Kao odgovor na požare na otvorenom prostoru koji su zahvatili različite regije na prostoru Mediterana i zapadnog Balkana, 14 protupožarnih zrakoplova, 3 helikoptera, oko 1300 pripadnika spasilačkih službi i 250 vozila mobilizirano je putem EU mehanizma za civilnu zaštitu.
Mehanizam Unije za civilnu zaštitu je osnovan kako bi se omogućilo koordinirano pružanje pomoći u slučaju katastrofe, koju države članice šalju ugroženim državama i žrtvama prirodnih i ljudskom rukom uzrokovanih katastrofa unutar EU ili izvan EU.
Operativno središte Mehanizma Unije za civilnu zaštitu je Koordinacijski centar za odgovor na hitne situacije(ERCC), koji prati katastrofe i izvanredne situacije u cijelom svijetu 24 sata dnevno i koordinira odgovor država članica EU. Svaka država članica povezana je s ERCC-om kroz svoje nacionalno komunikacijsko središte pa je tako Republika Hrvatska s ERCC-om povezana preko Ravnateljstva civilne zaštite.
Grčka
Šumski požari u Grčkoj su u regiji sa srednjom/niskom pokrivenošću cestovnih komunikacija. Većina požarnog područja brdovita je i prekrivena gustom šumom. Stanovništvo ugroženog područja (sjever otoka Eubeja) je evakuirano.
U Grčkoj je raspoređeno devet zrakoplova, blizu 1.000 pripadnika spasilačkih službi i 200 vozila iz više europskih zemalja. Nakon poboljšanja vremenskih uvjeta, neki od najvećih požara stavljeni su pod kontrolu. Požari na Peloponezu i otoku Eubeja i dalje su izvan kontrole.
Hrvatska je 5. kolovoza, u okviru EU mehanizma za civilnu zaštitu ponudila pomoć Grčkoj u vidu zrakoplova Canadair.
Albanija
Dva protupožarna helikoptera poslana su iz Češke i Nizozemske u Albaniju.
Sjeverna Makedonija
Protupožarni zrakoplov poslan je iz Rumunjske, a timovi vatrogasaca iz Slovenije (45 vatrogasaca i 17 vozila), Bugarske (ECPP, 25 vatrogasaca i 3 vozila) i Austrije (136 spasilaca i 46 vozila) bore se s požarima u Sjevernoj Makedoniji. Časnik za vezu ERCC-a raspoređen je u Sjevernoj Makedoniji i podržava operacije na terenu.
Turska
Prema informacijama turskih predstavnika civilne zaštite, požari na otvorenom prostoru u provinciji Antalya su pod kontrolom od 7. kolovoza. Protupožarni zrakoplov rescEU iz Hrvatske i jedan iz Španjolske završili su svoje misije 7. kolovoza, dok je drugi španjolski zrakoplov još uvijek aktivan u provinciji Muğla. Poljski protupožarni helikopter počeo je s djelovanjem 8. kolovoza u provinciji Muğla.
Italija
Protupožarni zrakoplovi iz Francuske angažirani su na gašenju požara u Italiji, regija Lacij.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!