Pravobraniteljica ponovno traži očitovanje Mire Bulja zbog zabrane izložbe

Vijesti 28. lis 202408:38 1 komentar
miro bulj
Zeljko Hladika/PIXSELL

Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter zatražila je od sinjskog gradonačelnika Mire Bulja očitovanje vezano uz zabranu izložbe fotografija Inije Herenčić u Galeriji Sikirica.

U priopćenju koje je poslano iz Ureda pučke pravobraniteljice kažu kako su 20. rujna 2024. zaprimili Buljev dopis u kojemu on navodi da ne vidi “na temelju kojih ovlasti bi pučka pravobraniteljica izabranom gradonačelniku propisivala kakvu će politiku provoditi i s kojim udrugama i institucijama će surađivati”.

Bulj je u svom pismu pozvao pravobraniteljicu da djeluje u okviru svojih ustavnih i zakonskih ovlasti.

Iz Ureda pravobraniteljice sada su mu odgovorili.

“Pučka pravobraniteljica vezano za predmetni postupak djeluje u okviru svojih ustavnih i zakonskih ovlasti. Temeljem Ustava Republike Hrvatske, pučka pravobraniteljica je opunomoćenica Hrvatskoga sabora za promicanje i zaštitu ljudskih prava i sloboda utvrđenih Ustavom, zakonima i
međunarodnim pravnim aktima o ljudskim pravima i slobodama koje je prihvatila Republika Hrvatska, a djelokrug i način rada institucije propisan je i Zakonom o pučkom pravobranitelju (NN br. 76112; dalje: ZoPP) i Zakonom o suzbijanju diskriminacije (NN br. 85/08, 1l2l12; dalje: zsD). Sukladno ()1. 20. ZoPP-a pučka pravobraniteljica može radi ispitivanja povreda ustavnih ili zakonskih prava građana pokrenuti postupak na vlastitu inicijativu. Sukladno dl. 12. ZSD-a, pučka pravobraniteljica obavlja poslove središnjeg tijela nadležnog za suzbijanje diskriminacije, a u okviru svoga rada poduzima radnje iz svoje nadležnosti potrebne za otklanjanje diskriminacije i zaštitu prava diskriminirane osobe. Sukladno čl. 24. ZoPP-a, u slučaju kada provodi ispitni postupak, pučka pravobraniteljica od javnopravnih tijela može zatražiti potrebne informacije, podatke, objašnjenja, akte i drugu dokumentaciju, određuje rok u kojemu su tijela dužna udovoljiti njezinom traženju, a ukoliko tijelo ne osigura dostupnost informacija ili ne dostavi tražene podatke, akte i drugu dokumentaciju u za to ostavljenom roku, pučka pravobraniteljica obavještava tijelo nadležno za provođenje nadzora nad tijelom koje nije udovoljilo traženju, a može obavijestiti i Hrvatski sabor i javnost”, stoji u zahtjevu pravobraniteljice.

“Č|.25. ZoPP-a propisano je da su javnopravna tijela dužna osigurati dostupnost informacija i dostaviti sve podatke, akte i drugu dokumentaciju, odnosno pružiti svu potrebnu pomoć pučkoj pravobraniteljici. Pored toga, čl. 10. st. 2. ZSD-a propisano je da su tijela dužna, na zahtjev pučke pravobraniteljice, u roku od 15 dana dati sve potrebne podatke i tražene dokumente vezane uz diskriminaciju.

Sva tijela, pa tako i tijela jedinica lokalne samouprave, pri donošenju odluka dužna su držati se pozitivnih pravnih propisa.

Stoga Vas još jednom pozivamo da nam dostavite informacije:

  • na temelju koje pravne osnove ste zabranili Gradskoj galeriji Sikirica održavanje izložbe fotografija Inije Herenčić “Susret na tromeđi”,
  • kojim aktom je propisano da ova ustanova mora obavijestiti/konzulturati gradonačelnika o održavanju nekog događaja;
  • koliko puta Vas je Gradska galerija Sikirica obavijestila/konzultirala o održavanju nekog događaja te koliko puta ste se negativno očitovali o događaju, odnosno zabranili ga.

Dodatno, još jednom Vas molimo da nam dostavite dopis kojim ste Gradskoj galeriji Sikirica zabranili održavanje izložbe.

Molimo da sukladno Čl. 25. ZoPP-a i čl. 10. st.2. ZSD-a traženo dostavite u dodatnom roku od 15 dana od dana zaprimanja ovoga dopisa na adresu elektroničke pošte”, stoji u zahtjevu iz Ureda pravobraniteljice.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare