Europe – time je i opravdan. Pa se postavlja pitanje – hoćemo li biti u situaciji da ostanemo bez pojednih namirnica?
Zbog globalnog kretanaja cijena sirovine ni rast cijena određenih proizvoda nije isključen.
Neke europske zemlje, poput Španjolske, već su ograničile količinu prodaje ulja. U Hrvatskoj bi do toga moglo doći odlukom trgovaca ako se nastavi trend povećane potražnje.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!