Premijer kritizirao pravosuđe, danas mu stigli odgovori iz oporbe i od Dobronića

Čekić u sudnici
Shutterstock / Ilustracija

Premijer Plenković jučer je kritizirao pravosuđe, vrhovni sud i oporbu. Danas je dobio odgovore. Da je ovo što Vlada predlaže daleko od reforme slažu se i šef Vrhovnog suda, sudac Radovan Dobronić i oporbeno Možemo.

Nije istina to što kaže premijer Plenković, da je Vrhovni sud protiv uvođenja rokova u kojima bi se skratilo trajanje parničnih postupaka ilii barem nije puna istina, kaže predsjednik Vrhovnog suda.

“Nije Vrhovni sud u načelu protiv rokova, na kraju, to su samo instruktivni rokovi. Ne toliko ZPP, ali ZKP i ovršni zakon su mijenjani svakih godinu-godinu i pol u zadnjih 20 godina, pa je onda vjerojatno zaključak taj da je ipak vidljivo da to nije jedini uzrok. Dakle, ukratko rečeno, niste protiv uvođenja rokova, ali smatrate da uvođenje rokova samo po sebi neće riješiti problem? Samo po sebi, to je poanta, samo po sebi to još neće riješiti problem, da, to je poanta”, kaže Dobronić.

U opširnom pisanom odgovoru za N1, Dobronić objašnjava da je pogrešan Plenkovićev pristup kojim sporost sudstva prikazuje kao rezultat neke pogreške u nekom zakonu.

Pokušaj da se samo izmjenama ZPP-a riješe ovi problemi predstavlja veliko pojednostavljivanje stvari – pogrešnu dijagnozu koja, jednako kao u medicini, neće dovesti do izlječenja pacijenta, poručuje Dobronić Plenkoviću.

vezane vijesti

No, ne mijenja se samo ZPP, tu je cijeli paket, objašnjava ministar pravosuđa.

“Ne znam koliko je on dovoljno upoznat s aktivnostima koje ministarstvo poduzima, istaknuo sam niz zakonodavnih aktivnosti, niz ulaganja u infrastrukturu i digitalizaciju, dakle, možda kad bi vidio cjelokupnu sliku onog što ministarstvo radi, možda bi imao drugačije mišljenje”, poručuje Ivan Malenica.

Možda bi, dakle, bilo dobro da Malenica tu cjelokupnu sliku Dobroniću konačno i – pokaže.

Premijer se pak obrušio na oporbu.

“Prijedlozi koji se nude kao revolucionarna rješenja za reformu pravosuđa su rezultat nepoznavanja sustava i neznanja. Neovisno o strahu oporbe, trenutnoj zabrinutosti Vrhovnog suda i kritici, mi ćemo ovu reformnu braniti, od nje nećemo odustati, jer je to obveza koju imamo prema hrvatskim građanima”, kaže Plenković.

S platforme ponavljaju zapravo ono isto što kaže i Dobronić – nisu ni oni a priori protiv uvođenja rokova.

“Mi mislimo da su potrebne korijenite, a ne kozmetičke reforme i u tom smislu i idemo s prijedlogom, međutim, naravno, ako postoje neki prijedlozi vladajuće većine koji će biti barem palijativne mjere za pravosuđe koje je na izdisaju, takve mjere se mogu podržati”, kaže zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević.

Ivana Kekin iz Nove ljevice poručuje: “Ja bih rekla da je stvarno cinično da premijer koji je na čelu stranke koja gotovo besprekidno vlada 30 godina, u zemlji u kojoj je pravosuđe rak rana i to upravo zato što je neučinkovito, nepravedno i neefikasno, optužuje oporbu da daje neučinkovite prijedloge, pa mislim, otkud mu pravo?!?”

Plenkoviću pravo na samouvjerenost daje glasački stroj. Dok retorički traži podršku oporbe za promjenu ZPP-a, u Saboru u petak prolazi veliki paket zakonskih izmjena, između ostalog o uvođenju obiteljskih odjela na sudove, precizira se postupak izbora predsjednika Vrhovnog suda i glavnog državnog odvjetnika, uvodi obvezna sigurnosna provjera svih sudaca i državnih odvjetnika svakih pet godina. No, Vlada kao na traci odbija sve prijedloge oporbe, do zadnjeg.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram