N1 je nedavno objavio slučaj hrvatskog vozača autobusa kojeg su carinske vlasti neopravdano optužile za ilegalno posjedovanje duhana, a sudovi te optužbe potvrdili bez da su uvažili vozačeve dokaze. Utvrdio je to Ustavni sud koji je ukinuo presude protiv vozača, zaključivši kako su postupci što su vođeni bili u "izrazitom neskladu s načelima vladavine prava i pravne sigurnosti objektivnog pravnog poretka". Osim toga i vozač i njegova obitelj trpjeli tu ozbiljne posljedice zbog tih nepravednih procesa.
Vladimir Crnčević, koji i danas radi kao vozač, no ne vozi više autobuse nego kamione, ispričao je za N1 što je sve proživio zbog nepravednih optužbi za upletenost u ilegalnu trgovinu duhanom.
Skriveni duhan u autobusu
Sve je krenulo u ožujku 2018. kada je policija zaustavila njegov autobus i u prtljažnom prostoru pronašla ilegalni duhan. Crnčević je primio paket koji je bio deklariran kao svježa jaja. Trebao ga je preuzeti izvjesni Marko u Kistanjama.
“Mene su povezali s tim duhanom iako sam samo prevozio tzv. nepraćenu prtljagu. Nisam znao što je u tim kutijama. Vjerojatno su me preko telefona na neki način povezali”, počinje priču Crnčević protiv kojeg je kazneni postupak vrlo brzo obustavljen.
No, Carinska uprava nastavila ga je procesuirati zbog neplaćenih trošarina. Izračunali su da bi za 212 kilograma duhana, koliko se nalazilo u autobusu, trebao platiti 127 tisuća kuna trošarine. Još su ga prijavili i za carinski prekršaj, pa je kažnjen sa 60 tisuća kuna novčane kazne.
Ekspresne optužbe iz Carine
“Nedugo nakon policijske akcije stigao mi je dopis iz Carine u kojem su tražili očitovanje o slučaju. Sve sam im detaljno opisao, no nakon samo par dana stigao mi je odgovor da sam kriv za neplaćenu trošarinu. Dobio sam rok od 15-ak dana da platim tih 127 tisuća kuna trošarine ili će me u protivnom ovršiti. Kako nisam platio sjeli su mi ovrhom na plaću. Blokirali su mi račun i uzimali novac.
U međuvremenu sam dobio i službeno rješenje državnog odvjetništva u Gospiću da se kaznena prijava protiv mene odbacuje jer me nisu povezali s tim duhanom”, govori nam Crnčević. Carinska uprava pak nije prihvaćala njegove argumente.
Nadrealno nepravedan proces
“Nadao sam se da će nakon odluke državnog odvjetništva i Carinska uprava obustaviti postupak, jer nisam bio ni za što kriv. Iako im je moj odvjetnik poslao rješenje državnog odvjetništva poručili su da se njih to ne tiče i da oni vode vlastiti postupak”, priča Crnčević potvrđujući da nitko ništa nije pitao njegovog kolegu, koji je u času kad ih je policija zaustavila, bio za upravljačem autobusa.
“Nigdje se drugi vozač u cijelom predmetu ne spominje. Kao da sam sve radio sam. Pa gdje su onda nestali putnici iz Gračaca? Kolegu ništa nisu pitali. Niti je dobio priliku iznijeti svoje viđenje tog slučaja”, ogorčen je Crnčević.
Situacija je postala sve teža
N1: Kako ste se osjećali nakon svega toga – postupak ide, presude postaju pravomoćne, sjedaju vam ovrhe, a nitko ne želi čiti vašu stranu?
“Na početku sam se nadao da će se sve riješiti budući da nisam imao nikakve veze s tim. No kako je sve odmicalo nitko ništa nije reagirao. Čak ni bivši poslodavac nije imao sluha iako sam im sve uredno prijavio. Mislim da su se pokušali ograditi od svega.
Kad sam vidio da mi nitko neće pomoći postajalo mi je sve teže, posebno psihički”, priznaje Crnčević.
Opisuje i kako je zbog tog njegovog lošeg psihičkog stanja i nervoze trpjela cijela njegova obitelj. Na kraju je uz pomoć odvjetnika Ivana Gržića odlučio pravdu potražiti na Ustavnom sudu. Uspjeli su pa su nepravedne presude nedavno ukinute.
Što nakon rušenja presuda?
N1: Kakav vam je plan dalje?
“Najprije planiram vratiti sredstva koja su mi uzeli ovrhom sa plaće. A zatim planiram od države tražiti odštetu jer sam ni kriv ni dužan to sve prošao. Netko mora odgovarati jer nisu napravili svoj posao kako treba”, zaključuje Vladimir Crnčević.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare