Kiša koja neprestano pada uzrokovala je prelijevanje rijeke Zrmanje preko zaštitnog zida na području grada Obrovca te izlijevanje rijeke Otuče iz korita u općini Gračac, gdje su upućeni vatrogasci, pripadnici HGSS-a i Državne intervencijske postrojbe CZ s čamcima za evakuaciju.
Nadležne službe su na terenu , a evakuirani su stanovnici čije su kuće najugroženije. Prihvatni centar za zbrinjavanje evakuiranog stanovništva u Gračacu je oformljen u Kulturno informativnom centru – KIC Gračac, Nikole Tesle 37
Izvanredne mjere obrane od poplave proglašene su i u Hrvatskoj Kostajnici zbog višesatnog porasta vodostaja rijeke Une izazvanog obilnim kišama. Problema je sve više i u prometu između Hrvatske Kostajnice i Dvora, jer je voda već na kolniku državne ceste 47.
Sve događaje u nedjelju iz minute u minutu pratili smo OVDJE.
TIJEK DOGAĐAJA IZ MINUTE U MINUTU
Rijeka Una jako raste, prekinut promet između Hrvatske Kostajnice i Dvora
Vodostaj Une i dalje je u porastu pa se ne isključuje mogućnost da voda preplavi ulice u Hrvatskoj Kostajnici gdje su na snazi izvanredne mjere obrane od poplava, a zbog vode na kolniku kod Kuljana je prekinut promet na državnoj cesti 47 između Hrvatske Kostajnice i Dvora.
U ponedjeljak u 19 sati vodostaj je iznosio 424 centimetara i nastavlja porast u prosjeku tri centimetra na sat. Radnici Vodoprivrede tijekom ponedjeljka su podizali zečje nasipe uz Ulicu Nine Marakovića, na kojoj su učvršćivali šahtove kako ih voda ne bi izbila. U pripravnosti su i pripadnici kostajničkog DVD-a.
Zbog velike količine vode na kolniku, kod Kuljana je prekinut promet na državnoj cesti 47 između Hrvatske Kostajnice i Dvora. Kako javlja HAK, promet se odvija obilazno od Hrvatske Kostajnice, preko Jovca i Divuše prema Dvoru.
Nastavljen je i porast vodostaja Save kod Jasenovca, koji je dosegnuo 751 centimetar, što usporava utok Une u Savu. I nadalje su na snazi redovne mjere obrane od poplava.
Jedino prestanak oborina u gornjem toku Une mogao bi utjecati na stagnaciju vodostaja.
Stanovnik Gračaca: Bojimo se noći, pogledajte kakvo je vrijeme
Jedan od vlasnika potopljenih objekata u Gračacu Zoran Tomić u Dnevniku N1 televizije govorio je o tome kako se mještani općine Gračac snalaze u saniranju šteta od poplave.
"Riječi su se obistinile, vlast smo upozoravali na ovo. Oglušili su se, nisu ozbiljno shvatili situaciju, potopljeno je 12 kuća. Bojimo se noći, pogledajte kakvo je vrijeme", rekao je Zoran Tomić.
Matić: Ako je zakazao sustav, nije čovjek
Predsjednik ekološke udruge Zrmanja Ivan Matić bio je gost Dnevnika N1 televizije u kojem je komentirao poplave koje su zadesile Hrvatsku.
"U Gračacu je nikad viđena Otuče poplavila Gračac, dok Zrmanja nikad nije probila protupoplavni zid i to je iznenadilo i građane i sustav", rekao je Ivan Matić.
"Štete su zasad katastrofalne, pokupavamo spasiti što se spasiti da, trenutno nemamo vremena zbrajati štete", rekao je te je poručio da se nada da će netko refundirati štetu kad već nisu prevenirali iako su postojale najave.
Karlovac se priprema za moguću poplavu – Od jutros se pune vreće s pijeskom i gradi nasip
Zbog obilnih padalina proteklih dana, ali i prognoza DHMZ-a koje najavljuju još obilnije, te očekivanja Hrvatskih voda vrlo visokih vodostaja rijeka i na karlovačkom području, Karlovac se priprema za moguću poplavu.
Situacija se kontinuirano prati, zaposlenici gradskih tvrtki i vatrogasci od jutros pune vreće pijeskom na Luščiću kako bi bile podijeljene po najugroženijim karlovačkim naseljima, grade nasip prema ŠRC-u Korana, u pripravnosti su vatrogasci Javne vatrogasne postrojbe i dobrovoljnih vatrogasnih društava, a dodatna sredstava poput pumpi za ispumpavanje već su zatražena od viših razina u slučaju potrebe.
Zaključeno je to na sjednici Stožera Civilne zaštite grada Karlovca, na kojem su dogovorene i daljnje aktivnosti svih sudionika, od gradskih tvrtki, interventnih službi do Crvenog križa, kako bi očekivani vodeni val u srijedu, odnosno, četvrtak ujutro, prošao sa što manje posljedica.
"Stožer je održao sastanak i jučer i danas, a prethodnih dana zaprimao vremenske prognoze i informacije od Hrvatskih voda. Prije ovog sastanka obišli smo sve aktivnosti koje se obavljaju na terenu i obilazit ćemo ga kontinuirano. U kontaktu smo s povjerenicima Civilne zaštite u mjesnim odborima, kao i županijskim Stožerom civilne zaštite i državnim institucijama", kazala je Ivana Fočić, načelnica Stožera i zamjenica gradonačelnika, te pozvala građane da, budu li imali bilo kakvih problema, kontaktiraju povjerenike Civilne zaštite u svom mjesnom odboru ili gradskoj četvrti ili Stožer na [email protected] ili broj mobitela 098 366083.
Miroslav Rade, zamjenik načelnice Stožera i zapovjednik operativnih snaga Stožera civilne zaštite, izvijestio je da će punjenje vreća pijeskom biti nastavljeno večeras, a potom i tijekom sutrašnjeg dana, dok bi nasip uz Koranu trebao biti završen do večeri jer je do sad napravljeno između 70 i 80 posto dionice uz šetnicu od drvenog do Koranskog mosta.
"Pregledane su zapornice, oprema, plovila... Svi DVD-i nizvodno od grada su u stanju pripravnosti. Planirano je da ostanu djelovati na svom području, da tamo vode brigu o svemu što je potrebno, zajedno s povjerenicima Civilne zašite, koliko je potrebno vreća, o slaganju nasipa i boks barijerama, kao i ispomoći ljudima kod bilo kakvih njihovih potreba", rekao je Miroslav Rade.
Trenutno su zbog vode na kolniku zatvorene prometnice sv. Florijan, Cerovac Vukmanički i Šišljavić.
Stožer nastavlja pratiti cjelokupnu situaciju i o svemu će na vrijeme izvještavati javnost.
Bišćan: U srijedu možemo očekivati veći vodostaj Une nego u prosincu 2022.
Gradonačelnik Hrvatske Kostajnice Dalibor Bišćan u Newsroomu je komentirao kako se poplavljeno područje bori s poplavama.
"U ovom trenutku vodostaj rijeke Une je u redovnim mjerama, još nije izvanredna situacija, no u srijedu možemo očekivati veći val od prosinca 2022. godine. Odmah smo u subotu krenuli s prvim radnjama, a to su dobrovoljne snage i operativne snage Civilne zaštite grada Hrvatske Kostajnice i Sisačko moslavačke županije", rekao je gradočalnik Hrvatske Kostajnice Dalibor Bišćan.
On kaže kako se trenutno najviše vremena troši na izgradnju bunara koji se rade na slivnicima kako rijeka Una ne bi iznenadila pa ušla kroz ulice i ugrozila same objekte.
"Uz vertikalne betonske cijevi u obrani od poplava koristimo i gume i vreće punjene pijeskom. Već smo jutros obišli stvari koje su nam navrjednije. S privremenim box barijerama ćemo osigurati objekte, a čim se spusti vodostaj bit će dovršen zid Utvrde uz Unu. Osiguranje pokriva jako mali postotak imovine. Obišli smo one koji imaju objekte na najnižim točkama, oni su trenutačno sigurni. Vjerujem da će im kroz večer i noć osigurati otvore na objektima. Cesta D30 nije više prohodna za vozila. Ne bih preporučio osobnim vozilima da se kreću tom cestom ako nije nužno po život. Uz sve vodostaje vjerujem da ćemo se obraniti kao i prije pet mjeseci, a najviše pažnje usmjeravam na sigurnost ljudi", zaključio je.
Vojnici pomažu u Hrvatskoj Kostajnici i Novoj Drenčini
Pripadnici Hrvatske vojske angažiraju se na zahtjev Ravnateljstva civilne zaštite i u skladu s Odlukom ministra obrane Marija Banožića. Naime, zbog obilnih oborina koje su pale tijekom vikenda uvedene su izvanredne mjere na rijeci Uni, odnosno području Hrvatske Kostajnice, javlja MORH.
Voda u Vrgorcu zamućena i nije za piće, mora se prokuhavati
Nakon obilnih padalina na području Vrgorca došlo je do problema u opskrbi pitke vode, a Komunalno Vrgorac je na svojim službenim stranicama u ponedjeljak obavijestilo građane da voda iz vodovodne mreže nije za piće i mora se prokuhavati.
"Velika količina kiše koja je u proteklim danima pala na širem Vrgoračkom području, uzrokovala je nagli dotok podzemnih voda što je prouzrokovalo zamućenje vode na izvorištima Banja i Butina, iznad propisanih vrijednosti", stoji u službenom priopćenju iz Komunalnog.
Zbog poplave i odrona, promet kroz Obrovac potpuno prekinut
Budući da je zbog jučerašnje obilne kiše, poplava i odrona, promet kroz Obrovac potpuno prekinut, a dijelom je prekinut i kroz Gračac, u Zadarskoj županiji danas je na više cesta na snazi posebna prometna regulacija, doznaje Hina u zadarskoj Policijskoj upravi.
Iz Korenice se može u Udbinu i do Gračaca, od kojega se ne može prema Kninu pa se ide prometnicom DC 27 na DC 54 prema Maslenici i dalje u bilo kojem smjeru, pa i na autocestu, objasnila je glasnogovornica Policijske uprave Ivana Grbin.
Budući da kroz Obrovac nema prometa, zatvorna je i cesta Obrovac - Karin.
Osim zbog poplava, promet je kroz Obrovac zatvoren i zbog velikog odrona, nastalog također zbog snažne kiše.
“U fazi je čišćenje ceste od odronjenog kamenja, puno je ljudi, strojeva i kamiona Hrvatskih cesta i lokalnih cestarija od jutros angažirano, a ipak će taj posao potrajati još nekoliko sati, do kasno popodne”, rekla je Grbin.
Zbog rekordnog vodostaja rijeke Zrmanje od 302 centimetra u Obrovcu, proglašeno je izvanredno stanje. Vodostaj još raste, a Hrvatske vode sinoć su proglasile izvanredno stanje.
Kako je za Hinu rekao zapovjednik Vatrogasne zajednice Zadarske županije Matej Rudić, u Obrovcu je poplavljen dio stare gradske jezgre, prizemlje općinske zgrade te neki poslovni prostori. Zasad nisu poplavljeni stambeni objekti, a najviše se radi na utvrđivanju protupoplavnog zida i na ispumpavanju vode gdje je to moguće.
Hrvatske vode grade zečji nasip i on je pri kraju te će, kada on bude potpuno zatvoren, kako je rekao Rudić, operativne snage na čelu s vatrogasnim postrojbama moći ispumpavati vodu iz stare gradske jezgre.
U Obrovcu je 26 vatrogasaca i devet vozila, rekao je Rubić, ističući da su svi snažno angažirani te da stožeri Civilne zaštite Obrovca i Zadarske županije zajedno s mještanima čine sve u obrani od poplave.
Žadarski župan Božidar Longin u izjavi za medije izrazio je žaljenje što se već drugi put ljudi tako muče zbog poplave, ali, kako je rekao, to je kraški teren, digle su se podzemne vode te je “važno da u toj nesreći imamo sreću da nitko nije stradao”.
Podsjetio je na vozača koji je sinoć morao napustiti automobil zahvaćen bujicom te je rekao: “Jučer smo bili zabrinuti za jednog čovjeka, ali je nađen i odahnuli smo da nema ljudskih žrtava.”
Brojne intervencije u poplavljenom Gračacu
Timovi HGSS-a iz Zadra, Šibenika i Splita su i dalje angažirani na intervencijama po pitanju poplave u Gračacu, u pomoći lokalnom stanovništvu i spašavanju životinja i imovine.
Splitska ekipa u nedjelju navečer je krenula prema Gračacu sa specijalnim vozilom Unimogom, terenskim vozilom, limenim čamcem, te na terenu pomažu kolegama.
Radi se na evakuaciji stanovništa iz kuća na poplavljenim područjima, te njihovom prijevozu do Gračaca. Također, pruža se pomoć i životinjama koje su ugožene zbog poplava. Uslijed izlijevanja rijeke, voda je prodrla na sve strane, a mnoge obiteljske kuće su oštećene, kao i ceste do njih. Na nekim dijelovima doslovce je nestalo asfalta pa je prolaz bio otežan čak i s našim specijalnim vozilom – kaže nam splitska Rescue 3 ekipa.
Što dalje? "Narednih mjesec dana nitko neće ovdje raditi"
Mještanin Obrovca: Kažu nam da najgore tek slijedi, mogla bi se sliti voda iz Gračaca.
"Jučer nije bilo nikakve organizacije. Niti alata niti materijala nije bilo, sve je bilo stihijski. Uspjeli smo spasiti jedan određeni dio, ali što to znači? Obrovac je grad gdje mi svi životarimo od toga čim se bavimo, a da ovo sada prestane, da se voda odmah povuče, narednih mjesec dana nitko od nas neće u svoje radnje ući, a kad radiš svaki dan ovdje nije baš ekstra bajno. Narednih mjesec dana nitko neće ovdje raditi", rekao nam je mještanin koji ima trgovački obrt u Obrovcu.
Što dalje?
"Po svim informacijama koju imamo od tih nadležnih službi najgore tek slijedi jer bi se mogla sliti voda iz Gračaca. Jesu li oni u pravu? Mi se svi nadamo da nisu, a što će biti vidjet ćemo", kaže nam.
Dodaje da je danas stanje u organizaciji pomoći i spašavanja nešto bolje, ali ipak kaže: "To je sve zakašnjela reakcija", piše Index.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!