Predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Nataša Novaković izjavila je u petak nakon pokretanja postupka protiv trojice ministara zbog posjećivanja privatnog kluba Dragana Kovačevića da će daljnji koraci u predmetu ovisiti o očitovanju ministara.
Povjerenstvo za sukob interesa pokrenulo je u petak postupak protiv ministara Tomislava Ćorića, Josipa Aladrovića i Olega Butkovića zbog kršenja članka zakona po kojem je dužnosnicima zabranjeno tražiti, prihvatiti ili primiti vrijednost ili uslugu radi glasovanja o bilo kojoj stvari ili utjecati na odluku nekog drugo tijela ili osobe radi osobnog probitka ili probitka povezane osobe.
U odnosu na ministra Ćorića utvrđeno je kako je kao ministar zaštite okoliša i čelnik povjerenstva sudjelovao u postupku predlaganja vladi Dragana Kovačevića za predsjednika uprave Janafa, dok su Aladrović i Butković uz Ćorića kao članovi vlade sudjelovali u procesu prijedloga nadzornom odboru za imenovanje Kovačevića.
“Povjerenstvo će odluku nakon što bude napisana uputiti dužnosnicima na očitovanje, a onda ovisno o tome kako se očitiju odlučit će od koga i što tražiti”, rekla je Novaković novinarima nakon sjednice tog tijela.
Dodala je da će u tom predmetu na očitovanje možda pozvati i neke druge osobe koje nisu dužnosnici, ali je zasad o tom prerano govoriti. “Ono što ćemo sigurno čekati je očitovanje dužnosnika na samu odluku koja će kao uvijek biti dosta obuhvatna i obrazložena”, kazala je Novaković, pojasnivši da će po primitku očitovanja dužnosnika vidjet što će dalje jer puno toga ovisi o tome što će oni sami izjaviti.
U odnosu na predsjednika Zorana Milanovića i načelnika glavnog stožera oružanih snaga Roberta Hranja koji su također posjećivali klub postupak nije pokrenut jer nisu bili u poziciji odlučivati o imenovanju Kovačevića, koji je završio u istražnom zatvoru nakon proširenja istrage u “aferi Janaf”.
Očekuje se odluka DORH-a o “članku pet”
Vezano za slučaj u kojem je Milanović prijavljen zbog putovanja u posjet albanskom premijeru Ediju Rami usred godišnjeg odmora, Novaković je rekla da su na radnom sastanku razmatrali predmet te da bi eventualna povreda išla u sferu članka pet koji se odnosi na načela djelovanja.
No, s obzirom da je Visoki upravni sud donio odluku da po tom članku ne mogu postupati, povjerenstvo je Državnom odvjetništvu uputilo prijedlog za izvanredno preispitivanje presude Visokog upravnog suda i da o tome odluči Vrhovni sud.
Novaković se nada da će ubrzo biti donesena odluka, a u suprotnom povjerenstvo će samo ponovno preispitivati što će s predmetima koji se odnose na načelima djelovanja s obzirom da imaju predmete koji stoje i da imaju jednu odluku jednog sudskog vijeća, a ne stav kompletnog suda, što znači da predmet može doći na drugo sudsko vijeće koje ima drugačije mišljenje.
“U ovom trenutku na radnom sastanku je zaključeno da ćemo zastati dok DORH ne vidi što će, a onda ćemo kasnije vidjeti što ćemo ako se to u neko dogledno vrijeme ne dogodi”, rekla je.
Smatra da je Visoki upravni sud nakon odluke Ustavnog suda na koju se poziva donio dvije različite odluke – jednu u korist i drugu protiv članka pet.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!