Do početka pandemije koronavirusa, ženama koje trebaju roditi mogućnost imanja pratnje na porodu bila je, vjerojatno, nešto što se gotovo podrazumijevalo. U hrvatskim bolnicama, uz rodilju je mogao biti suprug ili druga osoba po njenom izboru koja bi joj olakšala trenutke straha, boli i neizvjesnosti.
Onda se u našim životima, neočekivan i nezvan, pojavio koronavirus i s njim su u vjetar otišle mnoge stvari koje smo dotad uzimali zdravo za gotovo. Od ograničavanja kretanja preko obveznog nošenja maski do zabrane posjeta bolnicama. Izuzetak (ni)je bila ni mogućnost pratnje na porodu. Mnoge žene koje su djecu rađale tijekom pandemije ostale su u trenucima, koji se sigurno ubrajaju među najvažnije u životu, bez podrške bliskih osoba i prepuštene svojim strahovima. Ne kažemo ovdje da bolničko osoblje nije učinilo sve da im olakša i da učini sve što je u njihovoj moći da se porodilje osjećaju zaštićeno i sigurno. Ipak, i istraživanja pokazuju da je pratnja bliske osobe važna za trudnicu i buduću majku, ali i da ima povoljno djelovanje na ishod poroda.
Kako su u Hrvatskoj nedavno ublažene mjere donesene zbog pandemije koronavirusa, došlo je i do opuštanja pravila vezanih za bolnički sustav pa i onih vezanih za pratnju na porodu.
Problematična praksa u rodilištima
Komentar situacije koja zasigurno brine brojne trudnice, potražili smo u Udruzi Roda koja već više od 20 godina brine o pravima roditelja i djece i koja je u mnogočemu doprinijela razvoju svijesti o problemima ovih skupina.
Oni smatraju kako je problematična praksa koja se ustalila tijekom pandemije, da rodilišta sama i proizvoljno donose odluke o tome je li pratnja na porodu dopuštena ili ne i da o tome ne obavještavaju nikoga pa ni one koje je najnužnije obavijestiti – svoje pacijente.
Voditeljica programa Reproduktivna prava Daniela Drandić iz Udruge Roda za N1 je rekla kako ne postoje konkretni epidemiološki okviri zbog kojih bi se pravila vezana uz pratnju na porodu mijenjala nego je “sve podložno osobnoj procjeni i afinitetima osobe koja donosi odluke”.
Iz Rode su stanje pratili u Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini i Sloveniji.
“Općenito su se prakse unazadile i to već sad vidimo”, kaže Drandić.
Provjerili smo u nekoliko većih bolnica kakva je situacija vezano uz ovu temu bila u najtežim danima pandemija, a kakva je sada.
Uvjeti za pratnju u Splitu
Iz KBC-a Split kažu kako je pratnja na porodu dopuštena, kao što je bila i u vrijeme prvog i drugog, a onda ponovno u vrijeme četvrtog i petog vala pandemije.
Uz trudnicu na porodu može biti bilo koja osoba koju ona želi kraj sebe, ali mora imati negativan PCR test ne stariji od 72 sata ili covid-potvrdu i negativan brzi antigenski test ne stariji od 48 sati.
U Splitu ne postoje ni uvjeti u smislu obuke koju bi pratnja morala proći, nego je tijekom cijelog poroda prisutno osoblje klinike koje pomaže i daje upute. Uz zaštitnu opremu koju pratnja mora imati na porodu, potrebno je platiti 100 kuna, navedeno je na stranicama KBC-a Split.
U Rijeci pratnja dobiva i besplatnu jednokratnu opremu
Iz rodilišta riječkog KBC-a kažu kako je pratnja na porodu dopuštena te da u pratnji trudnice može biti bilo koja punoljetna osoba koju ona izabere.
“Poželjno je da pratnja na porodu ima valjanu covid-putovnicu. Ukoliko je nema, trebala bi imati negativan PCR test na covid ne stariji od 72 sata. Ukoliko pratnja nema navedene uvjete, nakon uzete podrobne epidemiološke anamneze, bit će joj dopuštena pratnja rodilji, ali će pritom biti poduzete dodatne mjere zaštite u vidu primjene dodatne zaštitne opreme”, kažu iz KBC-a Rijeka, a dodaju i kako je sva jednokratna zaštitna oprema koju pratnja dobiva – besplatna.
Osoba u pratnji mora potpisati i dokument u kojemu su jasno navedene sve njezine obveze i prava.
Učestalost pratnje na porodu u pandemiji u KBC-u Rijeka
Iz KBC-a rijeka navode i kako su tijekom pandemijskih godina imali visoke stope poroda pri kojima je trudnici bilo dopušteno da ima pratnju.
Tako je u 2020. pratnja bila prisutna na 55 posto poroda.
U 2021. taj broj se popeo na 73 posto poroda pri kojima je trudnica imala pratnju.
U prva četiri mjeseca ove godine, broj poroda pri kojima je trudnica imala pratnju je čak 80 posto u ukupnom broju.
Situacija u Osijeku podložna promjeni
Iz KBC-a Osijek na naš upit su odgovorili kako je pratnja na porodu trenutno dopuštena, ali da je stvar, sukladno važećim epidemiološkim mjerama, podložna promjeni. Promjenjivi su i uvjeti koje pratnja mora ispuniti.
Tako sada na porodu uz trudnicu može biti suprug, odnosno partner rodilje, kažu iz KBC-a. Uz to, pratnji je potreba potvrda o položenom trudničkom tečaju i valjana covid-potvrda ili negativan test na koronavirus (PCR ili BAT) ne stariji od 48 sati.
Zagrebačka rodilišta
Iz zagrebačkih rodilišta do trenutka objave ovog teksta na naša pitanja nisu odgovorili, ali dio odgovora smo potražili pronašli na njihovim stranicama.
Tako na stranicama bolnice Kliničke bolnice Merkur stoji da je pratnja na porodu ponovno dopuštena od listopada prošle godine. Osoba u pratnji morala bi imati potvrdu liječnika o preboljenju unutar 120 dana, covid-potvrdu (potvrda je važeća ukoliko od 2. ili 3. doze cjepiva prošlo manje od 120 dana, odnosno od cijepljenja Janssen cjepivom manje od 60 dana) ili negativan PCR test ne stariji od 48 dana.
Dopuštena je pratnja na porodu i u zagrebačkoj Petrovoj bolnici.
Pratnja mora proći obveznu trijažu, imati vlastitu FFP2 masku i smije boraviti isključivo u prostoriji s rodiljom. Također, osoba u pratnj bi morala imati covid-potvrdu, bilo da je cijepljena ili da je preboljela covid-19 ili negativan test na covid ne stariji od 48 sati.
Pratnja na porodu u KBC-u Sestre milosrdnice omogućena je od lipnja prošle godine za partnera rodilje koji mora imati važeću covid-potvrdu ili negivan test, proći obveznu trijažu i nositi FFP2 masku koju će donijeti sa sobom. Također, ne smije napuštati prostor u kojemu je rodilja.
Od kolovoza 2021. pratnja na porodu ponovno je dopuštena i u zagrebačkoj Kliničkoj bolnici Sveti duh u kojoj kažu kako je “nazočnost oca na porođaju dugogodišnja tradicija na našoj Klinici”.
Uvjeti za pratnju na porodu u ostatku zemlje
Pratnja na porodu ponovno je dopuštena i u mnogim drugim hrvatskim bolnicama.
Bolnica u Zaboku traži od pratnje da ima negativno epidemiološku anamnezu, da prođe trijažu i ima covid-potvrdu ili negativan test na koronavirus. Zaštitnu opremu pratnja mora donijeti sa sobom, a ona uključuje zaštitni mantil, hlače, kapu, rukavice, nazuvke i FFP2 masku. Bolnica napominje i da se sva oprema može nabaviti u ljekarnama te da se ne smije skidati tijekom boravka uz rodilju.
Varaždinska bolnica također zahtjeva od pratnje da ima covid-potvrdu ili negativan test i da prođe trijažu. Pratnja trudnice dužna je tijekom boravka u rađaonici imati na licu FFP2 masku preko nosa i usta. Dozvoljen je bliski kontakt pratnje s trudnicom, ali pri kontaktu sa zdravstvenim osobljem obavezno je pridržavanje osobne distance, naglašavaju iz bolnice.
U Općoj bolnici u Virovitici pratnja mora imati potvrdu o završenom tečaju za trudnice i covid-potvrdu ili negativan test ne stariji do 48 sati. Pratnja mora proći trijažu, ali i napraviti BAT prije ulaska u rađaonicu. Test mora donijeti sa sobom. Uz to, pratnja mora imati i zaštitnu opremu koju će donijeti sa sobom i ne smije napuštati prosotoriju u kojoj boravi rodilja.
Pratnja na porodu dopuštena je u i Općoj bolnici u Sisku pod uvjetom da osoba ima covid-potvrdu ili negativan test. Potrebna je i zaštitna oprema : FFP2 maska, ogrtač, rukavice i nazuvci za cipele. Završen trudnički tečaj nije uvjet. Pratnja i dalje nije dopuštena trudnicama koje su pozitivne na covid-19.
U vinkovačkoj bolnici pratnja mora imati potvrdu o završenom trudničkom tečaju. Zaštitnu opremu osoba mora donijeti sama, a mora imati i važeću covid-potvrdu ili negativan test ne stariji od 48 sati.
U Općoj bolnici Dubrovnik navode da je dopuštena pratnja na porodu uz pridržavanje smjernica Hrvatskog društva za ginekologiju i opstetriciju Hrvatskog liječničkog zbora za zbrinjavanje trudnica za vrijeme trajanja pandemije covida-19. Osoba u pratnji mora biti zdrava i imati covid-potvrdu ili negativan test, mora proći trijažu i obući zaštitnu opremu koju će dobiti u bolnici.
U bolnici u Zadru dopuštena je pratnja tijekom poroda. Osoba mora imati covid-potvrdu ili negativan test ne stariji od 48 sati. Također mora nositi i zaštitnu opremu koju osigurava bolnica. Iz bolnice napominju kako, zbog okolnosti, nije nužno završiti tečaj kako bi se prisustvovalo porodu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.