U Novom danu razgovarali smo sa saborskom zastupnicom (Možemo!) i glumicom Uršom Raukar Gamulin. Govorila je, među ostalim, o prijedlog novog Zakona o kazalištima koji se nalazi između dva čitanja.
“Bilo je kritika da novi prijedlog Zakona birokratizira kulturu. U našem dvoboju u TNT-u ministrica se čudila što je oporbi najvažnija tema u Zakonu tko bira osobe koje vode institucije kojima je osnivač grad i kaže da to nije tema”, rekla je Gamulin.
Ističe da kada nemate dobre argumente za obranu svojih prijedloga onda pokušavate umanjiti problem.
“Mi samo sad između dva čitanja Zakona o kazalištima. Ono što mislim da je izostalo a može se napraviti do drugg čitanja je široka, uključiva javna rasprava. Bila je ali nije bila uključiva i puno toga je odbijeno. Postoje nagađanja ali mi službeno ne znamo tko su ti ljudi koji su napravili inicijalni prijedlog. Tek poslije se kontakaktirala struka. U jednom dijelu došlo je do poboljšanja, primjerice u baletu. Koji je bio najviše zakinut, bila je tu jedna okrutna situacija prema umjetniima koji su za umjetnost dali zdravlje”, kaže Gamulin.
Treba naglasiti da ministarstvo u naša četiri grada ne financira kazališta
Smatra kako za razliku od Ministarstva financija gdje su krute brojke, Ministarstvo kulture ima mogućnost fleksibilnosti i trebalo bi raditi na otvorenom dijalogu i usuglašavanju. “Radile su se popravke nakon prvog čitanja, nadam se da će još”, rekla je.
Napominje kako je i sama ministrica je prije nekog vremena rekla da će maknuti tu odredbu pa onda ipak nije zbog situacije u Rijeci i Splitu. “Treba naglasiti da ministarstvo u naša četiri grada ne financira kazališta, u Rijeci, Splitu, Osijeku i Varaždinu, sudjeluje s tek nekoliko posto u programskim sredstvima, a sve ostalo plaća lokalna zajednica. Nema smisla da im iz centrale dolazi skidanje intendanata ili odupiranje smjeni itendanata u kojeg nemaju više povjerenja ni zaposlenci ili gradske uprave”, kaže.
No, dodaje kako ima i dobrih stvari. “Uskoro će se donijeti novi zakon, prvi nakon postojećeg još iz 2006. godine”, dodaje i ističe poboljšavanje statusa kazališnih umjetnika zbog novih pravila s ugovorima.
“Toplo pozdravljam višegodišnje financiranje. Nezavisna scena traži to više desetljeća, da mogu znati unaprijed s koliko novca raspolažu pa da mogu dogovarati i planirati. Druga dobra stvar su radni ugovori, četiri godine na određeno pa onda na neodređeno, dakle smanjuju se nesigurni ugovori koji te zaoslenike stavljaju u građane drugog reda”, objašnjava.
Dodaje i da očekuje javnu raspravu. “Nadam se, ne gledam na to kao na pobjedu, poraz ili borbu, smatram da je rezultat dobar zakon, a to je samoj struci u interesu, da se pronađu kompromis i rješenja da zadovolje jednu i drugu stranu”, rekla je Urša Raukar Gamulin.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!