Ravnatelj Imunološkog zavoda dr.med. Vedran Čardžić gostovao je u Novom danu kod Mašenke Vukadinović gdje je govorio o projektu izgradnje novog Imunološkog zavoda.
Iako je postupak izgradnje novog Imunološkog zavoda krenuo krajem kolovoza 2022., zbog spore javne nabave, realizacija kreće sada, iz šestog pokušaja.
“Što zbog proceduralnih razloga, što zbog prevelikih cijena nekih ponuđivača, ali sad nam je uspjelo. Donjeli smo odluku o odabiru, objavili u elektronskom oglasniku javne nabave. Imamo svu dokumentaciju koaj je relevantna za suglasnost”, kaže Čardžić i dodaje da se početak gradnje očekuje na jesen.
Što je Zavod radio do sada?
“Sva naša efektiva je bila usmjerena na održavanje procesa. Jer da izgradite ne možete odmah početi raditi ako nemate procese održavane, ako nemate papirologiju da ste vi u stanju to odraditi.”
U Zavodu je trenutno zaposleno 140 ljudi, a kroz dvije godine Čardžić planira da će imati 280 zaposlenih.
Kao tri stupa na kojima počiva revitalizacija Čardžić navodi zmijski protuotrov, lijekovi iz krvne plazme i proizvodnja cjepiva.
“Tvornica za zmijski antitoksin – on ide iz vlastitih sredstava Imunološkog zavoda. Pogon za proizvodnju lijekova iz krvne plazme će se većinski, 85 posto, financirati sredstvima EU-a, da bi to bilo moramo dokazati da je svaki euro kojie je tu uložen, uložen samo za taj pogon.”
Oko 40 posto plazme se uvozi iz SAD-a
Čardžić ističe kako Hrvatska, ali ni cijela Europa nema dovoljno krvne plazme.
“Da biste mogli proizvoditi lijekov iz krvne plazme, morate imati krvnu plazmu. Tu su se lomila koplja kakav će to sustav biti – dobrovoljno davalaštvo ili plaćeno. Oko 40 posto svojih potreba Europa uvozi iz SAD-a.”
U Hrvatskoj sva prikupljena plazma ide na ugovornu frakcionaciju, kaže Čardžić. “I svi lijekovi iz te plazme se vraćaju nazad, ali je problem što nema dovoljno plazme. U Hrvatskoj se skupi oko 25 tisuća litara, a trebalo bi oko 60 do 65 tisuća litara prikupiti.”
Zbog toga je napravljen novi nacionalni program. “Ja to zovem kišobran za ovaj sustav. Dionici su Hrvatski zavod za transfuzijsku medicinu, ostali transfuzijski centri po bolnicama, Imunološki zavod, HZZO itd. Ideja cijelog nacionlanog porgama je povećati prikupljanje plazme – ne možete samo dobrovljnim davalaštvom. Po nacionalnom programu je sad stavljena mogućnost da se plazma prikuplja plazmaferezom.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!