Apartmanizacija stanova u priobalnim područjima jedan je od ključnih problema u čije se rješavanje trebaju uključiti državne institucije jer prijeti opasnost da stranci pokupuju takve stanove i masovno ih iznajmljuju, upozoreno je na skupu u organizaciji inicijative Stanari zajedno.
Nezavisna saborska zastupnica i predsjednička kandidatkinja Marija Selak Raspudić je u utorak, u video poruci putem koje je sudjelovala u raspravi, ustvrdila da je stambeno pitanje gorući problem Hrvatske te da se o njemu na višim razinama ne razgovara dovoljno.
“Očekujem tematsku sjednicu saborskog Odbora za graditeljstvo na kojoj će inicijative, stručnjaci i vrh vlasti razgovarati o problemima s kojima se susrećemo po pitanju apartmanizacije stambenih zgrada”, istaknula je Selak Raspudić. Upozorila je i kako imamo obalne centre gradova koji su ispražnjeni od domaćeg stanovništva. “Grad nisu ulice ni stambeni blokovi već prije svega ljudi kojima se mora omogućiti kvalitetan život i u centru grada”, kazala je.
Video porukom se obratila i saborska zastupnica SDP-a i gradonačelnica Supetra Ivana Marković koja tvrdi kako se situacija u priobalnim gradovima, iz godine u godinu pogoršava. “Centri gradova odumiru, zgrade koje su služile za stanovanje sada služe samo za iznajmljivanje i taj proces je postao intenzivan, te ubija gradove i kulturne cjeline,” naglasila je Marković.
Ravnatelj Zavoda za urbanizam grada Splita, arhitekt Dragan Žuvela je upozorio na problem stihijskog turizma i neselektivne apartmanizacije u višestambenim zgradama.
Po njegovim riječima previsoka cijena stambenih jedinica za domaće pučanstvo i orijentacija na “rentijerstvo” doprinosi egzodusu lokalnog stanovništva i gubljenju demografske strukture stambenih kvartova.
Vijećnik zagrebačke gradske skupštine arhitekt Mauro Sirotnjak (Nova ljevica) je istaknuo kako je jasno da ne postoji cjeloviti sustav upravljanja stanovanjem i turizmom već se parcijalnim mjerama pokušava doskočiti višegodišnjem zanemarivanju manjka priuštivog stanovanja i politika za razvoj turizma koji doprinosi zajednici.
“Stihijske mjere uvođenja suglasnosti stanara za kratkoročni najam prebacuju odgovornost upravljanja turizmom s države i javnih tijela na stanare, bez da se sustavno adresira suprotnost propisa o prostornom uređenju koji definiraju stanovanje i propisa koji određuju turističku djelatnost”, naglasio je Sirotnjak. Po njegovim riječima, ne postoji distinkcija između obitelji koje turizmom nadomještaju svoj godišnji budžet i velikih, sve više i stranih investitora, kojima je iznajmljivanje špekulativna djelatnost.
Tijekom panel rasprave, koju je organizirala građanska inicijativa Stanari zajedno, više puta je istaknuto kako su problemi apartmanizacije stanova najizraženiji u Splitu i Dubrovniku.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare