Gotovo svi imamo male kućne ljekarne sa zalihom osnovnih lijekova koji bi nam mogli zatrebati. Dogodi se, češće nego što bismo htjeli priznati, da tim lijekovima isteknu rokovi za upotrebu i da onda ne znamo što s njima.
Na svakom pakiranju lijekova stoji upozorenje da ih ne bacate u smeće. Iz čega bi trebalo biti jasno da ih ne treba bacati u smeće. Ipak, nije uvijek tako i velik dio građana stare neupotrebljive lijekove baca u smeće ili u wc.
Postoji i mnogo upozorenja o štetnom utjecaju ostataka lijekova koji dospiju u prirodu zbog neadekvatnog odlaganja.
Pokušate li pomoć naći na interentu, doći ćete do mnogo proturječnih savjeta, a neki od njih, moramo to reći, graniče sa zdravim razumom i nećemo ih ovdje ponavljati.
Ljekarne su obvezne uzeti stari lijekove
Najsigurniji način odlaganja starih i neupotrebljivih lijekova je da ih vratite u ljekarnu. Oni će znati kome ih proslijediti dalje kako bi se na siguran način uništili. U praksi ne izgleda uvijek kao da je ovo moguće, ali… Moguće je i po pravilima je. Konkretno, tako propisuje Pravilnik o gospodarenju medicinskim otpadom (Narodne novine” br. 50/15., 56/19., 84/21.)
Ljekarne u Republici Hrvatskoj moraju uzeti neupotrebljive lijekove koje građani donesu i zbrinuti ih na odgovarajući način.
“Ljekarne, osim bolničkih ljekarni dužne su od građana preuzimati farmaceutski otpad neovisno o njegovu podrijetlu. Veterinarske ljekarne i veterinarske ambulante dužne su od građana preuzimati stare veterinarske lijekove i/ili sličan farmaceutski otpad nastao pružanjem veterinarskih usluga u kućanstvima i/ili na poljoprivrednim gospodarstvima”, stoji u ovom pravilniku.
Gdje još možete odnijeti stare lijekove?
Spomenuti pravilnik definira još nekoliko mjesta na koje možete odložiti stare lijekove.
Jedno od tih mjesta su i reciklažna dvorišta.
“Reciklažna dvorišta dužna su, sukladno posebnom propisu, preuzimati medicinski otpad iz kućanstva”, piše u pravilniku.
Tu su i zdravstvene ustanove, veterinarske ambulante… U slučaju da medicinsku njegu primate kod kuće, medicinski otpad su dužni zbrinut djelatnici ustanova koji obavljaju njegu i dužni su ga zbrinuti na trošak ustanove za koju rade, definirano je dalje Pravilnikom.
Što se događa sa starim lijekovima?
Odgovor na ovo pitanje potražili smo u Hrvatskoj ljekarničkoj komori.
Oni kažu kako se stari lijekovi, koje građani donesu u zdravstvene ustanove, ljekarne ili reciklažna dvorišta predaju ovlaštenim kompanijama koje ih uništavaju, odnosno, šalju ih na spaljivanje koje se provodi na propisani način.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.