Predsjednik Agencije za elektroničke medije Josip Popovac bio je gost Novog dana i pričao o donošenju novog Zakona o elektroničkim medijima.
Popovac je kazao kako je ovaj Zakon iz 2009. te da su 2013. donesene samo parcijalne izmjene zakona.
“Kad je donesen Zakon 2009. godine, on je bio dosta revolucionaran, jer je tada implementirana prva audiovizualna direktiva. Razvoj tržišta nas apsolutno gura naprijed i razmišljamo o novim regulativama”, rekao je.
Migracija oglašavanja
Govorio je i o oglašavanju na medijskom tržištu.
“Ono što vidim je da imamo migraciju oglašavanja s klasičnih medija na društvene medije i na internet. Morat ćemo vidjeti kako nadoknaditi klasičnim mainstream medijima te gubitke”, ističe.
Stanovita anomalija hrvatskog tržišta je, kaže Popovac, da je oslonjeno na terestrijal.
“Ja mislim da tu postoji veliki potencijal, te će se promjene vrlo brzo dogoditi. Mi sutra ulazimo u 5G tehnologiju i ona će vrlo brzo donijeti radikalne promjene tržišta”, rekao je.
O duopolu operatera
Upitan da komentira svojevrsni duopol dva operatera na tržištu, rekao je: “Ponudom kanala osim teleoperatera bilo je još tvrtki koje su se time bavile, ali recimo da su ova dva najdominantnija. O poslovnim politikama operatera previše i ne znam, za njih je zadužen HAKOM. Ja očekujem da će se razvojem 5G tehnologije to znatno ubrzati”.
Što se tiče gašenja N1 na A1 za 5 dana, kao i na potencijalno gašenje na platformama HT-a, Popovac kaže da se iskreno nada da se to neće dogoditi.
“Iskreno se nadam da će se ove tri kompanije uspjeti dogovoriti za jedan fer i pošten odnos. Uvjeren sam da će do toga doći. Ne vidim da bi nekome bio interes da jedan gledan kanal ne bi bio u ponudi”, kazao je Popovac.
Poslovanje nakladnika N1 – regularno
Na pitanje je li Agencija za elektroničke medije dosad imala neke prigovore na rad N1, odgovara:
“N1 nije pod nadzorom AEM, on je pod nadzorom luksemburškog regulatora. Kao gledatelji, mi imamo svako pravo monitorirati takve kanale i obavijestiti nadležnog regulatora. Takve propuste mi nismo primijetili, valja priznati da je poslovanje vašeg nakladnika regularno. Naš odnos je takav da mi jedino možemo obavijestiti luksemburškog regulatora”.
Hrvatsko medijsko okružje je dosta pluralno, smatra predsjednik Agencije za elektroničke medije.
“Imamo 34 nacionalna televizijska kanala. Hrvatskom medijskom prostoru se ne da previše prigovoriti, ali ima prostora za razvoj. Upravo su svi mediji u ovoj pandemiji pretrpjeli dosta veliki gubitak. Mislim da moramo usmjeriti napore da održimo industriju i da unaprjeđujemo vrijednost našeg posla”, kaže Popovac.
Regulacija koncentracije
Što će biti s dodjelom novi koncesija za televizijske kanale u Hrvatskoj?
“Što se tiče načina dodjeljivanja koncesije, on je propisan zakonom i pravilnicima. Ja vam o tome ne mogu dati sud jer ja sam na čelu kolektivnog tijela. Ovoga časa nisu raspisivane nove koncesije iz dosta razloga. Glavni razlog je bio taj da je nepovoljno medijsko okružje”, objašnjava Popovac.
O zabrani vertikalne integracije u Hrvatskoj, Popovac kaže da je istina da je Hrvatska specifična po pitanju zabrane.
“Razgovora se o tome da se to liberalizira. Ja bih predložio tako nešto. Ako se odlučimo za takav zaokret, onda definitivno moramo pristupiti vrlo pažljivo regulaciji koncentracije”, rekao je.
“Ako idemo u promjenu zakona, moramo detaljnije razraditi sve odnose. Mislim da se može to napraviti da bude jedna poštena i fer utakmica. Svoj doprinos kao član skupine sam dao, zakon je u drugom čitanju i mislim da će se vrlo brzo ići u drugo čitanje i da će zakon brzo biti donesen”, dodao je zaključno.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!